Enerji

Klimanızı Daha Verimli Kullanın

Daha önceki yazımızda evlerimizdeki enerji verimliliği konusunu ele almış ve çok küçükte olsa klima konusuna değinmiştir. (Bknz. Evlerde Enerji Verimliliği) Enerji tüketimi konusunda özellikle yaz aylarında önemli bir yere sahip olan klimanızı nasıl daha verimli kullanacağınızı, nasıl daha az enerji tüketmesini sağlayabileceğinizi küçük püf noktaları ile sizlerle paylaşmak istedik.

Küresel ısınma nedeniyle yaz ayları giderek daha sıcak bir hal almaya başladı. Bu nedenle klimaların da fiyatlarının ucuzlaması ile artık her evde bir klima bulunuyor. Enerji maliyetlerindeki artış göz önünde bulundurulduğunda klimaları daha verimli kullanmak kaçınılmaz oluyor.

Klimanızı daha verimli, daha az enerji tüketecek şekilde kullanabilmeniz için bir kaç püf noktası sizlerle.

Klimalarda Enerji Verimliliği
Klimalarda Enerji Verimliliği

Periyodik Bakım

Klimalar da elektronik eşya olup bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle kış aylarında uzun süre kullanılmayan klimalar yazın başlaması ile açıldığında ilk gelen koku herkesi rahatsız eder. Bunu önlemek için bakım yapmanız gerekmektedir.

Bütçeniz var ise servis çağırıp klimanızın bakımını yaptırabilirsiniz. Enerji fiyatlarını düşürmeye çalışırken servise para vermek genelde istenmez. Bu nedenle klimanızın bakımını kendiniz yapabilirsiniz.

Klimaların ön yüzeyinde bulunan filtreler zamanlar toz, polen, hav gibi cisimlerle tıkanır ve klimanız temiz hava almakta zorlanacağı için bir süre sonra soğutmamaya başlar. Yazın başında başlamak üzere ayda bir kez klima filtrelerinizi temizlemenizi önermekteyiz. Filtreler temizlendiğinde klima daha rahat hava alacak olup zorlanmayacak ve enerji tüketimi düşecektir.

Filtrelerinizi su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Klimaya takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Kurumadan takarsanız klima üzerinde kuruyan su damlaları koku yapacaktır.

Verimli Kullanım

Klimanızın verimli çalışmasını sağlayacak en önemli etmen sizsiniz. Klimanızı ne kadar doğru kullanırsanız klimanız o kadar verimli çalışacaktır.

Klimanızdaki en önemli ayar sıcaklıktır. İhtiyacınızın olmayacağı veya klimanızın getiremeyeceği bir sıcaklığa ayarlamak klimanızı zorlamaktan ve fazla elektrik tüketmesine neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Oda sıcaklığı genel olarak 18 dereceye ayarlanır ve bu son derece yanlıştır. Dışarısının 35 derece olduğu günlerde klima odanızı 18 dereceye hiç bir zaman getiremeyecek ve sürekli çalışarak fazla enerji tüketecektir. Genel kabul gören sıcaklık 22-26 derece civarıdır. İnsandan insana değişmekle birlikte konfor şartları bu sıcaklıklar arasında idealdir.

İdeal sıcaklık dış ortam sıcaklığına doğrudan bağlıdır. Klimanızın çalıştığı oda ile dış ortam arasında 10 derece fark olması verimli bir çalışma sağlar. Örneğin dış ortam 35 derece ise odanızı 25 dereceye ayarlamalısınız.

Dışarıdan ilk geldiğinizde klimayı çalıştırıp çabuk soğutması için klimayı 18 derece ayarlamak hızlı soğutma sağlamayacağı gibi fazla elektrik tüketmesine neden olacaktır. Klimanızın hızlı soğutma özelliği var ise onu aktif etmeli ve oda sıcaklığını kademeli olarak düşürmelisiniz.

Aç – Kapa Yapmayın

Klimanızı sürekli aç – kapa yapmak enerji tüketiminizi büyük oranda arttırır. Odadan çıkarken klimayı kapatıp kısa süre içerisinde tekrar odaya dönerek klima açtığınızda klima dur kalk şeklinde çalışacak ve tüm sistemleri baştan başlatacaktır. Klima içinde bir adet kompresör olup (dış ünite içerisinde) bu kompresör ilk çalışma anında yüksek elektrik çekmekte sonra çektiği elektrik düşmektedir. Bu nedenle kompresörün mümkün olduğunca dur kalk yapmadan çalışmasını sağlamalısınız.

Gün içerisinde mümkün olduğunca klimanızı kapatmamaya çalışın ve yine mümkün oda sıcaklığını sık sık değiştirmeyin. Bir sıcaklık belirleyin ve klima sürekli o sıcaklık değerinde çalıştırın.

Alırken Verimli Klima Seçin

Klima alırken verimlilik konusunda aslında en önemli konulardan biridir. (En önemli konu fiyatı dediğinizi duyar gibiyiz.) Bütçeniz elverdiğince düşük enerji tüketimine sahip yüksek enerji verimliliği sınıfındaki klimalardan almaya çalışın.

Klima alırken büyük veya küçük olmamasına özen gösterin. Klimayı çalıştıracağınız odanın ısı kazancı hesabı doğru yapılmalı ve tam odanızın ihtiyacı kadar klima almalısınız.

Büyük alırsanız odayı çok hızlı soğutacak ve kendini kapatarak odanın tekrar ısınmasıyla devreye girecektir. Bu nedenle oda sıcaklığı sürekli inişli çıkış olarak değişecek ve konforlu bir ortam olmayacaktır.

Küçük alırsanız ise odanızı belirlediğiniz sıcaklığa getirmek için sürekli çalışacak fakat istenilen sıcaklığa getiremeyeceği için hiç durmadan elektrik tüketecektir. Buda ay sonunda faturayı şişirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.