Genel Konular

Açıköğretim Kayıtları ve Mühendislik

Açıköğretim ülkemizde en fazla öğrencisi olan eğitim sistemi olma özelliğini taşıyor. Anadolu üniversitesi listenin başında olmak üzere sırasıyla Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi geliyor.

2022 Yılı ÖSYM sınavları sonrasında tercih işlemleri başlayacak ve sınava giren milyonlarca öğrenci için tercih maratonu başlayacak. Kontenjan dahilinde bir yüksek öğretim programına yerleşecek olan öğrenciler hemen akabinde kayıt işlemlerine başlayacak.

Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Açıköğretim sistemine kayıt olmak önceki yıllarda çok kolay iken bölümlerin kontenjanlı olması ile bir çok bölüm puanı yükselmiş oldu. (Bkz. 2022 AÖF Taban Puanları ve Kontenjanları) 2022 YKS sonucunda taban puan uygulamasının kaldırılması ile sınavda puanı hesaplanan her öğrenci tercih işlemi yapabilecek.,

Açıköğretim kayıtlarının başlayacağı tarih ÖSYM’nin sonuçları açıklaması ile başlayacak. YSK sonuçlarının henüz tam olarak açıklanacağı tarih bilinmediği için net tarihler oluşmasa da 22 Ağustos 2022 tarihinde kayıt işlemlerinin başlaması ön görülüyor.

Açıköğretim bölümlerinin kontenjanları genelde yüksek olmakla birlikte taban puan uygulamasının kalkması ile tüm kontenjanların dolması bekleniyor. Açıköğretim bölümlerinin kontenjanlı olması nedeniyle bu yıl bir bölüme yerleşir iseniz seneye okul puanı (OBP) kırılacağını unutmamakta fayda var. Bu nedenle yerleştiğinizde kayıt olmayacağınız bir bölümü yazmamanız gerekiyor.

Açıköğretim bölümlerine kayıt olabilmek için öncelikle YKS sınavına girmiş olmanız ve puanınızın hesaplanmış olması gerekiyor. (Herhangi bir üniversitesi okuyan veya mezun olan kişiler sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında açıköğretime kayıt olabiliyor.) Hesaplanan puanınız ile tercih yapmanız ve tercihlerinize açıköğretim bölümlerinden yazmanız gerekiyor. Ardından açıköğretime yerleşmeniz ve kayıt tarihlerinde açıköğretime kayıt olmanız gerekli. Bu işlemleri tamamladığınızda aramıza katılmış oluyorsunuz.

Açıköğretim Ders Çalışma

Açıköğretim sistemindeki en büyük zorluk şüphesiz ders çalışma. Mühendisler olarak ikinci üniversite kapsamında açıköğretime sınavsız olarak kayıt olabilsek bile açıköğretim derslerine .çalışmak ayrı bir çaba gerektiriyor. Açıköğretim kitaplarının çok büyük olması nedeniyle bir işte çalışan veya mevcut durumda öğrenci olanların ders çalışması çok zor oluyor. Bu noktada AÖF Ders Notları ile ders çalışma süremizi kısaltıp ders çalışma etkenliğimizi artırabiliriz.

Ayrıca en etkili ders çalışma yöntemlerinden bir diğeri de çıkmış soruları çözmektir. Sınavda çıkmış soruların aynısı, çok benzeri geldiği için bu sorular size büyük ışık tutacaktır.

Açıköğretim
Açıköğretim

Forum sitemizi kullanarak konu hakkında yorumlarınızı yapabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Açıköğretim kayıtlarının başlayacağı tarih ÖSYM'nin sonuçları açıklaması ile başlayacak. YSK sonuçlarının henüz tam olarak açıklanacağı tarih bilinmediği için net tarihler oluşmasa da 22 Ağustos 2022 tarihinde kayıt işlemlerinin başlaması ön görülüyor.

Açıköğretim kitaplarının çok büyük olması nedeniyle bir işte çalışan veya mevcut durumda öğrenci olanların ders çalışması çok zor oluyor. Bu noktada AÖF Ders Notları ile ders çalışma süremizi kısaltıp ders çalışma etkenliğimizi artırabiliriz.
Ayrıca en etkili ders çalışma yöntemlerinden bir diğeri de çıkmış soruları çözmektir. Sınavda çıkmış soruların aynısı, çok benzeri geldiği için bu sorular size büyük ışık tutacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.