Mühendis Maaşları

Endüstri Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Endüstri Mühendisi Maaşları konusu bu bölümü tercih etmek isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği ve araştırmalarına yön verdiği konulardan bir tanesidir. Ülkemizde mezuniyet sonrası iş bulma, maaş skalası gibi konular kariyer planlamasında önemli bir yer tuttuğu için bu konuda sizleri aydınlatmak istedik.

Endüstriyel alanda teknolojilerin sürekli gelişmesi Endüstri 4.0 modelinin benimsenmesi ile Endüstri Mühendislerinin öneme daha da artmış durumda.

2022 Endüstri Mühendisi Maaşları için TIKLAYINIZ.

Endüstri Mühendisi Maaşları

Endüstri Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Endüstri Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Endüstri Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Endüstri Mühendisi Maaşı

Endüstri Mühendisi Maaşları En Düşük Ortalama En Yüksek
Endüstri Mühendisi (Başlangıç) 3310 6830 12.560
Kıdemli Endüstri Mühendisi (+2 yıl tecrübe) 3800 7700 14.100
 Endüstri Müdürü 10.480 15.510 19.900

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 3310 TL’den başlayan maaşlar müdür mertebesinde 19.900 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Endüstri Mühendisi Maaşı

Kamuda Endüstri Mühendisi Maaşları
Kamuda Endüstri Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Endüstri mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Endüstri mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Endüstri Mühendisi Maaşlarıda TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Endüstri Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Endüstri mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. O ülkenin özel koşullarına ne kadar hakim olursanız maaş skalanız o kadar yükselecektir.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Endüstri mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 63.000 €/yıl
 • ABD: 75.967 $/yıl
 • UK: 36.400 £/yıl
 • Kanada: 69.000 CA$/yıl
 • Avusturalya: 102.000 A$/yıl
 • Fransa: 45.533 €/yıl

Öneri: Endüstri Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Endüstri Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Endüstri mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Endüstri mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Endüstri Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Endüstri Mühendisliği taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.