KlimalarSoğutma

Yaz Ayları, Covid 19 ve Klima

2020 yılının koronavirüs salgını ile geçirmeye devam ediyoruz. 2019 ekim ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm Dünya’ya yatılan Koronavirüs ülkemize de bulaştı ve etkinliğini hala devam ettiriyor.

Yaz aylarının gelmesi ile koronavirüs’ün etkisinin kaybolacağı inancı olsa da uzmanlar yaz aylarında koronavirüs’ün etkisinin azalacağını fakat aşı bulunana kadar etkisinin tamamiyle kaybolmayacağını söylemektedirler. Bu nedenle koronavirüs önlemleri yaz aylarında da devam ediyor. Özellikle klima ile ilgili alınan kararlar bir çok kişiyi etkilemektedir. Yaz aylarında Koronavirüs önlemleri kapsamında klima kullanımı hakkında bilgilerimizi paylaşalım.

Yıllık Bakım Yapılmalı

Klimalar sürekli ortamdaki havayı sirküle ettikleri için bakımları çok önemlidir. Ev klimalarında yıllık bakımları yapılmalı ve filtreler sık sık temizlenmelidir. Ayrıca evin camları açılarak odaların sık sık havalandırılması sağlanmalıdır. Ofis, Ticari ve Hizmet binalarında ise klimalar kesinlikle %100 taze hava olacak şekilde çalıştırılmalı by-pass havası içeriye alınmamalıdır.

İlk Çalıştırma

Yaz aylarına yeni giriyoruz ve klimalar uzun zamandır çalışmıyor. Eğer klimanızı uzun süre sonra ilk defa çalıştıracaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle ilk çalıştırdığnız 15-20 dakika boyunca evinizin camlarını açmalısınız. Klimala petekleri içerisinde bulunan nem nedeniyle bir koku çıkacaktır bu konuyu dışarı atmanızı öneriyoruz. Aynı durum arabalarınız içinde geçerlidir. Arabaya her sabah bindiğinizde klimayı ilk açtığınız anda camları açmanızı ve bir süre böyle çalıştırarak ardından camları kapatmanızı öneriyoruz.

Sıcaklık Farkı Düşük Olmalı

Doğrudan koronavirüs ile etkisi olmamasına karşın sağlığınız için dış hava ile klimanızı açtığınız oda arasındaki sıcaklık farkının çok yüksek olmaması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 10°C’lik sıcaklık farkı yeterli olmaktadır. Örnek verecek olursa dışarısı 35°C ise odanızı 25°C yapmalısınız. Sıcaklık farkı 10°C’yi geçer ise dışarıdan soğuk ortama girdiğinizde üşütme, soğuk algınlığı ve hasta olma durumunuz olacaktır. Hasta olup vücudunuz yorgun düştüğünde ise koronavirüs’e karşı vücudunuz savunmasız kalacaktır. Bu nedenle odanızı aşırı soğuk yapmamaya özen göstermelisiniz.

Yaz ayları geldi diye salgının geçtiğini düşünmemeliyiz. Şu an için herkesin açık havada olmasından dolayı koronavirüs etkisini biraz azaltmış olsa dahi vücudunuz biraz savunmasız olduğunda sizi hemen bulacaktır. Bağıklığınızı güçlü tutmanız sizi koronavirüse karşı koruyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.