Soğutma Tekniği

Soğutucu Akışkanlar – R22 (Freon 22)

Freon 22 soğutucu akışkanı için hazırlamış olduğumuz Freon 22 özellikleri, Diyagramlar ve tabloların yer aldığı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Soğutma sistemlerinde önceleri sadece amonyak ve Karbondioksit kullanılabilir iken günümüzde Freon soğutucu akışkanlar çıkmış ve daha verimli, çevreye daha az zararlı olarak kullanımları yaygınlaşmıştır. Evlerimizdeki buzdolaplarında, klimalarda, araç klimalarında bu freon gazları kullanılmaktadır. Soğutucu akışkanları tek tek incelediğimiz yazı dizimizde R22 soğutucu akışkanının özelliklerine, çevreye verdiği etkiye, Basınç – Entalpi ( Lnp – h), Sıcaklık – Entropi ( T-S) ve doymuş buhar tablolarına yazımızı okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

Tüm soğutucu akışkanların özelliklerine ve tablolarına ulaşmak için Soğutucu Akışkanlar, Özellikleri ve Grafikleri linkine tıklayabilirsiniz.

Soğutucu Akışkan R22 – Freon 22

Freon22 prensip olarak düşük sıcaklıklarda soğutma elde etmek için geliştirilmiş bir soğutucu akışkandır. Freon-22, genellikle, derin dondurucu tesisatında çok düşük buharlaşma sıcaklığı elde etmek için kullanılır. Bileşiminde karbon,hidrojen,klor ve flor bulunan Freon-22’nin kimyasal formülü (CHF2Cl)’dir. Daha yüksek sıcaklıklarda soğutma elde etmek için de kullanılabilmesine rağmen esas olarak kullanılma alanı sıcaklığı -30° C’nin altında olan soğutma sistemleridir. Atmosfer basıncında -40°C’de kaynar.

Freon-22’nin özelikleri Freon-12’nin özelliklerine çok yakındır Freon-22 ile birlikte sürüklenen yağlama yağı buharlaştırıcı da, kendiliğinden ayrılmaz, için kompresörle kondansör arasına bir yağ ayırma cihazı yerleştirmek gereklidir. Sıkıştırma sonunda Freon-22’nin sıcaklığı (130° C)’ye kadar yükselmesi yağlama yağının niteliklerinin bozulmasına neden olabilir. Gaz hızları kompresör emişinde 10-12m/s ve çıkışında 12-16m/s arasında olur.

R22 soğutucu akışkanının termodinamiksel özellikleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Soğutkan Mol Kütlesi (kg/kmol) Donma
Noktası (0C)
1 Atm’de Normal Kaynama Noktası (0C) Kritik
Sıcaklık (0C)
Kritik
Basınç (kPa)
R22 86,48 -160 -40,76 96,0 4.974

R22 Soğutucu akışkanının çevreye etkisi, kimyasal formülü, ODP Değeri, GWP değeri ve Emniyet sınıflandırması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

No Kimyasal Formülü Ya da % Kütle Karışımı ODP GWP
20, 100, 500 yıl
Emniyet Sınıflandırılma
R22 CH.Cl.F2 0,41 10.200; 8.600;5.200 A1

Emniyet Sınıflandırması:

Emniyet sınıflandırmasında bir harf ve bir sayı kullanılarak ifade edilir (örnek olarak A2). Alfabetik büyük harf zehirlilik özelliğini, sayı ise yanıcılığı ifade eder.

  • A sınıfı derişikliği 400 ppm’e eşit veya üzerinde olan soğutkanları gösterir;
  • B sınıfı derişikliği 400 ppm’in üzerindeki soğutkanları gösterir.
  • Sınıf 1; 21°C’de ve 101 kPa basınçta alevlenme testinde yanmayan soğutkanları gösterir;
  • Sınıf 2;  21°C’de,  101 kPa basınçta    10 kg/m3 yoğunlukta düşük yanıcılık gösteren ve 19 kJ/kg’den düşük yanma ısısı üreten soğutkanları ifade eder;
  • Sınıf 3; 21°C’de, 101 kPa basınçta 0.10 kg/m3 yoğunlukta yüksek yanıcılık gösteren ve 19 kJ/kg’den büyük veya ona eşit yanma ısısı üreten soğutkanları ifade eder.

ODP: Ozon Aşındırma Potansiyeli

GWP: Küresel Isınma Potansiyeli

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Basınç – Entalpi ( P – H ) diyagramı

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Basınç – Entalpi ( P – H ) diyagramı aşağıdaki yer almaktadır. Resmin üzerine tıklayarak büyük boyutta incelebilirsiniz.

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Basınç - Entalpi ( P - H ) diyagramı
R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Basınç – Entalpi ( P – H ) diyagramı

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Sıcaklık – Entropi ( T – S ) diyagramı

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Sıcaklık – Entropi ( T – S ) diyagramı aşağıdaki yer almaktadır. Resmin üzerine tıklayarak büyük boyutta incelebilirsiniz.

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Sıcaklık - Entropi ( T - S ) diyagramı
R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için Sıcaklık – Entropi ( T – S ) diyagramı

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için doymuş buhar tablosu

R22 (Freon 22) Soğutucu akışkan için doymuş buhar tablosu aşağıda yer almaktadır. Tablonun sonundaki indir butonunu kullanarak bilgisayarınıza / telefonunuza indirebilirsiniz.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndir [94.77 KB]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.