Teknoloji

NASA ve Ürettiği Uzay Battaniyesi

Uzay son yıllarda daha ilgi çekici, her ülkenin gitmeye can attığı ve bilinmezliklerle dolu bir yer. Şu an için keşfedebildiğimiz uzay evrenin çok küçük bir parçasını oluşturuyor. Dünya’da yapılan çalışmalar ve araştırmalar ile her geçen gün daha fazla bilgi sahibi oluyoruz.

İnsanlı uzay yolculuğu Dünya’nın yörüngesindeki uluslararası uzay istasyonu dışında uzun zamandır yapılmamış olsa da Mars’a gidip koloni kurma hayalleri her geçen gün daha da gerçeğe yaklaşıyor.

Uzayın sıcaklığını herkes tahmin edebilir. Güneş gibi ısı kaynağı olmayan yerler mutlak sıfır derecesine kadar soğuk olabilir iken güneş radyasyonuna maruz kalan yerler aşırı sıcak olabiliyor. Bu açıdan Dünya’mız tam olması gerektiği yerde denilebilir. Uzayda küçük bir nesnenin bile iki ucu arasındaki sıcaklık farkı 135-150 derecelere ulaşabiliyor. Sıcaklık farkının bu kadar değişken olduğu uzayda astronotları korumak için özel kıyafetler yapılma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu alanda NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi) ipi göğüslüyor denilebilir. Özellikle sıcaktan ve soğuktan koruma için kıyafet ve ekipman bulmaları bir ihtiyaç haline geldi. Sadece insanları değil, cihazları da soğuktan ve sıcaktan korumak gerektiği için yalıtım ve izolasyon konusu son derece önemli bir konuma gelmiştir.

NASA’nın uzay için geliştirdiği teknolojiler bir süre sonra Dünya’da da kullanılmaya başlanıyor. Şu ana kadar NASA’nın uzayda kullanım için ürettiği 1300 ‘den fazla ürün ticari olarak insanların hizmetine sunulmuş durumda. Uzayın zorlu koşullarına karşı uyum sağlayan teknolojiler Dünya’da insanları sıcak / soğuk tutmaya yarıyor.

Hep birlikte uzay için üretilip sonrasında Dünya’da kullanılmaya başlanan ticari ürünleri inceleyelim.

Uzay Battaniyesi

NASA’nın en fazla bilinen ve en yaygın kullanıma sahip ürünü Uzay Battaniyesi. NASA’nın hemen hemen tüm uzay görevlerinde (insanlı ve insansız) aşırı sıcaklara ve aşırı soğuklara karşı koruma sağlaması amacıyla uzay battaniyesi kullanıldı. NASA’da uzay battaniyesini bulanlar ve geliştirenler hafif ve etkili bir malzeme ortaya çıkarmak için buharlaştırılmış alüminyumu plastik üzerine yatırarak başlangıcı yaptılar. Böylelikle radyasyonla gelen ısıyı taşıyan kızılötesi dalgaları çok iyi yansıtan ve incecik olmasına karşın oldukça dayanıklı olan bir malzeme ortaya çıkmış oldu.

Uzay Battaniyesi
Uzay Battaniyesi

Kullanım Alanı

Uzay battaniyesinin oldukça geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Geliştirilirken Astronotların giydiği kıyafetlere yalıtım malzemesi olarak eklenip uzay yürüyüşünde, ay yüzeyinde yürürken astronotların kullanması düşünüldü. Tüm uzay görevlerinde kullanılan uzay battaniyesi kullanılan aletleri de yüksek sıcaklıktan korumak için kullanıldı.

Dünya’da ise özellikle dağcılar ve yürüyüş yapanlar vücut ısılarını korumak için uzay battaniyelerini kullanıyor. Bazı ülkelerde kış aylarında futbol maçı izleyen taraftarlar tarafından da yaygın olarak kullanımı mevcut.

Uzay battaniyeleri tıp alanında da çok sık kullanılıyor. Özellikle araç kazalarında kaza geçiren kişinin vücut sıcaklığını korumak için kullanılmaktadır.

Soğuk bölgelerde battaniye, örtü, çarşaf, yorgan gibi ürünlerin iç yapısına da eklenerek soğuktan korunma sağlanıyor. Koşucular giysilerinde, hastanelerde ameliyat sonrası hastaların üzerine örtülen çarşaflarda sıkça kullanılıyor.

Uzay battaniyeleri acil durum barınaklarının yapımında ısı yalıtım levhası olarak kullanılıyor. Uyku tulumlarının malzemesinde uzay battaniyesi kullanılması ile geceyi dışarıda geçirmek durumunda kalan bir kişi hayatını kurtarabilmektedir.

Termos gibi sıcak suyu muhafaza edebileceğiniz kapların kaplanması ile suyunuzu veya başka şeyleri çok daha uzun süre istediğiniz sıcaklıkta tutabilirsiniz. Ayrıca seramikleri bu malzeme ile kaplayarak boya ile karıştırıp evin duvarlarına uyguladığınızda eviniz için harika bir izolasyon malzemesi olur. Evinizdeki ısı kaybını ve ısı kazancını önleyerek yakıt maliyetlerinizi çok daha düşürebilirsiniz.

Yukarıda sayılanlar gibi aklınıza gelen gelmeyen hayal gücünüz ile sınırlı olan herşeyde uzay battaniyesi kullanmanız mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.