Soğutma Sistemleri

Sıvı Daldırmalı Soğutma Sistemleri

Teknolojinin giderek geliştiği günümüzde en büyük sıkıntı mikron seviyesindeki transistörlerin soğutulması. Özellikle veri merkezlerinde 7 / 24 çalışan sunucuların içlerinde bulunan transistörlerin yaydığı ısının soğutulması sistemin sorunsuz çalışabilmesi için büyük önem arz ediyor. Bu nedenle işletmeler / veri merkezleri için soğutma yükü çok önemli olup soğutma işlemi için büyük maliyetler ortaya çıkıyor.

Bu konuda çalışan mühendisler, bu tür maliyetleri iyileştirmek için çeşitli yaratıcı yollar bulmuşlardır. Örneğin tercih edilen yöntemlerden biri maksimum soğutma verimi elde etmek için sıcak ve soğuk havayollarını bir merkezden geçirerek ayarlamaktır. Facebook gibi Norveç yollarına düşüp soğuk koşullardan yararlanmak için Kuzey Kutup Dairesi’nin kenarında Lulea’da bir veri merkezi kurmakta bir çözümdür. Microsoft mühendisleri ise daha radikal bir çözüm önerisi sunup büyük sunucu çiftliklerini su altına koymayı önermişlerdir.

Fujitsu ise daha az egzotik bir çözüm üretmeyi seçti ve yeni nesil veri merkezlerini yine yeni nesil bir soğutma istemi ile tamamlayacağını belirtti; Sıvı daldırmalı soğutma sistemi.

Daldırma soğutma teknolojisi nedir?

Daldırma soğutma teknolojisi, yeni nesil veri merkezlerinin hızlı büyümesi sonucu ortaya çıkan soğutma sistemi zorluklarını çözmeye yönelik yeni bir bakış açısıdır. Hareketsiz bir sıvıya batıran sunucular, daha fazla soğutma performansı sağlar, sunucu fanı gereksinimini ortadan kaldırır ve toplam soğutma ekipmanının neden olduğu güç tüketimini azaltır.

Fujitsu olarak bu fikri ortaya koyan ilk şirket olmasak da, yıllara dayanan tecrübesi ile firmanın hem bakımı hem de kurulumu kolay böyle bir sistem kurması önemli bir inovasyon. Sıvıların havadan daha yoğun olduğu göz önüne alındığında, sunucuları sıvı banyosuna daldırmak soğutma sürecini büyük ölçüde geliştirmektedir.

Bu çözüm, geleneksel hava soğutma teknolojisine kıyasla % 40 daha az güç tüketir. Fansız çalışmanın getirdiği sessizlik de ekstra bir bonus!

Bu sistemin özellikleri ve faydalarını sıralarsak:

  • % 40 daha az güç
  • % 50 Yerden Tasarruf
  • Her yere kurulabilir
  • Sessiz
  • Kolay Bakım

Sıvı daldırmalı soğutma sistemi hakkında bize en çok gelen sorulardan biri de bu sıvının ne olduğu konusudur. Buradan açıklıyorum; Tabi ki su değil.  Kullanılan soğutma sıvısı, Fluorinert adı verilen 3M tarafından üretilen, elektriksel açıdan yalıtkan bir florokarbon sıvıdır.

Bu konuyu daha da merak edenler için Fujitsu Sıvı Daldırma Soğutma Sistemi aşağıdakilerden oluşur:

  • 16U yatay raf alanına sahip olan ve özel bir çerçeve rafı kullanılan banyo,
  • Bir pompa, bir ısı eşanjörü, süzgeç ve sistemi izleme modülü içeren bir CDU (Soğutma Dağıtım Birimi)
  • Daldırma banyoları için özel olarak tasarlanmış isteğe bağlı çerçeve rafı. Raf, iki banyoyu dikey olarak içine alabilir ve gerekli yerden tasarruf sağlar.

Geçtiğimiz yıl Fujitsu Forum Münih’de lansmanı yapılan bu ürün hakkında daha fazla bilgi almak için iletisim@ts.fujitsu.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Forum’da çektiğimiz ürünün videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.