EnerjiMühendislik

Enerji İzleme Sistemi Nedir? Nasıl Kurulur?

Çağımızın en büyük ihtiyacı şüphesiz enerji. Enerji tüketimleri her geçen gün artarken enerjiye olan ihtiyaç günden güne büyürken enerji kaynakları giderek tükeniyor. Bu nedenle tüm ülkeler yeni enerji kaynakları arama çalışmalarını sürekli artırıyor. Kimi ülkeler yeni enerji kaynağı üretmeye çalışır iken kimi ülkeler uzayda, farklı gezegenlerde enerji kaynağı arıyor.

Günümüze dönerek daha somut bir şeyler üzerine düşecek olursak enerji tüketiyoruz ve bu enerjimizi daha verimli nasıl tüketiriz soruna yanıt arıyoruz. Aslında Enerji verimliliği sorularının büyük çoğunluğu bir yanıta sahip. Fakat biraz pahalı bir yanıt. Firmalar yüksek bütçeli projeler yapmayı istemedikleri için verimsiz enerji kullanımı sektörel bazda devam ediyor. Bu yazımızda enerji verimliliğinin temel taşlarından biri olan Enerji İzleme Sistemlerini ele alıyoruz. Enerji izleme sistemi nedir, enerji izleme sistemi maliyeti nedir, enerji izleme sistemi nasıl kurulur gibi bir çok sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Enerji İzleme Sistemi

Enerji verimliliği konularında çok fazla kullanılan Peter Drucker’ın bir sözü vardır. “Ölçmezsen yönetemezsin” Bu söz enerji kullanan tüm işletmeler için son derece doğru ve yerinde bir sözdür.

Eğer enerji tüketen bir işletmedeyseniz ve ne kadar enerji tükettiğinizi bilmiyorsanız, mevcut durumunuzu gözden geçiremiyorsanız verimsiz enerji kullanmaya mahkumsunuz demektir. Ne tükettiğinizi bilmediğiniz için iyileştirmeye ihtiyacınız olup olmayacağını dahi bilemezsiniz. Kendinizi rakip işletmeler ile kıyaslayamaz ve enerji maliyetlerinizi yüksek olması nedeniyle piyasada rekabet edebilme durumunuz düşecektir.

İşletmelerde en yaygın kullanılan enerji türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Elektrik
  • Doğalgaz
  • Kömür
  • Basınçlı Hava
  • Buhar
  • Su
  • Fuel Oil
  • Propan
  • LNG
  • CNG

Enerji izleme sistemi en temel haliyle tüm işletmelerde bulunur. Yukarıda verilen en türlerini faturalandırmak için işletmeler veya firmalar sayaç koyarak aylık olarak ne kadar enerji tükettikleri tespit edilir ve bu tüketime göre faturalandırma yapılır. Bu nedenle temel düzeyde enerji izleme sistemi tüm işletmelerde var denilebilir.

Enerji verimliliğine önem veren bir işletmede Enerji İzleme Sistemi daha kapsamlıdır. İşletme sadece toplam tüketimi değil bina olarak, bölüm olarak, bölge olarak, makine olarak enerji tüketimlerini görmek ister ve bir ürünü üretmek için ne kadar enerji harcadığını çok hassas bir şekilde hesaplayabilir.

Enerji İzleme Sistemi Nasıl Kurulur?

Enerji izleme sistemi kurulumundan önce hangi enerji türünü ne kadar derine inerek izleneceği konusunda karar varılmalıdır. Örnek verecek olursak işletme trafosundaki ana elektrik sayacı işletmenin toplam tükettiği elektriği gösterir. Bu tüketimi kırılımları ile alt kademelere indirebilir. Bir bölümün girişine enerji analizörü takılabilir veya tüm makinelere ayrı ayrı enerji analizörü takılarak her makinenin ne kadar enerji tükettiği görülebilir.

Enerji İzleme Sistem Kurulumu
Enerji İzleme Sistem Kurulumu

Farklı bir örnek olması açısından basınçlı havayı ele alalım. Bir işletmede 3 adet kompresör olsun. Burada iki adet enerji türü vardır, elektrik ve basınçlı hava. Enerji verimliliği için ikisinin de ölçülmesi gereklidir.

1. kademe olarak kompresör dairesinin ana elektriği ölçülür sonrasında ana basınçlı hava tesisatına hava sayacı (debimetre) takılarak ne kadar hava ürettiği ölçülür. Böylelikle kompresörlerin ürettiği 1 m3 hava için ne kadar elektrik tüketildiği görülür. 1. kademe enerji izleme sisteminde kompresörler toplu olarak görülür ve hangi kompresörün ne kadar verimli çalıştığı tespit edilemez.

 2. kademe enerji izleme sistemi olarak her kompresöre enerji analizörü bağlanır ve her kompresör çıkışındaki basınçlı hava tesisatına hava sayacı (debimetresi) eklenerek her bir kompresörde 1 m3 havaya üretebilmek için ne kadar enerji tüketildiği görülebilir. Böylelikle hangi kompresörün ne kadar verimli çalıştığı görülmüş olur.

Enerji İzleme Sistemi Fiyatı Nedir?

Yukarıda farklı iki örnek için enerji izleme sistemini anlatmaya çalıştık. Enerji İzleme Sistemi fiyatı tamamiyle işletmenin kuracağı sistemin kademesine, detayına bağlıdır. Ne kadar fazla makine ölçülmek istenirse maliyet o kadar artacaktır. Kabaca bir fiyat çıkarmak gerekir ise;

25 enerji analizörünün bir pano içerisine konularak paket şeklinde takılan, yazılım lisansları ve uzaktan izleme, kaydetme yapılabilen bir sistemi fiyatı güncel kur ile (Euro: 9,8 TL) ortalama 80 bin TL civarında olmaktadır. Dediğimiz gibi projenize göre fiyat değişmektedir.

Enerji izleme sistemi projeniz var ise bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.