Makine Mühendisliği

Bölüm 8: Isı Transferi

BÖLÜM-8

ISI TRANSFERİ

 

Isı bir enerji çeşidi olup yüksek sıcaklıktaki ısıl enerji deposundan düşük sıcaklıktaki ısıl enerji deposuna kendiliğinden geçer. Isı geçişinin olabilmesi için sistemle çevresi arasında mutlaka bir sıcaklık farkı olması gerekir aksi taktirde ısı geçişinden söz edilemez.

sekil-8-1

Şekil 8.1

Şekil-8-1’de gösterilen 50C sıcaklıkta bir meyve suyu kutusunu inceleyelim. Meyve suyu kutusunun bulunduğu ortamdan ( yüksek ısıl enerji deposu ) meyve suyuna ısı geçişi olacak belirli bir süre sonra meyve suyunun sıcaklığı yükselecek veya termik dengeye ulaşacaktır. Bu işlemin tersini uygulayacak olursak yani meyve suyunun sıcaklığını başlangıçtaki haline getirmek istersek bu işlem kendiliğinden gerçekleşemez çünkü düşük sıcaklıktaki ısıl enerji deposundan yüksek sıcaklıktaki ısı enerji deposuna kendiliğinden ısı geçişi sağlanamaz.

Düşük sıcaklıktaki ısıl enerji deposundan yüksek sıcaklıktaki ısıl enerji deposuna ısı transfer edebilmek için sisteme dışarıdan bir iş verilmesiyle ( makinasıyla ) mümkün olmaktadır.

Isı farklı sıcaklıktaki iki ortamdan birinden diğerine geçerken iki ortamın arasında kalan ortamın bileşenlerinide geçmesi söz konusudur. Örneğin dış hava sıcaklığı 40oC olan bir yaz gününde yüksek ısıl enerji deposu dış havadan düşük ısıl enerji deposu odaya geçen ısının duvarın dış sıvasını, tuğla kısmını, iç sıvasınıda geçmesi gibi ;Transfer edilen ısının büyüklüğü sıcaklık farkı yanında yüzeye,zamana ve ortamların fiziksel özelliklerine bağlıdır.

Isı geçişi üç farklı biçimde gerçekleşebilir.

Yazımızın devamı için aşağıdaki bölümlere tıklayabilir yada yazının üstündeki içerik sayfalarını gezebilirsiniz.
8.1 Isı iletimi ( Kondüksüyon )
8.2 Isı Taşınımı ( Konveksiyon )
8.3 Borularda Sıcaklık Düşmeleri

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.