Makine Mühendisliği

Bölüm 2: Çevre

BÖLÜM 2
ÇEVRE
Isı yüksek sıcaklık kaynağından düşük sıcaklık kaynağına kendiliğinden geçer. Kış aylarında yüksek sıcaklık kaynağı mahal içerisi, yaz aylarında dış hava sıcaklığıdır. Isı akışının tamamen engellenmesi mümkün olmadığı için mahal içerisinden düşük sıcaklık kaynağına (dış havaya), yüksek sıcaklık kaynağı (dış hava ) dan mahal içerisine doğru ısı transferi olacaktır. Sıcaklığın yaz ve kış aylarında sabit kalabilmesi için iş görme esasına dayanan bir sistemle hacmin kaybolan ısısı yerine ısı ilavesi yapılarak, kazanılan ısıyı yüksek sıcaklık kaynağına taşıyarak ısı dengesi korunabilir. Bu sistem sıcaklığın yanında havanın hızı, nemi, tazeliğini istenilen  değerlerde tutma özelliğinede sahip olabilir.
 
2.1 KONFOR
Kapalı bir ortamda sıcaklık ve diğer hava şartlarından ileri gelen bir rahatsızlık olmaması halidir. Konforun tam manasıyla belirlenebilmesi için deneysel olarak gözlenebilecek kesin bir fizyolojik olay yoktur. Deri sıcaklığı bu konuda iyi bir fikir sağlayabilir. Tarafsız sıcaklık aralığı konfor için bir kriter olarak alınabilir.
 
2.1.1 Tarafsız Sıcaklık Aralığı
Tarafsız sıcaklık aralığı 27-30°C sıcaklıkları arasındaki bir hava hareketsiz olduğu zaman çıplak bir insan için öyle bir denge noktası vardır ki bu nokta vücuttaki denge halini korur. İnsan bu aralıkta ne üşüme nede sıcaklık hisseder.
 
Bir insanın konfor halinde bulunması sadece havanın sıcaklığına bağlı değildir. Havanın nemi, hareketi, temizliği ve civar yüzeylerinin ortalama sıcaklığı konfora etki eder. Yaz aylarında bağıl nemin %6 artması insan vücudunu tarafından 1°C sıcaklık artışı olarak algılanır,hava hızı arttığında ise insanlarda üşüme hissi oluşur.
 
2.1.2 Etken (Efektif) Sıcaklık
Sıcaklık ile beraber bağıl nem ve hava hızını da dikkate alarak yeni bir sıcaklık ölçeği tarif etmek gerekmiştir. Bu sıcaklığa (ET) adı verilmiş olup fizyolojik olarak hissedilen sıcaklığı temsil eder. Aşağıdaki şekilde (ET) ve konfor bölgeleri görülmektedir.
 
 konfor bölgesi
 
1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.