Makine Mühendisliği

Açık Buhar Kaçağı Hesabı

Buhar kaçağı hesabı Enerji bakanlığının paylaştığı bir grafik üzerinden yapılmaktadır. Buhar kapanı olan kondenstop kaçaklarını bulmak için özel cihazlar kullanılır iken açık buhar kaçağının miktarını hesaplayabilecek bir cihaz bulunmamaktadır.

Proseslerinde buhar sistemi kullanan işletmelerde zamanla buhar kaçakları meydana gelmektedir. Hatta buhar kaçakları açık bir şekilde görülmekte ve enerji kaybı büyük miktarda olmaktadır. Açık buhar kaçakları buharın yüksek sıcaklıkta olması nedeniyle çok tehlikelidir. Teninize değmesi kalıcı yanıklara neden olabilir. Bu nedenle buhar kaçaklarında dikkatli olunmalıdır.

BUHAR KAÇAĞININ GiDERiLMESİ

Birçok fabrikada kayda değer enerji kayıplarını, buhar borularının vanalarında, flanş ve diğer bağlantı noktalarında meydana gelen çok sayıda küçük boyutlu buhar kaçakları oluşturur. Kimi yöneticiler bu küçük kaçakların önemsiz ve tamirinin gereksiz olduğuna inanırlar. Siz de fabrikanızdaki kaçakları kontrol edin ve bunların hemen tamirinin gerekli olup olmadığını kendiniz görün.

KAÇAK MiKTARININ HESAPLANMASI

Buhar kaçaklarının olduğu bir deliğin çapını ölçmek her zaman kolay olmayabilir . Bunun yanında bir kaçaktan fışkıran buharın uzunluğunu (plume) hesaplamak genellikle daha kolaydır. Bu hesaplama bize buhar kaçağının miktarını kaba bir şekilde verir .

Grafik, kaçak buhar akışı oranını (ton/yıl) buhar uzunluğunun (cm) bir fonksiyonu olarak vermektedir .Grafikteki doğru, yıllık 8760 çalışma saati baz alınarak verilmiştir. Buhar uzunluğu buharın avuç içinde su damlacıkları oluşturdukları noktaya kadar olan uzaklıktır. Bu uzunluk da gözle görülebilir buhar uzunluğundan biraz daha fazla olabilir. Buharın maliyetini biliyorsanız (bakınız Teknik Bilgiler Serisi 11) buhar uzunluğunu ölçerek buhar kaçağının yıllık maliyetini kolayca hesaplayabilirsiniz.

Açık Buhar Kaçağı Hesabı

Açık buhar kaçağı hesaplamak için aşağıdaki grafiği anlamak gerekir.

Buhar Kaçağı Hesap Grafiği
Buhar Kaçağı Hesap Grafiği

Grafik boyutu küçük olduğu için biraz zoom yapmanız gerekebilir. Grafikte sol kısım (Y ekseni) buhar uzunluğunu alt kısım (X ekseni) buhar miktarını göstermektedir.

Buhar kaçağı hesabı için açık buhar boyu gözle veya bir metre yardımı ile ölçülmelidir. Ardından grafikte ilgili uzunluk bulunarak yatay eksendeki buhar miktarı karşılığına bakılır.

Örnek Buhar Kaçağı Hesabı

İşletmede bulunan buhar kaçağı için ölçüm yapıldığında buhar uzunluğu 50 cm olarak ölçülmüştür.

Tesisatta bulunan buhar kaçağı miktarını grafiğe bakarak hesaplarsak;

Kaçaktan geçen buhar akış miktarı 70 ton/yıl olarak bulunmaktadır.

ÖNERİLER

  • Buhar sisteminizi düzenli şekilde inceleyiniz. Bütün önemli buhar kaçaklarını Iisteleyip buhar uzunluklarını tespit ediniz. Verilen grafik yardımı ile yıllık buhar kaybını ve buna karşı gelen parasal değeri hesaplayınız. Tamiratlar için öncelikleri belirten bir Iiste oluşturunuz.
  • Kimi tamiratlar için tüm buhar sisteminin devre dışı bırakılmasına gerek yoktur. Küçük bir kaçağın tamir edilmesi için kısa bir zamana ihtiyaç vardır. Genellikle küçük bir bölümün buharının kesilmesi ile tamir edilebilir.
  • Sık sık oluşan buhar kaçakları kaçınılmaz değildir. Aynı yerde sürekli oluşan buhar kaçakları, buhar dağıtım şebekesinin bağlantı noktalarında veya bu noktalarda yapılan kaynağın istenilen şekilde olmadığını gösteren işaretlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.