Makine Mühendisliği

Termodinamik Tabloları ve Diyagramları

Termodinamik tabloları enerji hesaplamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Termodinamik Tabloları ile yapacağız işlemler, yapacağınız kabuller çok daha doğru olmakta ve istediğiniz sonuca kısa yoldan ulaşabilmeniz sağlanmaktadır.

Enerji transferi ve ısı transferi gibi işlemlerde termodinamik tablolar vasıtasıyla su buharı, soğutucu akışkanlar gibi bir çok maddenin tüm termodinamiksel özelliklerine ve termodinamik diyagramlarına ulaşabilirsiniz.

İklimlendirme, ısıtma, soğutma, havalandırma, nemlendirme vb. işlemlerinde kullanılan ve kolaylık sağlayan termodinamik tabloları sizlerle paylaşmak istedik.

Termodinamik tablolardan;

– Mol kütlesi, gaz sabiti ve kritik nokta özellikleri,
– Doymuş su sıcaklık, doymuş su basınç tablosu,
– Kızgın su buharı tabloları,
– Sıkıştırılmış sıvı tabloları,
– Doymuş buz – su buharı tabloları,
– Su için T – S Diyagramı ,
– R 134a sıcaklık ve basınç tablosu,
– Havanın mükemmel gaz özellikleri,
– Azotun ( N2) mükemmel gaz özellikleri,
– Oksijenin (O2) mükemmel gaz özellikleri,
– Karbondioksit, hidrojen, su buharının mükemmel gaz özellikleri,

gibi daha birçok özelliğe erişebilirsiniz.

Termodinamik tablolar aşağıda verilmiştir. Bilgisayarınıza indirebileceğiniz gibi sitemiz üzerinden de inceleyebilirsiniz. Hal değişimleri, termodinamik işlemleri gibi sormak istedikleriniz olur ise konu altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Termodinamik Tabloları

Termodinamik Nedir?

Termodinamik nedir konusunu daha önce sizlere anlatmıştık. İlgili yazımıza tıklayarak termodinamik hakkında bilgi edinebilir ve termodinamik kanunlarını inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.