Alternatif EnerjiSoğutma Sistemleri

Soğuk Zincir Nedir?

Soğutma günümüzde ihtiyaç duyulan bazı sektörler için olmazsa olmaz olan bir prosestir. Özellikle ilaç sektöründe soğuk zincir olmadığında insanlara etkisi çok büyük olacağı gibi Gıda sektöründe de soğuk zincir son derece önemlidir.

Bu yazımızda Gıda ürünlerinde soğuk zinciri ele alacağız.

Gıdaların içerisinde üreyen mikroorganizmalar gıdaların bozulmasına ve insanlar tarafından tüketilmemesine neden olmaktadır. Bundan dolayı gıda ürünleri belirli sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir.

Soğuk Zincir; üretimden başlayarak depolama, nakliye ve son tüketime kadar geçen sürede gıda ürünlerinin sürekli istenen sıcaklıkta muhafaza edilme işlemidir.

Günümüzde gıdalara olan hassasiyet artmış ve tüketicilerin taze ürün talebi yükselmiştir. Durum böyle olunca soğuk zincir çok daha önemli bir noktaya gelmiştir. Gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla ürünlerin tarlada toplanmasından son tüketicide tüketilmesine kadar tüm aşamalardan güvenle geçmesi gerekmektedir. Soğuk zincir özellikle gıdaların nakliyesinde büyük önem taşımaktadır.

Soğuk Zincir’in Gıda söz konusu iken kesinlikle kırılmaması gerekmektedir. Özellikle Et, balık, tavuk, süt gibi dondurulmuş ürünlerde soğuk zincirin kırılması ürünlerin kullanılamayacağı anlamına gelmektedir. Mikroorganizmaların üreyerek gıda ürünlerinde bozulmalara neden olması kaçınılmaz bir duruma gelir.

Gıdalar dondurularak muhafaza edildiğinde çok uzun süre dayanabilmektedir. Buda gıda ürünlerinin bir yerden başka bir yere nakliyesini kolaylaştırmakta, gıdasız hiçbir yerin kalmamasını sağlamaktadır. Soğuk zincir sayesinde Dünya’da gıda sıkıntısı azalmıştır fakat henüz tam olarak giderilmemiştir.

Dondurulmuş ürünler -18°C’de muhafaza edilirler ve donmuş ürünlerin kesinlikle çözünmeden taşınması gerekmektedir. Donmuş ürünler bir kez çözünüp tekrar dondurulduklarında soğuk zincir kırılmış olur ve gıda ürünü bozulmaya, özelliğini kaybetmeye başlar.

Soğuk zincir sayesinde günümüzde her zaman taze yemek yiyebilir, soğuk depolama sayesinde de her mevsimde mevsimi olmayan meyveleri dahi yememiz sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.