Mühendis Maaşları

2023 Bilgisayar Mühendisi Maaşları Nedir?

2023 Bilgisayar Mühendisi Maaşları nedir sorusunu merak edenler için sadece 2023 yılını değil geçmiş yılların istatistiğini de içerek bir yazı hazırladık. Bilgisayar mühendisliği alanını tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesi maaş konusudur. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Bilgisayar Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Bilgisayar mühendisi çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumludur. Temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir.

Öncelikle 2023 yılı için özel sektör, kamu sektörü, TMMOB’nin açıkladığı taban maaş ve yurtdışı Bilgisayar mühendisi maaşlarını sizlere aktaracak olup yazının sonunda her yıl yaptığımız bu istatistiğin toplanmış ve yıl yıl bilgilerin olduğu tabloyu sizlere aktaracağız.

2023 Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Bilgisayar Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Bilgisayar Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2023 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Minimum
(TL)
Ortalama
(TL)
Maksimum
(TL)
Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi 16.780 17.300 19.950
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arası tecrübe) 18.104 20.980 24.810
Uzman Bilgisayar Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 23.070 32.880 47.360

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 16.780 TL’den başlayan maaşlar Uzman Bilgisayar mühendisi seviyesine gelindiğinde 47.360 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Kamuda Mühendis Maaşları 2023
Kamuda Mühendis Maaşları 2023

Kamuda mühendis maaşları 2023 Ocak ayında gelen %30’luk zam ile birlikte 21.295 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü yazılım mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir yazılım mühendisinin 2023 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 20.139 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2023 yılı için 17.500 TL olarak belirledi. Makine Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

2023 Asgari Bilgisayar Mühendisi Maaşları
2023 Asgari Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Yurt Dışında Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Bilgisayar mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Bilgisayar mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Avusturya: 76.230 € / yıl
 • ABD: 124.332 $ / yıl
 • Almanya: 54.700 € / yıl
 • İngiltere: 46.650 £ / yıl
 • Fransa: 45.300 € / yıl
 • Kanada: 89.900 CA$ / yıl

Öneri: Bilgisayar Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Yazılım mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Yazılım Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Geçmiş Yıllarda Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bu yazımızda 2023 yılı Bilgisayar mühendisi maaşlarını detaylı olarak sizlere aktarmaya çalıştık. Her yıl yaptığımız analizi geçmiş yıllarda da yapmış olup aşağıdaki tablodan geçmiş yılların yazılım mühendisi maaşlarını görebilirsiniz.

2021 2022 2023
Özel Sektör 6.373 ₺ 8.960 ₺ 20.980 ₺
Kamu 8.025 ₺ 11.440 ₺ 21.295 ₺
TMMOB 5.750 ₺ 7.850 ₺ 17.500 ₺
Yurt Dışı (Ortalama) 5.200 € 5.870 € 6.440 €

Bilgisayar Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Bilgisayar mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Bilgisayar mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Bilgisayar Mühendisliği 2023 taban puanlarını inceleyebilir.

SIK SORULAN SORULAR

2023 yılı Bilgisayar mühendisi maaşı özel, kamu ve yurtdışı olmak üzere değişkenlik göstermekle birlikte TMMOB'nin belirlediği asgari Bilgisayar mühendisi maaşı 17.500 TL (brüt) olarak kayıtlara geçmiştir.

2023 Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşı mühendisin tecrübe durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 20.980 ₺ civarındadır.

Kamuda mühendis maaşları 2023 Ocak ayında gelen %30'luk zam ile birlikte 21.295 TL olarak belirlenmiştir.

Yurtdışında ülkelere göre Bilgisayar mühendisi maaşı çok değişken olmakla birlikte ortalama bir maaş belirlemek gerektiğinde aylık 6.440€ öne çıkmaktadır.

2023 yılı için TMMOB tarafından belirlenen en düşük (asgari) mühendis maaşı 17.500 TL (brüt) olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.