Mühendis Maaşları

Yazılım Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Yazılım Mühendisi Maaşları konusu bu bölümü tercih etmek isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği ve araştırmalarına yön verdiği konulardan bir tanesidir. Yazılım Mühendisi Maaşları ve ülkemizde mezuniyet sonrası iş bulma, maaş skalası gibi konular kariyer planlamasında önemli bir yer tuttuğu için bu konuda sizleri aydınlatmak istedik.

Yazılım mühendisi; iletişim ve yayın sistemlerinin üretimini kavramsallaştırır, tasarlar, test eder ve denetler. Esas olarak elektronik ve iletişimi, geliştirdikleri herhangi bir sisteme entegre etmek için çalışır.

Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Yazılım Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Yazılım Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Yazılım Mühendisi Maaşı

Yazılım Mühendisi Maaşları En Düşük Ortalama En Yüksek
Yeni Mezun Yazılım Mühendisi 2820 TL 4280 TL 6445 TL
Kıdemli Yazılım Mühendisi (2-5 yıl tecrübe) 5150 TL 9160 TL 14020 TL
Uzman Yazılım Mühendisi (+5 yıl) 7500 TL 11.800 TL 17.460 TL

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 2820 TL’den (asgari ücret) başlayan maaşlar tecrübe edinerek uzman olunduğunda 11.220 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Yazılım Mühendisi Maaşı

Kamuda Yazılım Mühendisi Maaşları
Kamuda Yazılım Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Yazılım mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Yazılım mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Yazılım Mühendisi Maaşları da TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır. Kamu sektöründe TMMOB’nin belirlediği taban fiyatlara uyulsa da özel sektörde meslek kodu belirtmeden çok daha düşük maaşlara mühendis çalıştırılabiliyor.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Yazılım Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Yazılım mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. O ülkenin özel koşullarına ne kadar hakim olursanız maaş skalanız o kadar yükselecektir.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Yazılım mühendisliğinin ortalama yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 82.347 €/yıl
 • İtalya: 30.000 €/yıl
 • İngiltere: 43.599 £/yıl
 • ABD: 125.632 $/yıl
 • Kanada: 84.000 CA$/yıl
 • Avusturalya: 100.000 A$/yıl
 • Çin: 121.000 Yuan/yıl

Öneri: Yazılım Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Yazılım – Elektronik mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yazılım Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Yazılım mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Yazılım mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Yazılım Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Yazılım Mühendisliği taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.