Soğutma Tekniği

Soğuk Hava Deposu Teknik Şartname

TEKNİK ŞARTNAME

*Merkezi Sistem grupları hava soğutmalı kondenserli en uygun dış mekana montajları yapılmalı, iç üniteler ile arasında bakır boru tesisatı ile bağlantılı olmalıdır.
* Toplam soğutma kapasitesi , -15 °C Evaporasyon ve +45 °C Kondenzasyon şartlarında 160.000 kcal /saatten az olmamalıdır.
* Soğutma grubu  gövdesi galvaniz konstrüksiyon olup üzeri elektrostatik fırın boyalı ve kompakt dizayna sahip olmalıdır.
* Sistemde otomatik , elektrikli  defrost  tertibatı  mevcut olmalıdır.
* Defrost  sonu  tespiti    sıcaklığına  göre  yapılmalıdır.
* Evaporatörde  defrost  sonu  fan  gecikmesi  mevcut olmalıdır.
* İç ünitelerde yüksek  verimli , özel  dizayn  edilmiş  bakır  boru-aluminyum kanatlı evaporatör  kullanılmalıdır. Evaporatör dizaynında kullanılan ve notasyonu oluşturan bakır boru dönüşleri mümkün olduğunca harici parça (dirsek, rekor, manşon) kullanılmadan direk bağlanti ile fabrikasyon bükülerek oluşturulmalıdır.. Evaporatörlerin yağ cepleri tek parça bükülerek imal edilmelidir.
* İç ve dış ünite fanları  aksiyal tip , sessiz ve yüksek verimli  ISO-9000 ve EUROVENT kalite belgelerine sahip ,IP55 koruma sınıfında , gürültü sınırı 70 dB ve aşağısında olmalıdır.   
* Kondenserde  yüksek  verimli , özel  dizayn  edilmiş  bakır  boru-aluminyum kanatlı eşanjör kullanılmalı , hava geçiş  hızı 2,5 m/sn , hatve 2,1 mm , kirlenme katsayısı düşük , verim yüksek olmalıdır. 
* Dış ünite kasası içerisindeki bakır boru bağlantıları dirsek, rekor ve manşon kullanılmadan tek parça imal edilmelidir. Selenoid valf, driyer ve gözetleme camı kaynaklı tip olmalıdır.
* Kullanılacak akışkan R-404a olup, ozon tabakasına zarar vermeyen özellikte, çevreci gaz olmalıdır.                               
*Soğutma grubu  güç ve  kumanda panosu sızdırmaz gövdeli olup, gövde içinde yer alacak ve kablolar numaralandırılmış, yağmurdan izole  edilmiş  olarak  mesnetlenmiş olmalıdır. güç ve  kumanda panosu aşağıdaki ekipmanlar ile donatılmış olmalıdır ;
– Kompresörler için kontaktör ve sigorta
fanları için kontaktör ve sigorta
– Evaporatör fanları için kontaktör ve sigorta
– Kompresör için aşırı akım rölesi
– Motor  koruma rölesi
– Defrost ısıtıcıları için kontaktör ve sigorta 
– Defrost timer
– Merkezi sistem kontrol ünitesi

* Dış hava sıcaklığına göre kondenser fanlarını kontrol eden fan hız kontrol sistemi olmalıdır.
*Cihazlar otomatik olarak devreye girip çıkmalı, digital sıcaklık göstergeli ve kablolu uzaktan kumanda paneli ile kumanda ve kontrolu yapılabilmelidir. Kompresör  ve fanlar için gerekli kontaktör, termik ve sigortalar bulunmalı , sistem faz koruma rölesi ile korunmuş olmalıdır.
* Değişken soğutma yüklerine göre kompresörler otomatik olarak sırayla çalışmalı kompresörler eşit yaşlanmalı, maksimum ile en verimli soğutmayı sağlamalıdır.
*Soğutma gruplarında isteğe bağlı olarak PC vasıtası ile uzaktan kumanda etmek ,çalışma şartlarını değiştirmek bina otomasyonuna bağlamak bir modem ilavesi ile mümkün  olmalıdır.
*Soğutma Grupları  fabrika şartlarında test edilerek yerinde tesisat bağlantıları yapılmalı ve kullanıma hazır vaziyette teslim edilmelidir.
* ve otomatikleri aşağıdaki devre ve kontrol elemanları ile donatılmış olmalıdır ;                                 
– Receiver
– Yağ ayırıcı  
– Expansion valf
– Solenoid valf
– Kartuş kovanlı drayer
– Alçak ve yüksek basınç otomatiği
* Yarı-hermetik  soğutma kompresörleri kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.