Mühendis Maaşları

Otomotiv Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Otomotiv Mühendisi Maaşları konusu bu bölümü tercih etmek isteyen tüm öğrencilerin merak ettiği ve araştırmalarına yön verdiği konulardan bir tanesidir. Ülkemizde mezuniyet sonrası iş bulma, maaş skalası gibi konular kariyer planlamasında önemli bir yer tuttuğu için bu konuda sizleri aydınlatmak istedik.

Otomotiv mühendisleri için ülkemizde iş olanakları oldukça fazladır. Yeni otomotiv fabrikası yatırımları için ülkemizin tercih edilmesi, TOGG yerli otomobil projemizin giderek hayata geçmesi ve otomotiv yan sanayimizin gelişmiş olması ile otomotiv mühendisleri iş olarak çok sıkıntı çekmemektedir.

2022 Otomotiv Mühendisi Maaşları İçin TIKLAYINIZ.

Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Otomotiv Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Otomotiv Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Otomotiv Mühendisi Maaşı

Otomotiv Mühendisi Maaşları En Düşük Ortalama En Yüksek
Otomotiv Mühendisi (Başlangıç) 3030 5730 15.890
Kıdemli Otomotiv Mühendisi (+2 yıl tecrübe) 5120 9860 19.750

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 3030 TL’den başlayan maaşlar tecrübe edinerek kıdemli olunduğunda 19.750 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Otomotiv Mühendisi Maaşı

Kamuda Otomotiv Mühendisi Maaşları
Kamuda Otomotiv Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Otomotiv mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Otomotiv mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Otomotiv Mühendisi Maaşları da TMMOB tarafından belirlenmiş durumdadır. Kamu sektöründe TMMOB’nin belirlediği taban fiyatlara uyulsa da özel sektörde meslek kodu belirtmeden çok daha düşük maaşlara mühendis çalıştırılabiliyor.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Otomotiv Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Otomotiv mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. O ülkenin özel koşullarına ne kadar hakim olursanız maaş skalanız o kadar yükselecektir.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Otomotiv mühendisliğinin ortalama yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 56.198 €/yıl
 • ABD: 84.556 $/yıl
 • İngiltere: 34.349 £/yıl
 • Kanada: 80.000 CA$/yıl
 • Fransa: 41.854 €/yıl
 • İtalya: 28.332 €/yıl

Öneri: Otomotiv Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Otomotiv Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Otomotiv mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Otomotiv mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Mesleki tecrübe
 • Yabancı dil bilgisi
 • Bilgi birikimi
 • Kişisel yetenekleriniz
 • Çalışılan sektör
 • Çalıştığınız şirket, kurum veya kuruluş
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.