Soğutma Tekniği

Klima Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Klima kullanmayan, klimanın ne olduğunu bilmeyen yoktur. Klimanın tanımını merak edenler için kısaca açıklamaya çalışalım.

“Klimalar, soğutma çevrimi kullanarak bir ortamı ısıdan arındıran, ortamdaki fazla nemi alıp, ortama taze hava sağlamak amacıyla tasarlanan mekanizmalardır. İnsanların konforlu bulduğu ortam sıcaklığı, bulunan ortamdaki hava sıcaklığı ve havadaki nem oranına bağlı olmaktadır.” (Kaynak: Wikipedia)

Evinizde klima kullanıyorsanız klimanız hakkında bazı bilmeniz gerekenler vardır. Klimanıza ne kadar iyi bakarsanız klimanızda size o kadar iyi bakacaktır. Ayrıca sadece soğutma amaçlı değil ısıtma amaçlı olarakta (ısı pompası) kullanılabildiği için hemen hemen hergün kullanma imkanınız olmaktadır. Bu nedenle bakımlarını ve temizliğini iyi yapmalısınız.

Klimanız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Klimanızda soğutma esnasında duyulan çıtırdama sesi klima gövdesinin sıcaklık değişimi sebebiyle genleşmesinden veya büzülmesinden kaynaklanır, normaldir.
  • Çalışma esnasında veya kapattığınızda duyulan lıkırdı/hışırtı benzeri ses klima sisteminin içinde dolaşan gazdan kaynaklanır. 2-3 dakika süresince duyulur, normaldir.
  • Klimanız, çalışma düğmesine basıldıktan 4 dakika sonra ısıtma yada soğutma yapar.Bu bir arıza değildir.
  • Çok soğuk havalarda klimanız ısıtma komutunda çalışırken dış ünitede buzlanma oluşur. Klimanızın microişlemcisi bu buzlanmayı çözmek için belirli aralıklarda klimanızı defrost modunda çalıştırır. Bu esnada klimanız ısıtma yapmaz. Bazı klima modelleri bu esnada soğuk hava üfleyebilir. Dış hava şartlarına bağlı olarak defrost süresi 4-7 dakika sürebilir, bu bir arıza değildir. Bu esnada klimanızı kesinlikle kapatmayın. Defrost işlemi tamamlanınca klimanız ısıtmaya devam edecektir.
  • Klimanızı kullanırken hem konfor şartlarını sağlamak hem de elektrik tasarrufu yapmak için klimanızı sizin için en ideal sıcaklık ayarında ve sürekli çalıştırın. Tavsiye ettiğimiz sıcaklık değerleri yazın 21-23 0C, kışın ise 24 -26 0C’ dir. Klimanızı sıcaklık ihtiyacınızın fazlasına ayarlayıp sık sık kapatıp açmanız, hem konfor şartlarını sağlamanızı engelleyecek hem de elektrik faturanızı yükseltecektir.
  • Elektrik tasarrufu ve konfor şartlarını sağlamak amacıyla klima almadan önce ihtiyacınız olan klima kapasitesini tesbit etmek için sitemizin “Hızlı Klima Seçimi” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Doğru Klima Kullanımı
Doğru Klima Kullanımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.