Mühendis Maaşları

2022 Otomotiv Mühendisi Maaşları Nedir?

2022 Otomotiv Mühendisi Maaşları bu alanı tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesidir. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Otomotiv Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Otomotiv mühendisleri için ülkemizde iş olanakları oldukça fazladır. Yeni otomotiv fabrikası yatırımları için ülkemizin tercih edilmesi, TOGG yerli otomobil projemizin giderek hayata geçmesi ve otomotiv yan sanayimizin gelişmiş olması ile otomotiv mühendisleri iş olarak çok sıkıntı çekmemektedir.

2022 Otomotiv Mühendisi Maaşları

Otomotiv Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Otomotiv Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Otomotiv Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2022 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Otomotiv Mühendisi Maaşı

Pozisyon Minimum Maaş Ortalama Maaş Maksimum Maaş
Yeni Mezun Otomotiv Mühendisi 4.270 TL 5.460 TL 6.970 TL
Kıdemli Otomotiv Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe) 6.140 TL 7.860 TL 8.950 TL
Uzman Otomotiv Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe) 12.770 TL 15.500 TL 21.630 TL

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 4.270 TL’den başlayan maaşlar tecrübeli Otomotiv mühendisi seviyesine gelindiğinde 21.630 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

2022 TOGG Mühendis Maaşları

TOGG fabrikası seri üretim için gün sayarken personel istihdamı her geçen gün artıyor. TOGG için alınan mühendis maaşları piyasadaki mühendis maaşlarına kıyasla bir miktar daha yüksek olup tercih edenler için güzel bir iş imkanı oluyor.

TOGG fabrikasında otomotiv mühendisleri farklı alanlarda çalışmakta olup aşağıda yer alan bilgiler 2022 yılı için yaklaşık ortalama rakamlardır.

Ürün Geliştirme Mühendisi: 11.200 TL
Metod mühendisi: 8.800 TL
Proje mühendisi: 14.350 TL
Konstrüktör Ressam: 9.100 TL
Planlama mühendisi: 10.740 TL

Kamuda Otomotiv Mühendisi Maaşı

2022 Kamuda Mühendis Maaşı
2022 Kamuda Mühendis Maaşı

Kamuda mühendis maaşları 2021 ocak ayında 8.025 TL, 2021 Temmuz ayında 8.669 TL, 2022 Ocak ayında ise 11.440 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü Otomotiv mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir Otomotiv mühendisinin 2022 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 10.809 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2022 yılı için 7.850 TL olarak belirledi. Otomotiv Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

2022 Mühendis Taban Maaşı
TMMOB 2022 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 7850 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında Otomotiv mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında Otomotiv mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Avusturya: 68.620 € / yıl
 • ABD: 108.964 $ / yıl
 • Almanya: 124.000 € / yıl
 • İngiltere: 54.480 £ / yıl
 • Fransa: 46.320 € / yıl
 • Kanada: 88.323 CA$ / yıl

Öneri: Otomotiv Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Makine mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Makine Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Otomotiv Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani Otomotiv mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası Otomotiv mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

2021 yılına ait Otomotiv mühendisi maaşlarını yurt içi özel sektör, kamu sektörü ve yurt dışı olarak merak ediyorsanız 2021 Otomotiv Mühendisi Maaşları konumuzu incelemenizi önermekteyiz.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Otomotiv Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Otomotiv Mühendisliği 2022 taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.