Mühendislik

Doğru Klima Kullanımı

Yaz aylarının yaklaşması ile klima kullanımı tekrar gündeme geldi. 2019 yılında başlayan koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 yılının yaz aylarında klima kullanımı sıkıntılı bir durum oluşturmuş, kullanımı konusunda bilim adamları fikir birliğine varamamıştı. 2021 yaz aylarının gelmesi ile tekrar klima kullanımı gündeme geldi.

Peki klima kullanımı koronavirüs’ün yayılmasına sebep olur mu? Yoksa klima kullanımının koronavirüs yayılımına etkisi yok mu? Bu sorunun cevabını bilim adamları vermemiş iken bizim vermeye çalışmamız çok doğru olmaz tabi. Fakat klima kullanımı konusunda virüslerin yayılmasını önleyecek veya azaltacak bazı bilgileri sizlerle paylaşalım. Sadece koronavirüs zamanında değil her zaman bu şekilde klima kullanmak size maddi ve sağlık açısından tasarruf sağlayacaktır.

Klima Kullanımı

Klima doğru montajı yapıldığında en sorunsuz çalışan beyaz eşyadır. Klima borularının izolasyonu doğru yapıldığında, dış bağlantıları yapıldığında uzun yıllar çalışacaktır.

Koronavirüs hava yoluyla taşınabildiği için klima açıldığında hava akışını hızlandırmakta ve havada bulunan virüslerin ortamda bulunan kişilere bulaşacağı aşikardır. Bunu önlemek için kişiler maske takmalı ve virüsü mümkün olduğunca yaymamalıdır.

Klima filtreleri havayı temizlemekte, havada bulunan partikülleri tutmaktadır. Koronavirüs bulunan ortamda klima açıldığında klima filtrelerine yerleşen virüsler nemli havanın etkisi ile üreyip daha bulaşıcı bir hale gelebilecektir. Bu durumda klima filtrelerini sık sık temizlemeniz oldukça önemlidir. Ev kullanıcılarının 2-3 günde bir filtrelerini temizlemeleri yeterli iken amv, hastane gibi daha fazla insanın bulunduğu hizmet binalarında filtre temizliği günlük yapılmalıdır. Klima santrali bulunan yerlerde %100 taze hava ile çalışılması gereklidir.

Klima Aç – Kapa Yapmayın

Klimanızı sürekli aç kapa yapmak size faydadan çok zarar getirecektir. Evinize, odanıza göre doğru seçilmiş bir klima için aç – kapa yapmadan odanızı istediğiniz sıcaklıkta tutacaktır. Eğer klimanız büyük seçilmiş ise odanız çok çabuk soğuyacağı için üşüyecek ve klimayı kapatmak isteyeceksiniz. Klimanız çok küçük seçilmiş ise odanızı soğutamayacağı için sürekli yüksek devirde çalışacak ve sizi gürültü anlamında rahatsız ederek kapatmanız gerekecektir. Bu durumları önlemek için öncelikle doğru klima seçmelisiniz.

Doğru klima seçtiğinizde herkesin ihtiyaç duyduğu konfor sıcaklığı farklı olduğundan dolayı klimayı kapatanlar olacaktır. Klima kapatıldığında üfleme fanı da kapanacak olup hava durgun hale gelecek, klima açıldığında fan tekrar devreye girerek hava akışını hızlandıracaktır. Bunu sık sık yapmak konfor anlamında rahatsızlık getireceği gibi klimanın enerji tüketimini de arttıracak ve faturanızın yüksek gelmesine neden olacaktır.

Hava Akışını Doğru Yönlendirin

Doğru Klima Kullanımı
Doğru Klima Kullanımı

Klimalarda en önemli etkenlerden bir tanesi de hava akışının doğru olmasını sağlamaktır. Klimalar havayı üstten emer ve altından üfler. (Isınan hava yükseldiği için üstten sıcak havayı emerek soğutmakta ve alttan soğuk hava olarak vermektedir.) Hava akışının doğru olmaması bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirecektir.

Klima doğrudan kişilerin üzerine üflememelidir. Klimaların üfleme kısmında ortalama 10oC’de hava çıkmaktadır. İnsanların vücudu ortalama 36oC olup kişilerin tenine gelecek soğuk hava boyun tutulmalarına hatta yüz felcine dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle havanın doğrudan insanların üzerine değil de mümkün ise tavana değil ise yan taraflara verilmesi gerekmektedir.

Koronavirüs açısından değerlendirildiğinde ise akış halinde olan havanın insanlara gelmemesi havadaki virüslerin de insana gelmemesi demek olacaktır. Ortamda bulunan virüs her şekilde tehlikeli olsa da en azından maske takan kişilerin üzerine doğrudan hava gelmemesi koruyuculuk anlamında biraz daha faydalı olacaktır.

Tüm doğru kullanım önerilerinin yanında klima kullanmamak en sağlıklısıdır. Eğer sıcaktan duramayacak durumda değilseniz mümkün olduğunca klimasız kalmaya, kapı pencere açarak ortamı soğutmaya ve havalandırmaya çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.