EnerjiIsıtma

Kombi Bakımı Önemli mi?

Günümüzde hemen hemen her evde bir adet kombi bulunuyor. Evin ısıtılması ve sıcak su ihtiyacı için vazgeçilmez, verimli ve fiyat olarakta uygun olmasıyla kombilerin piyasa hakimiyeti giderek artıyor. Merkezi ısıtma yapılan binalarda merkezi ısıtma sistemi ve ısı gider paylaşımı sistemi zorunlu olduğu için büyük bina ve sitelerde zorunluluk nedeniyle çok tercih edilemese de müstakil ve küçük binalarda çok fazla miktarda kombi görülebilir.

Doğalgaz faturaları için tasarruflu, güvenli ve ısınma açısından son derece konforlu olan kombinizin bakımını ne sıklıkta yaptırıyorsunuz? Kombinizin bakımı, kombinizin uzun yıllar çalışması ve çalıştığı süre boyunca tasarruf sağlaması en büyük beklentimizdir.

Bu yazımızda kombi bakımı konusunda sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Kombi Bakımı

Evinizdeki kombinin bakım zamanının gelip gelmediğini, ne kadar sürede bakım yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Kombilerin bakımı yılda bir kez genellikle kış aylarından hemen önce yapılmaktadır. Bakım için önemli olan bir konu bakımlarınızı periyodik olarak ve düzenli bir şekilde yaptırmalısınız.

Eğer teknik bir personel iseniz kombi bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Youtube sitesinde kombi bakımı ile ilgili onlarca video bulunmaktadır. Eğer kombi bakımını yapabileceğiniz konusunda şüpheleriniz var ise kesinlikle bir uzman çağırmalı ve bakımınızı uzmana yaptırmalısınız. Yapacağınız her bakım kombinizin ömrünü uzatacak ve tasarruflu olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Kombi Bakımının Faydaları

Üst paragrafa bir miktar bahsettiğimiz üzere kombi bakımı yaptırmanın bir çok faydası vardır. Bu faydaları liste halinde sizlere aktaralım.

 • Kombinizin ömrü uzar
 • Kombiniz daha az arıza yapar (Özellikle ilerleyen yıllarda)
 • Kombinin olması gereken verimde çalışmasını sağlar
 • Kombinizin tasarruflu çalışması ise doğalgaz kullanımı azalır ve ısınma gideri düşmüş olur.
 • Bakım esnasında olabilecek arızalar tespit edilir ve kombinizin kesintiye uğramadan çalışması sağlanır. (1-2 saatlik kesinti olabilmektedir.)
 • Kombi sağlığı artar bu sayede can güvenliğiniz artar.
 • Konfor şartlarınız yükselir.

Kombi Bakımında Ne Yapılır?

Genel kombi bakımı sırasında öncelikle kombi gözle kontrol ediliyor ve bir anormallik olup olmadığı, çalışma sesinde bir gariplik olup olmadığı incelenir. Sonrasında kombinin genel bakımı yapılır, temizleme sağlanır, eşanjör temizlenir, kombinin yanma ayarları yapılarak verimli yanma sağlanır, gaz ve sızdırmazlık kontrolü sağlanır, bacalar kaçağa karşı kontrol edilir, kombi içerisindeki ana malzemeler kontrol edilir ve elektrik bağlantıları kontrol edilir.

Kombi Bakımı
Kombi Bakımı

Günümüzde kombi bakımı için gelen firmalar genelde yukarıda sayılan maddelerin hepsini yapmıyor. Kombi dıştan kontrol ediliyor, anakartın olduğu yer açılarak temizleniyor ve genleşme tankını kontrol ederek hava basıncı düşmüş ile hava basılır.

Kombi Nasıl Kullanılmalı?

Kombi nasıl kullanılır diye sorulduğunda bir çok kişi şaşırır. Çünkü kombiyi kış geldiğinde aç yaz geldiğinde kapat yaptıkları için kullanımı konusunda çok fazla bilgileri yoktur. Bu nedenle kombi kullanımı konusunda sizlerle bir kaç konu paylaşalım.

 1. Ayarladığınız oda sıcaklığı çok önemledir. Kış aylarında oda sıcaklığındaki bir derecelik artış yakıt tüketimini %6-%8 civarında artırmaktadır.
 2. Odaların sıcaklığı bulunduğu yere göre ve kişiye göre değişir. Genel olarak bulunduğunu oturma odası ve salonların sıcaklığı kış aylarında 20-22°C arasında olması yeterlidir.
 3. Evde bulunduğunuz ve genelde hareket halinde olduğunuz saatlerde odanızın
 4. 22°C olması yeterli olacaktır. Geceleri üzerinizde pike / yorgan var iken oda sıcaklığının 16-18°C olması konfor şartını sağlamış olacaktır.
 5. Evinizdeki konfor sıcaklığı saatleri sabah ve akşamdır. Sabahları 05:0 ile 09:00 saatleri arası ve akşamları 17:00 – 23:00 saatleri arasıdır.
 6. Oda sıcaklığını evde yaşayanlar kendileri manuel bir şekilde ayarlayabilecekleri gibi oda termostatı bağlayarak otomatik olarakta yapılması sağlanabilir.
 7. Günümüz teknolojisi ile kombinizi wifi’ye bağlayabilir ve evinizin dışındayken bile kombinizi kontrol edebilirisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.