SoğutmaSoğutma Sistemleri

Soğutma Sistemi Verimini Arttırma Yolları

Soğutma sistemleri endüstriyel tesislerden enerji tüketiminin büyük kısmını oluşturmaktadır. Özellikle Gıda fabrikalarında ürünlerin depolanması aşamasında ve üretilmesi aşamasında soğutma sistemleri aktif olarak kullanıldığı için toplam enerjinin %50-%80’i bu soğutma sistemlerinde tüketilmektedir. Oran bu denli büyük olduğu için enerji verimliliği çalışmalarında soğutma verimliliği büyük önem taşımaktadır.

Soğutma sistemlerinin verimsiz çalışmasının bir çok sonucu olur. Öncelikle enerji tüketimi fazla olurken cihaz bakım periyotları kısalır ve arızaların artması ile üretimde durmalar meydana gelir. Üretimde duruş olması tesisi zora sokan bir durumdur.

Soğutma sistemi performansındaki küçük bir değişiklik verim üzerinde büyük etki eder. Örneğin kondenser sıcaklığının 1°C değişmesi sistem verimini %1-%3 arasında değiştirir. (Azaltır veya arttırır)

Maksimum Soğutma Verimi

Soğutma sistemlerinin maksimum kapasitede çalışması her zaman maksimum verimde çalıştığı anlamına gelmez. Soğutma sistemlerinin yaklaşık %98’i maksimum kapasitede çalışmamakta çok daha düşük yüklerde çalışmaktadır.

Örneğin evlerimizdeki buzdolapları genel olarak %70-%75 yükte çalışmaktadır. Böylece en düşük enerji tüketiminde maksimum soğutma miktarı elde edilmeye çalışılır.

Bir soğutma sisteminde ihtiyaç olan soğutma yükünün tam olarak bilinmesi ve kondenseri giriş sıcaklığının tam olarak bilinmesi en verimli cihazların tercih edilmesini ve enerji maliyetlerinin minimumda kalmasını sağlar.

Soğutma Sistemi Verimliliği
Soğutma Sistemi Verimliliği

Soğutma Sistemi Verimini Ölçün

Soğutma sisteminin verimliliğini sağlamak için ölçüm yapmak esastır. Ölçemediğinizi kontrol edemezsiniz mantığı ile yaklaşıldığında ne kadar hassas ölçüm alabilirseniz o kadar sağlıklı veriler elde edersiniz.

Soğutma sisteminin verimini ölçmek için en az aşağıdaki parametrelerin ölçümesi gerekir.

  • Evaporatör Su Giriş Debisinin Ölçülmesi (Ultrasonik veya normal debimetre ile)
  • Evaporatör su giriş ve çıkış sıcaklıklarının ölçülmesi (Termal kamera veya normal dokunmatik termometre)
  • Soğutma sistemi enerji tüketimi (Enerji Analizörü)

Bu ölçümler sonrasında soğutma sisteminizin evaporatör vasıtasıyla suya aktardığı enerji miktarını hesaplayabilir, soğutma sisteminizin tükettiği enerjiyi ölçerek bu ikisini kıyaslayarak sistem verimini hesaplayabilirsiniz.

Soğutma sistemi verimini arttırmak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Su Arıtma Sistemi: Sistemde kullandığınız suyu ve bu suyun arıtıldığı sistemi sürekli kontrol edin.
  • Su kullanılan sistemlerde korozyona karşı önlemlerinizi alın.
  • Kondenser ve evaporatör kanatçıklarının tıkanmadığından emin olun.
  • Soğutma sisteminde soğutma kulesi var ise soğutma kulesi bakımlarını ve bigudi temizliğini sık sık yapın.
  • Su seviyesini sürekli kontrol edin, mümkün ise otomasyona bağlayın.
  • Soğutma sistemindeki soğutucu akışkanı belirli periyotlarla analiz edin.
  • Periyodik bakımlarınızı programlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.