Teknoloji

Süper İnsan Teknolojisi

Bilim kurgu filmlerini izleyenler süper insan, süper asker, süper hayvan gibi fantastik düşüncelerin nasıl gerçeğe aktarılabileceğini görmüştür. Bilim kurgu filmleri zamanla gerçekleşmekte, yıllar önce hayal ürünü olarak gördüğümüz şeylerin şu anda gerçekleştiğini bilmek belki filmlere bakış açınızı değiştirebilir.

Çin, Amerika ve Rusya’nın teknoloji savaşına girdiğini hepimiz biliyoruz. Askeri alanda karşı taraflara üstün gelmek şu an için tüm ülkelerin hedefi durumunda. Son yapılan araştırmalarda ülkelerin süper insan yapmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Askeri İhtiyaçlar

Askeri ihtiyaçlar yeni teknolojilerin çıkmasına ön ayak oluyor. Örneğin para bant (Seloteyp bant) keşfi 2. dünya savaşında ABD’li bir fabrika işçisi oğlunun donanmada savaşırken mühimmatların kağıt bantlar ile taşırken emniyetli olmadığını düşünüp su geçirmez bir bant olan seloteyp bantı geliştirdi. İlk etapta müdürlerini böyle bir bant geliştirmek için ikna edemedi fakat sonrasında ABD başkanı Roosevelt’e mektup yazdı ve Roosevelt’in desteği ile bantın üretimine başladı.

2014 yılında bir toplantı esnasında ABD Başkanı Barack Obama yeni yaptıkları yatırımları ve girişimleri anlatır iken “Burada yaptığımız şey Demir Adam (Iron Man)” demişti. Bu söz sonrasında gazeteciler pek ciddiye almasa da ABD ciddi bir şekilde koruyucu zırh üzerinde çalışmaya başlamıştı. Talos (Hafif Taktik Hücum Kostümü) ile bir tanıtım filmi yapılmış ve gelen kurşunların kostümü giyen kişiye zarar vermeden sekerek gidiyordu. Girişim istenildiği gibi ilerlemedi ve 5 yıl sonra proje kaldırıldı. Geliştirilen teknolojiler ise farklı girişimlerde kullanıldı.

Talos (Hafif Taktik Hücum Kostümü)
Talos (Hafif Taktik Hücum Kostümü)

Genetik Olarak Değiştirilmiş İnsan – Süper İnsan

Kaptan Amerika filmini izleyenler çok iyi anlayacaktır. ABD ordusunda sıska bir asker, gen değiştiren serum enjekte edilerek fiziksel olarak çok daha dayanıklı bir hale geliyordu. Daha kuvvetli, daha hızlı koşan, daha çabuk iyileşen bir asker olarak ordunun çok işine yaramıştı.

Kaptan Amerika her ne kadar bilim kurgu filmi olsa da ülkeler genetiği değiştirilmiş süper askerler üzerinde büüyk çalışmalar yapıyorlar.

2018 yılında Çinli bilim adamı olan Hi Jiankui gen değiştirme ile ilgili bir deney yaptı ve ikiz kız embriyolarında yaptığı değişiklikle bu bireylerin HIV’e yakalanmamasını sağladığını duyurmuştu.

Bu deney çok büyük tepki topladı. Çünkü Çin dahil bir çok ülkede gen değiştiren deneyler yapmak, bunları insan üzerinde gerçekleştirmek yasak. Gen değişimini içerek insan deneyleri sadece suni döllenme sonucu yaratılmış embriyolarda yapılabilmekte ve deney tamamlandıktan hemen sonra yok edilmeleri ve bebek yapmak için kullanılmamaları şartıyla yapılabiliyor.

Hi Jiankui, yasa dışı bir çalışma yaptığı için hapis cezası aldı fakat deneyinin başarılı olması bir çok kişi için ön ayak oldu. Hi Jiankui bir çok kişi tarafından gen değişiminde kilit isimlerden biri olduğu düşünülüyor.

Jankui ikizlerin DNA’sı üzerinde Crispr teknolojini kullanarak spesifik ve net değişiklikler yaptı. Crispr, DNA’daki bazı özellikleri çıkarmak ve yeni özellikler eklemeyi ve hastalıkları tedavi etmek, hatta kalıtsal hastalıkları bile iyileştirmeyi mümkün kılan bir teknoloji.

Crispr teknolojisi biraz daha geliştirildiğinde Kaptan Amerika gibi daha dayanıklı, daha kuvvetli, daha hızlı, uykuya ve açlığa çok daha dayanıklı, hasta olmayan bebekler geliştirilip ileride asker olmaları için eğitilebilecekler.

Teknoloji Savaşları

Bazı kesimler Çin’in çalışmalarının gerçekçi olmadığını Amerika’nın teknolojisine cevap verebilmek için çalışmalar yaptıklarını aktarsa da bazı kesimler her ne kadar etik olmasa da Çin’in bu alanda başarı sağladığını ve gelecek için teknoloji savaşlarının çok farklı boyutlara geleceğini düşünüyor.

Genetik çalışmalarının dışında fizik tedavi amacı ile düşünülen sonrasında askeri alanda da kullanılabilecek olan dış iskelet çalışmaları hız kazanmış durumda. Yarının Sınırında (Edge Of Tomorrow) filminde askerlerin giydiği iskeleti düşünebilirsiniz.

Dış İskelet - Süper İnsan
Dış İskelet – Süper İnsan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.