Soğutma Tekniği

Soğutma Sistemi Devre Elemanları

Soğutma sistemi devre elemanları ana elemanlar ve yardımcı elemanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha önceki yazımızda arabaların soğutma sistemlerinde bulunan devre elemanlarını sizlerle paylaşmıştık.

Şu an konuyu biraz daha genel olarak ele alıyoruz ve tüm soğutma sistemleri için geçerli olan ana devre elemanlarını ve yardımcı devre elemanlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Soğutma sistemlerinde 4 ana devre elemanı bulunmaktadır. Bu 4 eleman soğutma sistemlerinin olmazsa olmazı olup bunlar olmadan soğutma sisteminin çalışması mümkün değildir. (Elemanların şekilleri, tipleri ve özellikleri değişebilir.)

Soğutma Sistemi Devre Elemanları

Aşağıdaki resimde 4 devre elamanını görebilirsiniz.

Soğutma Sistemi Ana Devre Elemanları
Soğutma Sistemi Ana Devre Elemanları

 

  1. Kompresör
  2. Kondenser (Yoğuşturucu)
  3. Genişleme Vanası
  4. Evaporatör (Buharlaştırıcı)

Ana Devre Elemanlarını Kısaca Tanımlarsak;

Kompresör: Soğutucu akışkanı, evaporatör basıncından alıp kondenser basıncını çıkaran elemandır. Sıkıştırma işlemi yaptığından enerji tüketir. Soğutma çevriminin kalbi olarak görülebilir.

Kondenser (Yoğuşturucu): Yüksek basınç ve sıcaklıktaki kızgın buhar halindeki doymuş sıvı hale getirerek ısısını dış ortama veren bir ısı değiştiricisidir.

Genişleme Vanası: Kondenser basıncını evaporatör basıncına düşüren elemandır. Soğutucu akışkanı buharla buharlaşma basıncına getirir. Genişleme işlemi yaklaşık sabit entalpide gerçekleşir. Basınç düşümü ile düşük sıcaklıklıklara ulaşılır.

Evaporatör (Yoğuşturucu): Bir so ğutma sisteminde evaporatör, doymuş sıvı-buhar karışımı olarak giren soğutucu akışkanı en az doymuş buhar veya kızgın buhar olarak çıkmasını etraftan ısı çekerek sağlayan bir ısı değiştiricisidir.

Yukarıda verilen 4 ana soğutma elemanının yanında soğutma sisteminde aşağıdaki yardımcı elemanlarda kullanılmaktadır.

Yardımcı ve Kontrol Elemanlar ve Kontrol Elemanları

-Presostat
-Susturucular
-Yağ ayırıcı
-Sıvı tankı
-Kurutucu filtre
-Gözetleme camı
-Manyetik valf
-Çek valf
-İşletme termostatı
-Akümülatör
-Basınç Düşürücü vanalar
-Isı değiştiricileri (Eşanjörler)

Soğutma Sistemi Devre Elemanları
Soğutma Sistemi Devre Elemanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.