Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji’nin ortaya çıkması ile teknolojinin gelişim hızını takip etmekte zorlanır bir duruma geldik. Daha düne kadar tüplü televizyonları izlerken şu anda gözümüzdeki gözlüğün camından film izleyebilecek durumdayız. Teknoloji her alanda geliştiği gibi giyilebilir teknoloji cihazları / ürünleri de hızla gelişmeye devam ediyor.

Cep telefonu ile 1980’lerde başlayan giyilebilir teknoloji ürünleri günümüzde çok daha farklı bir noktaya gelmiş durumda. İlk zamanlarda telefon ile santral aranıp sıra alınıp uzun süre beklenir iken şu anda görüntülü hatta 3D hologram teknolojisi ile aynı odada gibi görüşme yapmak mümkün. (3D görüşme henüz çok yaygınlaşmadı.)

Teknolojinin gelişimi ilk olarak Uzay ajanslarında oluyor. Uzay için geliştirilen ürünler, cihazlar sonrasında askeriye ye geliyor daha sonra ise halkın kullanımına sunuluyor. Teknolojik gelişmeler çok fazla olduğundan dolayı bu yazımıza biraz daha spesifik bir konu olan giyilebilir teknolojik ürünleri sığdırmaya çalışacağız.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Akıllı Bileklik

Giyilebilir Teknoloji - Akıllı Bileklik
Giyilebilir Teknoloji – Akıllı Bileklik

Giyilebilir teknoloji yukarıda da yazdığımız gibi ilk olarak uzay endüstrisinde ortaya çıkmıştı. Astronotların nabızları, kalp atışları vb. bilgiler kollarında takılı olan bileklik vasıtası ile merkeze iletiliyor ve buradaki uzmanlar tarafından takip edilerek olası bir durumda müdahale edilebiliyordu.

Günümüzde ise akıllı bileklikler daha da gelişti, küçüldü ve ucuzladı. Bu sayede halkın alabileceği bir seviyeye geldi ve aksesuar olarak bir çok kişi kullanmaya başladı.

Akıllı bileklikleri bir çok teknoloji firması (Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi gibi firmalar sektörün öncüleridir.) üretmekte ve pazarda pay sahibi olmaktadır. Akıllı bilekliklerin genel özelliklerini yazacak olursak;

 • Nabız Ölçme
 • Adım Sayma
 • Yakılan Kaloriyi Hesaplama
 • Alarm (titreşimli)
 • Hatırlatıcı
 • Telefon Bildirimlerini Görme
 • Mesafe Ölçer

Yukarıda yazılan özellikler hemen hemen tüm akıllı bilekliklerde bulunuyor. Bazı bilekliklerde ise GPS, Navigasyon gibi daha fazla özellik yer alıyor. Tabi ekstra özellikler fiyata doğrudan yansıyor.

Akıllı Saat

Akıllı Saat
Akıllı Saat

Akıllı saatler temelde akıllı bilekliklere benzemektedir. Farkı daha fazla özellik barındırması ve tamamiyle saate benzemesi. Özellikleri itibariyle normal bir saatten çok daha fazlasını sunabilmesi kişileri akıllı saat almaya itiyor.

Akıllı saatlerin özelliklerini de kısaca yazalım.

 • Klasik bir saate göre daha fazla özelliği olması ve saat görüntüsünün özelleştirilebilmesi,
 • Bluetooth ile telefona bağlanarak telefon görüşmelerinizi akıllı saat üzerinden yapılabilmesi,
 • Tüm telefon bildirimlerinizi, mesajlarını saat üzerinden görebilme, yanıtlayabilme ve reddedebilme,
 • Bazı modellerde dahili kamera bulunması ve bu kamera ile en özel anlarınızın bir dokunuş ile kaydedilebilmesi,
 • Akıllı saatiniz ile ses kaydedebilmeniz,
 • Spor modlarının bulunması (Spor modları ile onlarca spor saatiniz üzerinden aktif olarak takip edilebilmektedir. Örneğin yürüyüşe başladığınızda saatinizin yürüyüş aktivitesini otomatik algılaması ve kaç adım attığınızı, kaç km yürüdüğünüzü, kaç dakika yol yaptığınızı ve yürüyüş parkurunuzu harita üzerinden göstermesi gibi bir çok kayda akıllı saatiniz üzerinden erişebilirsiniz. Bunun yanında bisiklet sürme, yüzme, tırmanma gibi onlarca spor akıllı saatlerde hazır halde gelebiliyor.)

Akıllı Gözlük

Akıllı Gözlük
Akıllı Gözlük

Akıllı gözlükler henüz akıllı bileklik ve akıllı saat kadar yaygın olmasa da giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. İlk kullanılabilir gözlük Google tarafından ortaya çıkarılmış iken şu anda Apple şirketi de akıllı gözlük için yoğun bir mesai harcıyor.

Akıllı gözlüklerin temel özelliklerini sayacak olursak;

 • Telefon görüşmeleriniz, mesajlarınızı, bildirimlerinizi akıllı gözlük üzerinden görebilir ve kontrol edebilirsiniz.
 • Akıllı gözlüğünüz ile video izleyebilirsiniz.
 • Yürüyüş için navigasyonu açabilir ve tüm haritayı gözünüzün önünde görebilirsiniz.
 • Bir görüşme esnasında internet üzerinden araştırma yapabilir, kimseyi rahatsız etmeden sadece gözünüz ile gerekli bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Normal gözlüğünüzün yerine numaralı bir şekilde akıllı gözlük alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.