Mühendis Maaşları

Makine Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Makine Mühendisi Maaşları bu alanı tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesidir. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Makine Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Ülkemizde en fazla tercih edilen ve en fazla iş imkan olan mühendislik bölümlerinden bir tanesi makine mühendisliğidir. Bu bölümün en fazla tercih edilme sebeplerinin başında iş istihdam oranının en yüksek bölümlerin başında olması gelmektedir.

Makine Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Makine Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Makine Mühendisi Maaşları

Makine Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Makine Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Makine Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Makine Mühendisi Maaşı

Pozisyon En Düşük (TL) Ortalama (TL) En Yüksek (TL)
Makine Mühendisi (Başlangıç) 2825 3750 5780
Kıdemli Makine Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
3612 4200 6210
Uzman Makine Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 6500 8200 14580

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2825 TL’den (asgari ücret) başlayan maaşlar 14.580 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Makine Mühendisi Maaşı

Kamuda Makine Mühendisi Maaşları
Kamuda Makine Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü makine mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir makine mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Makine Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında makine mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında makine mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Avusturya: 59539 € / yıl
 • ABD: 70964 $ / yıl
 • Almanya: 59096 € / yıl
 • İngiltere: 33984 £ / yıl
 • Fransa: 41769 € / yıl
 • Kanada: 76000 CA$ / yıl

Öneri: Enerji Sistemleri Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Elektrik-Elektronik Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Makine Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani makine mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası makine mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.