Mühendis Maaşları

Bilgisayar Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Bilgisayar Mühendisi Maaşları konusu öğrencilerin ve bu mesleğe gönül verenlerin merak ettiği araştırarak bulmaya çalıştığı konuların başında gelmektedir. Bilgisayar Mühendisi Maaşları konusu kişiden kişiye değişmekle birlikte genel hatları ile sizler için hazırlamaya çalıştık.

Ülkemizde en fazla tercih edilen ve en fazla iş imkan olan mühendislik bölümlerinden bir tanesi bilgisayar mühendisliğidir. Bu bölümün en fazla tercih edilme sebeplerinin başında iş istihdam oranının en yüksek bölümlerin başında olması gelmektedir. Ayrıca bilgisayar çağında olmamız ve dijital dönüşümün hayatımızın her alanında olması bilgisayar mühendislerine olan ihtiyacı her geçen gün artırmaktadır.

2022 Yılı Bilgisayar Mühendisi Maaşları için Tıklayınız.

Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Bilgisayar Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Bilgisayar Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Pozisyonlar Minimum
(TL)
Ortalama
(TL)
Maksimum
(TL)
Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi 2850 3780 6400
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arası tecrübe) 5456 6373 7600
Uzman Bilgisayar Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 6800 7400 10240

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2850 TL’den (asgari ücret) başlayan maaşlar 10.240 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Maaşı

Kamuda Bilgisayar Mühendisi Maaşları
Kamuda Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü bilgisayar mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir bilgisayar mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Bilgisayar Mühendisi Maaşlarıda TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında bilgisayar mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında bilgisayar mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • ABD: 86684 $/yıl
 • Kanada: 78.000 C$/yıl
 • Avustralya: 82.000 A$/yıl
 • Almanya: 43.446 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 36.861 £/yıl
 • Fransa: 39.000 €/yıl

Öneri: Enerji Sistemleri Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bilgisayar Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. 4 temel kriterin yanında kişisel özellikleriniz ve işe karşı ilginiz ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani bilgisayar mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası bilgisayar mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Yazılım veya donanım gibi uzmanlık alanı
 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz ve ilgi alanınız
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları
 • İş pozisyonunuz ve göre tanımınız (Proje Yöneticisi, Proje Uzmanı vs.)

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.