Mühendis Maaşları

Çevre Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Çevre Mühendisi Maaşları konusu bu bölümü tercih etmek isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği ve araştırmalarına yön verdiği konulardan bir tanesidir. Ülkemizde mezuniyet sonrası iş bulma, maaş skalası gibi konular kariyer planlamasında önemli bir yer tuttuğu için bu konuda sizleri aydınlatmak istedik.

Çevre mühendisleri, çevrede yapılan doğal veya endüstriyel tüm üretim faaliyetlerini denetler, kontrol eder ve faaliyetlerin insan hayatına, doğaya ve çevreye zarar vermemesini sağlar. Bu nedenle çevre mühendislerinin dünyamız için yeri önemlidir. Su, toprak ve hava kontrolleri ve kalite denetimleri çevre mühendisleri tarafından yapılmakta olup sağlığımız için görevleri büyük önem arz etmektedir.

2022 Çevre Mühendisi Maaşları için TIKLAYINIZ.

Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Çevre Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Çevre Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Çevre Mühendisi Maaşı

Çevre Mühendisi Maaşları En Düşük Ortalama En Yüksek
Çevre Mühendisi (Başlangıç) 2820 4390 8000
Kıdemli Çevre Mühendisi (+2 yıl tecrübe) 3300 6890 12.080

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2820 TL’den başlayan maaşlar müdür mertebesinde 12.080 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Çevre Mühendisi Maaşı

Kamuda Çevre Mühendisi Maaşları
Kamuda Çevre Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Çevre mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Çevre mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Çevre Mühendisi Maaşlarıda TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Çevre Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Çevre Mühendisliği Maaşları

Çevre mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Çevre mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. O ülkenin özel koşullarına ne kadar hakim olursanız maaş skalanız o kadar yükselecektir.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Çevre mühendisliğinin ortalama yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 23.642 €/yıl
 • ABD: 73.016 $/yıl
 • UK: 36.400 £/yıl
 • Kanada: 78.000 CA$/yıl
 • Avusturalya: 82.841 A$/yıl
 • İtalya: 30.015 €/yıl

Öneri: Çevre Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Endüstri mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çevre Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Çevre mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Çevre mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Çevre Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Çevre Mühendisliği taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.