EnerjiAlternatif Enerji

OSB’lerde Güneş Enerjisi Kapasitesi Artırılıyor

Güneş Enerjisi son 1-2 yıldır çok desteklenen alanlardan bir tanesi. Özellikle enerji fiyatlarının çok hızlı bir şekilde artması yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi artırdı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında da güneş enerjisi geliyor.

Güneş enerjisi santralleri araziye kurulabildiği gibi çatıya da kurulabiliyor. Özellikle OSB’lerde yer alan fabrikalar sözleşme gücü kadar güneş enerjisi sistemini çatılarına kurarak lisanssız olarak kullanabiliyordu. EPDK başkanının bugün yaptığı açıklamaya göre OSB’lerdeki fabrikalarda lisanssız güneş enerjisi santrali kapasitesi iki katına çıkarılıyor.

Güneş Enerjisi Kapasitesi Artırılıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, lisanssız elektrikte kendi tüketimi için üretim yapanların desteklenmesi amacıyla yeni bir düzenlemeye gideceklerini bildirdi. Yılmaz, yaptığı açıklamada, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde değişikliğe gidildiğini, yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Lisanssız güneş enerjisi kurulu gücünün 8 bin megavata yaklaştığı bilgisini veren Yılmaz, bu alandaki düzenlemelerle son yıllarda sadece belediyeler ve sanayi bölgeleri değil, tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri dahil her abone grubundan vatandaşın tükettiği enerjinin üreticisi konumuna geldiğini belirtti.

Yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerde, organize sanayi bölgelerinde (OSB) lisanssız üretim tesisi için yer bulamayan tüketicilerin başka dağıtım bölgelerinde, sanayi bölgeleri dışında tesis kurabileceklerini ifade eden Yılmaz, kojenerasyon tesisleri bulunan tüketicilerin de belirli şartlar altında kojen santrali ile karşılayamadığı tüketimleri için lisanssız üretim tesisi kurabileceğini bildirdi.

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi Kapasitesi Yenilendi

Yılmaz, 9 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile lisanssız üretim tesisi gücünün tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile ilişkilendirildiğini, marttaki kanun değişikliğiyle de bazı abone gruplarında bu gücün 2 katına çıkarıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu düzenlememizle, ‘tüketim kadar üretim’ hedefinden sapan, mühendislik bilimine ve teknik gerçeklere aykırı olarak kurulu gücünü orantısız şekilde artıran, gerçek tüketicilerin lisanssız üretim tesisi kurabilmeleri imkanını ortadan kaldıran, tüketim olmadan üretim yapmaya çalışan tesislerin satışa konu edilebilecek üretim miktarlarını belirledik.”

Güneş Enerjisi Santrali Bakımı

Güneş Enerjisi Santrali Bakımı ( GES Bakımı ) santral kurulumu kadar önem taşımakla birlikte günümüzde henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bir çok işletmeci GES Bakımını sadece hortum ile panellerin üzerine su tutmak olarak düşünmektedir. Bu yanlış bir düşünce olup GES Bakımı ve performans ölçümlerinin her yıl düzenli olarak yapılması santralinizin en yüksek verimde elektrik üretmesini sağlar ve yıllık kazancınız bakım için harcayacağınız maliyetten çok daha fazla olmaktadır.

Fazla Üretilen Elektrik Satılacak

Düzenlemeyle tüketim miktarı kadar üretilen enerjinin tüketim oranına mahsuplaştırılacağını, bir tüketim miktarı kadar üretilen fazla enerjinin ise satışa konu edileceğini belirten Yılmaz, “Bu orandan daha fazla yapılan üretim ise bütün tüketicilerimize fayda sağlayacak şekilde ‘bedelsiz enerji’ olarak sisteme yansıyacak. Üretilen miktar yükseldikçe tüketicilerimizin faturaları da düşüş yönünde etkilenecek inşallah.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.