Enerji

Kanatsız Rüzgar Türbini

Gelişen teknoloji ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranları artarken çevreye verdikleri zarar da azalıyor. Rüzgar türbinleri oldukça verimli olmasına karşın kuşların göç yollarını değiştirdiği, kuşlara zarar verdiği düşünülerek epey olumsuz yorumlar alıyor.

Rüzgar türbinleri yenilenebilir enerji kullanımında büyük bir paya sahip olduğu için sürekli geliştirilme durumunda. Son zamanlarda pervaneli (kanatlı) rüzgar türbinlerinin yerini dikey rüzgar türbinleri almaya başlamıştı. Dikey rüzgar türbinine ait görseli aşağıda görebilirsiniz.

Dikey Rüzgar Türbini
Dikey Rüzgar Türbini

Son çıkan teknolojik gelişmeler ile rüzgar türbinlerinin tamamiyle kanatsız (pervanesiz) olabileceği gösterildi. Böylelikle kanatsız rüzgar türbinleri teknolojiyi arkasına alarak yenilenebilir enerjide yeni bir bakış açısı ortaya çıkardı.

Kanatsız Rüzgar Türbini

Yeni kanatsız rüzgar türbinleri ispanya merkezli firma olan Vortex Bladeless tarafından geliştirildi. Kanatsız rüzgar türbinleri titreşim yoluyla enerji üretiyor ve kuşlara, doğaya, çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor. Mevcutta bulunan kanatlı rüzgar türbinlerine göre çok daha sessiz çalışıyor ve bakım ihtiyacı çok daha düşük olduğu iddia ediliyor.

Kanatsız Rüzgar Türbini
Kanatsız Rüzgar Türbini

Kanatsız rüzgar türbinleri girdap kaynaklı titreşim rezonanslı bir sistem olup temelinde elastik bir çubuk ve dikey sabit bir silindir yer alıyor. Bu silindir alternatör vasıtası ile elektrik üreten bir rüzgar aralığında salınım yapmaktadır. Bu sistem kısaca enerjisini toplamak için girdap boşalmasından faydalanmaktadır. Hareketli bir pervanesi olmadığı ve alternatörü döndüren bir sistemi olmadığı için teknik olarak türbin demek ne kadar doğru o kısımda ayrı bir tartışma konusu.

Vortex Bladeless firması şu anda 3 metre yüksekliğinde kanatsız rüzgar türbinlerini üretmiş durumda. Güneş tarlaları gibi rüzgar tarlalarının oluşturulması da kanatsız rüzgar türbinleri ile çok daha uygulanabilir bir duruma gelmiş oldu. Özellikle çiftliklerde boş alanları bu türbinler ile doldurmak oldukça cazip olacak.

Kanatsız Rüzgar Türbini
Kanatsız Rüzgar Türbini

3 metre yüksekliğindeki rüzgar türbini mevcuttaki kanatlı türbinlere göre daha az elektrik üretecek. Fakat firmanın hedefi 1 MW (megawatt) gücünde 140 metre’lik bir kanatsız rüzgar türbini üretmek. Böylelikle çok küçük bir alanda çok yüksek miktarda elektrik üretimi sağlanabilecek.

Kanatsız Rüzgar Türbini
Kanatsız Rüzgar Türbini

140 metrelik ve 1 MW gücündeki kanatsız rüzgar türbini projesi enerji sektöründeki en heyecan verici 10 girişimin listesine eklenmiş durumda. Geleceğin enerji çözümlerine büyük katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.