Soğutma Tekniği

Klima Hesabı | Klima Hesapla

yaz aylarının gelmesi ile merak edilen bir konudur. hesabı doğru yapıldığı takdirde evinize, ofisinize, iş yerinize alacağınız klimanın kapasitesini doğru belirlemiş olursunuz. Çok büyük seçerek fazla maliyet ödememiş, küçük seçerek yetersiz bir klima ile uğraşmamış olursunuz.

Ülkemizde klima keşfi klima satan firmalar tarafından ücretsiz olarak yapılabiliyor. Klima alacağınız dükkana giderek ne kadar büyüklükte bir klima alacağınızı bilmediğinizi söylediğinizde firma ekibi evinize gelerek ücretsiz bir şekilde keşif yapacak ve eviniz için en uygun kapasitedeki klimayı sizlere söyleyecektir.

Sizler için pratik klima hesabı formu oluşturduk. Evinizi ihtiyacı olan klimayı aşağıdaki formu kullanarak basit bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Çıkan sonuç doğrultusunda gerekli klima kapasitesini bilerek satın almaya daha bilgili bir şekilde gidebilirsiniz.

Klima Hesabı

Klima hesabında dikkate alınması gereken bir çok etmen vardır. Yukarıdaki hesap şablonu ile odanızın veya evinizin klima hesabını pratik olarak yapabilirsiniz. Böylece klima almadan önce ne kadar büyüklükte bir klimaya ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir çok firmanın ücretsiz klima keşif hizmeti bulunmakta. Klima uzmanları gelmeden önce önbilgi amacıyla yukarıdaki klima hesabı şablonunu kullanmanızı öneriyoruz.

Çıkan Toplam Yükü ;

– 9000 den küçük ise 9000 BTU
– 9000 ile 12000 arası ise 12000 BTU
– 12001 ile 17100 arası ise 18000 BTU

Değer 20.500’ün üzerinde çıktığında klimanın salon, gömme, tavan veya asılı tavan modellerinden hangisi ihtiyacınıza uygunsa o modeli tercih edebilirsiniz.

Toplam Isı kaybı ise klimanın ısıtma kapasitesini göstermektedir.

?

Gelişen teknoloji ile klimalarda da büyük gelişmeler oldu. Tasarımları, özellikleri ve verimlilikleri epey gelişti. Klimaların tasarımı tamamiyle sizin zevkinize kaldığı için tasarım yönünden bir değerlendirme yapmıyoruz. Klimanızı doğru kullanmanız için daha önce bir yazı hazırlamıştık. Doğru Klima Kullanımı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

İnverterli Klima

İnverter teknolojisi ile klimaların enerji tüketimleri önemli ölçüde düşer iken çalışma performansları gözle görülür derecede yükselmiştir. İnverter teknolojisinin en önemli özelliği klimaların dur kalk yapmasını önlemek ve dur kalk esnasındaki ani enerji tüketimlerini önlemektir.

İnvertersiz klimaların sayısı çok çok azalmış olup neredeyse bulmak zordur. Bu nedenle inverterli bir klima almanız daha kolay olacaktır.

Klimaların enerji verimlilik sınıflarını görmüşsünüzdür. A sınıfı klima, A++ sınıfı klima gibi ibareler her etikette yer alıyor. Enerji verimlilik sınıfı bir bakıma klimanın tükettiği enerji anlamına gelmektedir. 1 birim soğutma elde etmek için A++ sınıfı klima A sınıfı klimadan daha düşük enerji harcayacaktır. Buda elektrik faturalarınızın daha az gelmesini sağlayacaktır. Klima fiyatı A++ için daha yüksektir denilebilir. Klimayı günde kaç saat kullanacağınıza göre aradaki farkı ne kadar sürede çıkarabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Böylelikle karar vermeniz daha kolay olacaktır.

Online Klima Hesabı
Online Klima Hesabı

Sık Sorulan Sorular

Evinizin , odanızın ısı kazancı hesabından sonra uygun büyüklükte bir yapılmalıdır. Genelde ısı kazancından bir tık büyük klima seçilir ve tavsiye edilir. Sizlerde klima hesabını online olarak yaparak almanız gereken klima kapasitesini bulabilirsiniz.

içerisindeki buharlaştırıcı () ve yoğuşturucu () büyüklüğüne göre kapasitesi belirlenir. Evinizin, Odanızın büyüklüğü ne kadar fazla ise o kadar büyük kapasiteli klima gerekecektir. Gereğinden büyük veya gereğinden küçük klima seçmek size zarar olarak geri dönecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.