Alternatif EnerjiEnerji

Lisanssız Güneş Enerjisine 4. Bölge Desteği Geldi

Güneş enerjisi son günlerin en gündemde olan konularının başında geliyor. Özellikle 2022 yılının başında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı ile enerji tedarik sorunları ortaya çıkınca yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına yönelim çok daha hızlandı.

Bu kapsamda ülkemizde Lisanssız rüzgâr ve güneş yatırımı yapan kişi ve kuruluşlara yeni bir destek sağlandı ve destek ile güneş enerji ile rüzgar enerjisi sayısının çok daha fazla artması hedeflendi.

Lisanssız rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarına sağlanan destekleri genişleten Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Lisanssız Güneş Enerjisine 4. Bölge Desteği

Karar ile lisanssız rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarına projelerin 1, 2 veya 3 nolu yatırım teşvik bölgelerinde yer alan 37 ilden birinde gerçekleştirilmeleri halinde, bu illere göre daha yüksek yatırım desteklerinin sağlandığı 4’üncü bölge destekleri uygulanacak.

Böylelikle bu yatırımlara KDV istisnası ve Gümrük Vergisi muafiyeti ile birlikte OSB dışında yapıldıkları takdirde %30 oranında vergi indirimi ve 6 yıl için sigorta primi işveren desteği, OSB içinde yapıldıkları takdirde ise %40 oranında vergi indirimi ve 7 yıl için sigorta primi işveren desteği sağlanacak.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar başlıklı düzenlemeye eklenen EK-2B sayılı ve “İllerin Bölgesel Desteklerden Yararlanabilecek Sektörlerine İlişkin Sektör Numaraları” başlıklı tablosuna eklenen dipnot şu şekilde oldu;

(14) Lisanssız faaliyet kapsamında ve bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla, güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları ile rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi yatırımları faiz/kar payı desteği sağlanmaksızın, 1 inci, 2 nci ve 3 üncü bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde 4 üncü bölgede uygulanan, 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı bölgelerde gerçekleştirilmeleri halinde ise bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanır.

Kaynak: Resmi Gazete

Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda daha fazla makale/doküman ve bilgilendirme yazısı için Yenilenebilir Enerji kategorimizi incelemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.