Mühendis Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları Nedir? 2021

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları konusu bu bölümü tercih etmek isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği ve araştırmalarına yön verdiği konulardan bir tanesidir. Ülkemizde mezuniyet sonrası iş bulma, maaş skalası gibi konular kariyer planlamasında önemli bir yer tuttuğu için bu konuda sizleri aydınlatmak istedik.

Enerji maliyetlerinin artması ve enerji kaynaklarının azalması ile enerjiye verilen önem her geçen gün artarken ülkemizde enerji sistemleri mühendisliği bölümü de son zamanların yükselişte olan bölümlerinden bir tanesi. Mezun öğrenci sayısı her geçen gün artarken hakettiği yeri henüz bulamayan enerji sistemleri mühendisliği bölümü emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

2022 Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları İçin TIKLAYINIZ.

Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Enerji Sistemleri Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Enerji Sistemleri Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı

Enerji Sistemleri Mühendisi (Başlangıç) 2825 4050 6240
Kıdemli Enerji Sistemleri Mühendisi (+2 yıl tecrübe) 3800 4750 8450
Uzman Enerji Sistemleri Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 5200 6150 9200

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2825 TL’den (asgari ücret) başlayan maaşlar 9.200 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşı

Kamuda Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları
Kamuda Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Enerji Sistemleri mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Enerji Sistemleri mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşlarıda TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Enerji Sistemleri Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Enerji Sistemleri mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Enerji Sistemleri mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. O ülkenin özel koşullarına ne kadar hakim olursanız maaş skalanız o kadar yükselecektir.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Enerji Sistemleri mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 43.013 €/yıl
 • ABD: 77.768 $/yıl
 • UK: 35.000 £/yıl
 • Kanada: 81.000 CA$/yıl
 • Avusturalya: 74248 A$/yıl
 • Fransa: 50.220 €/yıl

Öneri: Enerji Sistemleri Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Enerji Sistemleri Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Enerji Sistemleri mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Enerji Sistemleri mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.