Mühendis Maaşları

2022 Tekstil Mühendisi Maaşları Nedir?

2022 Tekstil Mühendisi Maaşları bu alanı tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesidir. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Tekstil Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Tekstil mühendisleri, tekstil cenneti olan ülkemizde tekstil malzemesi geliştirmek, giysi teknolojisinin genel işleyişini yönetmek, ekipmanların verimli çalışmasını, üretim risklerinin minimuma indirilmesini ve yapılan ürünlerin kaliteli olmasını sağlamakla görevlidir.

2022 Tekstil Mühendisi Maaşları

Tekstil Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Tekstil Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Tekstil Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2022 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Tekstil Mühendisi Maaşı

Unvan En Düşük Maaş ( TL ) Ortalama Maaş ( TL ) En Yüksek Maaş ( TL )
Yeni Mezun Tekstil Mühendisi 4250 5000 6000
Kıdemli Tekstil Mühendisi ( 2 Yıl ) 5500 6200 7000
Uzman Tekstil Mühendisi ( +5 Yıl ) 7000 8000 9500

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 4.250 TL’den başlayan maaşlar Uzman Tekstil mühendisi seviyesine gelindiğinde 9.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

Kamuda Tekstil Mühendisi Maaşı

2022 Kamuda Mühendis Maaşı
2022 Kamuda Mühendis Maaşı

Kamuda mühendis maaşları 2021 ocak ayında 8.025 TL, 2021 Temmuz ayında 8.669 TL, 2022 Ocak ayında ise 11.440 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Tekstil mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Tekstil mühendisinin 2022 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 10.809 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2022 yılı için 7.850 TL olarak belirledi. Tekstil Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

2022 Mühendis Taban Maaşı
TMMOB 2022 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 7850 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Tekstil Mühendisliği Maaşları

Tekstil mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Tekstil mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Tekstil mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • ABD: 71.564 $/yıl
 • Almanya: 56.000 €/yıl
 • Kanada: 53.704 KA$/yıl
 • Fransa: 35.739 €/yıl
 • İngiltere: 37.548 £/yıl
 • Çin: 115.332 Yuan/yıl

Öneri: Tekstil Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Yazılım mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Endüstri Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tekstil Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Tekstil mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Tekstil mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

2021 yılına ait Tekstil mühendisi maaşlarını yurt içi özel sektör, kamu sektörü ve yurt dışı olarak merak ediyorsanız 2021 Tekstil Mühendisi Maaşları konumuzu incelemenizi önermekteyiz.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Tekstil Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Tekstil Mühendisliği 2022 taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.