Soğutma Tekniği

Soğutma Suyunun Filtrasyonu

SUYUNUN FİLTRASYONU GEREKLİLİĞİ VE FİLTRASYON YÖNTEMLERİ

ÖZET

Isı’yı bir yerden başka bir yere götürmeye yarar. ISI üreten bir işlemin ısısını atmak için önce ısı suya yüklenir. İstenmeyen ısının yok edilmesi için bu ısı tabiata verilir.

tekniği açısından bakıldığında, hava ile gelen tüm katıları soğutma suyuna aktaran, ayrıca, su içindeki bazı minerallerden katı kristaller oluşturan ve soğutma sisteminde bulunan canlıların üremesini sağlayan cihazdır. Bu sebeple, soğutma suyunun muhakkak “su olmayan” katılardan arındırılması maksadı ile filtrelenmesi gerekir. Soğutma suları iki şekilde filtrelenebilir: Soğutma suyunun ana hattı üzerinde, yani “ Üzerinde ” veya soğutma suyu çevrimi dışında kurulacak olan “ Üzerinde Filtrasyon”. Soğutma suyu filtrelendiğinde elde edilen avantajlar şunlardır: Sudaki katıların oluşturduğu sorunlar en aza iner, su şartlandırma kimyasalı tüketimi azalır, sistemde korozyon ve aşınma azalır, soğutma sisteminin ısı randımanı artar. Bunların sonucunda sistem bakımı çok azalır, sistemin ve kulenin ömrü uzar, işletme randımanı çok yükselir, ürün maliyeti düşer.

Anahtar Kelimeler: Soğutma Kulesi, Soğutma Suyu, , Filtrasyon, servis hattı, ana hat, su şartlandırma, korozyon, kireçlenme, aşınma.

ABSTRACT

For a Water professional, Cooling tower is the equipment which adds into the cooling Water all particles and bacteria food existing in the air. This phenomenon creates bacteriological life in the Water. Cooling tower is the equipment to evaporate Water which helps the formation of lime scale into the cooling system. Filtration of the scale particles decreases scale formation in the cooling system. Filtration is also helps to eliminate particles which comes into the cooling Water through some industrial process. That is why cooling Water needs to be filtered. Cooling Water could be filtered by two ways: Side Streem filtration and full stream filtration. Filtration of the cooling Water brings many advantages into the system.

Key Words: Cooling Tower, Cooling Water, Filter, Filtration, side stream, full stream, Water conditionning, corrosion, scaling, abrasion.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.