Mühendis Maaşları

2022 Çevre Mühendisi Maaşları Nedir?

2022 Çevre Mühendisi Maaşları bu alanı tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesidir. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Çevre Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Çevre mühendisleri, çevrede yapılan doğal veya endüstriyel tüm üretim faaliyetlerini denetler, kontrol eder ve faaliyetlerin insan hayatına, doğaya ve çevreye zarar vermemesini sağlar. Bu nedenle çevre mühendislerinin dünyamız için yeri önemlidir. Su, toprak ve hava kontrolleri ve kalite denetimleri çevre mühendisleri tarafından yapılmakta olup sağlığımız için görevleri büyük önem arz etmektedir.

2022 Çevre Mühendisi Maaşları

Çevre Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Çevre Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Çevre Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2022 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Çevre Mühendisi Maaşı

Pozisyon Minimum Maaş Ortalama Maaş Maksimum Maaş
Yeni Mezun Çevre Mühendisi 4.250 TL 6.500 TL 9.000 TL
Kıdemli Çevre Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe) 6.750 TL 7.700 TL 9.800 TL
Uzman Çevre Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe) 8.200 TL 8.500 TL 12.700 TL

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 4.250 TL’den başlayan maaşlar Uzman Çevre mühendisi seviyesine gelindiğinde 12700 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

Kamuda Çevre Mühendisi Maaşı

2022 Kamuda Mühendis Maaşı
2022 Kamuda Mühendis Maaşı

Kamuda mühendis maaşları 2021 ocak ayında 8.025 TL, 2021 Temmuz ayında 8.669 TL, 2022 Ocak ayında ise 11.440 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Çevre mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Çevre mühendisinin 2022 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 10.809 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2022 yılı için 7.850 TL olarak belirledi. Çevre Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

2022 Mühendis Taban Maaşı
TMMOB 2022 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 7850 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Çevre Mühendisliği Maaşları

Çevre mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Çevre mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Çevre mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • ABD: 82.200 $/yıl
 • Almanya: 37.440 Euro/yıl
 • Kanada: 81.755 KA$/yıl
 • Fransa: 31.550 Euro/yıl
 • İngiltere: 34.900 £/yıl
 • Avustralya: 85.500 AU$/yıl
 • Çin: 86.180 Yuan/yıl

Öneri: Çevre Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Yazılım mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çevre Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Çevre mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Çevre mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

2021 yılına ait Çevre mühendisi maaşlarını yurt içi özel sektör, kamu sektörü ve yurt dışı olarak merak ediyorsanız 2021 Çevre Mühendisi Maaşları konumuzu incelemenizi önermekteyiz.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Çevre Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Çevre Mühendisliği 2022 taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.