Soğutma Tekniği

İnverter Klima Nedir

inverter klimalar Inverter teknolojisi ile split klimalarda dış ünite yani kompresörle ilgili geliştirilmiş bir teknolojidir. inverter klima ile Split klimalarda kompresör dur-kalk yaparak aşırı güç tüketimi yapar. Inverter olarak çalışan klimaların kompresörü ise düşük devirde sürekli çalışır. Bu sayede hem cihazın ömrü uzar, hem de cihaz dur-kalk yapmadığından kalkarken çekilen demeraj akımı ve aşırı güç tüketimi olmaz.

“Star up time” yani çalışmaya başlama süresi 1/3 oranında kısadır. “Temperature difference” sıcaklık dalgalanmaları daha azdır.

inverter klima
inverter klima

inverter klima

Inverter klimaların avantajları;

1-) Inverter klimalar daha kararlı bir oda sıcaklığı sağladığından sağladıkları konfor da daha fazladır.
2-) İlk çalışmada çektikleri “demeraj akımı” daha az olduğundan, akıma bağlı güç tüketimleri daha azdır.
3-) Düşük sıcaklıklarda dahi ısıtma özelliği; Inverter klimalar dış ortam sıcaklığı -16 °C iken dahi mükemmel bir ısıtma verimi ile çalışmaktadırlar.
4-) Kompresör sürekli dur-kalk yapmadığından daha uzun ömürlüdür.
5-) Daha kısa sürede ısıtma ya da soğutma yaparlar.

Inverter teknolojisi ne demektir, ne gibi avantajları vardır?

Evinize ofisinize klima almaya karar verdiğinizde, klima cihazının kapasitesi maksimum ihtiyaç olabilecek şekilde belirlenir. Halbuki bir gün içerisinde örneğin bir odaya 9.000 Btu/h’lık cihaz konulmuş ise bir gün içerisinde 24 saat veya 1 yıl içerisinde her ay 9.000 Btu/h’lık kapasiteye ihtiyaç yoktur. Set edilen oda sıcaklığına göre mekanın ihtiyacı olan kapasitede klima cihazınızın kompresörünün dönme hızı ayarlanarak frekans kontrolü ile klima cihazınız çalıştırılıyorsa ihtiyaç olan kapasitede ve o oranda elektrik enerjisi tüketerek çalıştırılan klimalar inverter teknolojine sahiptir.

Inverter Fonksiyonunun En Önemli Faydaları

1.Enerji verimliliği: Yıllık çalışma giderlerinde %30′ a varan tasarruf aktif
2.Hassas kontrol: Oda sıcaklığında sıcaklık dalgalanmalarının giderilmesi aktif
3.Güçlü Çalışma: Inverter olmayan tipte klima cihazlarına kıyasla daha kısa sürede ısıtma/soğutma aktif
4-Kış ortamında bile yüksek verim.-15° de bile yüksek performans ile çalışır.

a: Enerji verimliliği: Yıllık çalışma giderlerinde %30′ a varan tasarruf aktif Inverter olmayan tipteki klima cihazları sadece sabit frekans da çalışır ve kapasitelerini değiştiremezler. Bununla birlikte, inverter klima cihazları çalıştırma anında ayarlanan oda sıcaklığına daha kısa sürede ulaşmak için kapasitelerini maksimize ederler. Ayarlanan oda sıcaklığına bir kez erişildikten sonra, kapasite azaltılır. Dahası, ayarlanan sıcaklığı sabit tutmak için genellikle ünite düşük kapasitede çalışır. Inverter klima cihazları düşük kapasitede çalıştıklarında en yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Bu özellik yıllık çalışma giderlerinde %30’a varan tasarruf sağlar.

b: Hassas kontrol: Oda sıcaklığında sıcaklık dalgalanmalarının giderilmesi aktif Bir inverter klima cihazı, oda sıcaklığı düşük olduğu zaman maksimum kapasitede çalışır. Fakat, oda sıcaklığı ön ayar seviyesine ulaşır ulaşmaz, inverter kontrol herhangi bir değişikliğe göre kapasiteyi ayarlar. Bu daha az sıcaklık dalgalanması demektir ve bu sayede yüksek konfor sağlanır.

c: Güçlü Çalışma: Inverter olmayan tipte klima cihazlarına kıyasla daha kısa sürede ısıtma/soğutma aktif Inverter klima cihazları başlangıçta kapasitelerini maksimize ederler. Bu ayarlanan sıcaklığa daha çabuk erişebilmek için gerekli olan en yüksek kapasitenin olduğu zamandır. İlave olarak, inverter klima cihazlarının maksimum kapasitesi inverter olmayan tiplere göre daha yüksektir. Bu özellikler odanızı daha kısa zamanda ısıtıp/soğutmanızı sağlar.

inverter klima

Kullandığımız klimalar ne kadar elektrik tüketiyor?

Bir klima çalışırken belli bir miktar soğutma enerjisini elde edebilmek için elektrik enerjisi harcamaktadır. Alınan soğutma enerjisinin verilen elektrik enerjisine bölünmesiyle ortaya çıkan olan sabit sayı ne kadar büyük olursa klima cihazının enerji verimliliği o kadar iyi olur. COP denilen bu sabit sayı 2,5’un altında olmamalıdır. Aynı zamanda az enerji tüketen klima kullanıcıları doğal olarak daha az elektrik faturası ödeyeceklerdir.

İnverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima mekanizmasını düzenler. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışır ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalır. Soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanır.

– Klasik klimalarda istenilen oda sıcaklığına ulaşılıncaya kadar kompresör hep aynı sabit devirde çalışır ve durur. Dolayısıyla klima; oda sıcaklığı ne olursa olsun aynı enerjiyi tüketir. Oysa inverterli klimalar istenilen oda sıcaklığına yaklaştıkça kompresör devri yavaşlar, yani daha az enerji tüketir. İnverterli klimalar çok daha ekonomiktir.

– Klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durur ve yeniden çalışır. İnverter klimalarda kompresör durmaz, kendini en düşük devirde rolantiye alarak kesintisiz çalışır. Bu nedenle bütün mekanik araçlarda durarrow-kalkmalarda oluşan zorlanma ve aşınmalar inverter klimalarda oluşmaz. Dolayısıyla inverterli klimalar daha uzun ömürlüdür.

– İnverter klimalarda durarrow-kalkma olmadığı için oda sıcaklığındaki değişimlere karşı çok daha hassastır ve hemen devrini arttırarak sıcaklığın yükselmesini önler. Yani inverterli klimalar çok daha konforludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.