Mühendis Maaşları

Mekatronik Mühendisi Maaşları Nedir? 2021

Mekatronik Mühendisi Maaşları mekatronik mühendisliğini tercihlerine yazmak isteyen tüm öğrencilerin en fazla merak ettiği konuların başında geliyor. Ülkemizde en geçerli mühendislik bölümlerinden iki tanesi olan elektronik ile makine mühendisliklerinin birleşimi olarak düşünülen mekatronik mühendisliği özellikle robotik teknoloji açısında günümüzün en fazla tercih edilen bölümlerin arasında yer alıyor.

Mekatronik Mühendisi Maaşları

Mekatronik Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Mekatronik Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Mekatronik maaşları için skala oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Mekatronik Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Mekatronik Mühendisi Maaşları

Pozisyon En Düşük Ortalama En Yüksek
Mekatronik Mühendisi (Başlangıç) 2825 4122 6150
Kıdemli Mekatronik Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
3612 4750 6755
Uzman Mekatronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 5245 7343 12680

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2825 TL’den (asgari ücret) başlayan maaşlar 12.680 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Mekatronik Mühendisi Maaşı

Kamuda Mühendis Maaşları
Kamuda Mühendis Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Mekatronik mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Mekatronik mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Mekatronik Mühendisi Maaşları aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Mekatronik mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

Öneri: Mekatronik mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Bilgisayar mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız bilgisayar mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Avusturya: 120.221 €
 • ABD: 72.323 $
 • Almanya:70.000 €
 • İngiltere: 42.771 £
 • Fransa: 35.171 €
 • Kanada 67.000 CA$

Mekatronik Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi Mekatronik Mühendisi Maaşları ‘nı etkileyen 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Mekatronik mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Mekatronik mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Özel veya kamuda çalışma durumuna göre
 • Çalışmak istenen firma veya kurumun büyüklüğüne göre
 • Görev yaptığınız iş pozisyonundaki görevlerinize ve sorumluluklarınıza göre değişiklik göstermektedir.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.