Enerji

Döşemede Isı Yalıtımı

Döşemede Isı Yalıtımı önemli bir konu olup ısı yalıtımının en temel noktasıdır. Döşemede Isı Yalıtımı ile binanın zemininde ve katlar arasında ısı transferi minimuma indirilip ısı kaçakları giderilmekte ve enerji verimliliği sağlanmaktadır.

Döşemede Isı Yalıtımı uygulaması bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genel olarak kabul edilebilecek yapı bileşenleri bulunmaktadır. Aşağıda maddeler halinde Döşemede Isı Yalıtımı konusu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Isı Yalıtımı, İzolasyon Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak ısı yalıtımı konusunda detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Döşemede Isı Yalıtımı

TOPRAĞA BASAN DÖŞEME DETAYLARI

Döşemede Isı Yalıtımı
Döşemede Isı Yalıtımı

1- Döşeme kaplaması

2- Şap

3- Bir kat serbest su yalıtım membranı (XPS kullanılırsa Ayırıcı keçe tabakası)

4- Isı Yalıtımı

5- Su Yalıtım Membranı

6- Grobeton

7- Blokaj

8- Toprak Zemin

doseme2

A- Ahşap Parke

B- Ahşap Kör Döşeme

C- Ahşap Kadronlar Arası Isı Yalıtımı

D- Su Yalıtım Membranı

E- Grobeton (Mala Perdahı)

F- Blokaj

H- Toprak Zemin

ARAKAT DÖŞEME DETAYI

doseme3

1- Döşeme kaplaması

2- Yüzer Şap (Donatılı, anolu, 400 Dozlu)

3- Bir kat serbest su yalıtım membranı

4- Isı Yalıtımı

5- Döşeme

6- Sıva

RADYE TEMEL ALTINDA ISI YALITIMI

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Isı yalıtımı, yatay olarak döşeme betonu altına serilir. Zemine oturan döşemelerde, ısı yalıtımı olarak bünyesine su emmeyen ve yüksek basma mukavemetine sahip XPS levhalar kullanılmalıdır. Isıtılmayan bodrumların üzerinde yer alan döşemelerde, ısı yalıtımı bodrum tavanına tespit edilerek, zemin katların döşemeden kaynaklanan ısı kayıpları engellenmiş olur.
 • Zemine oturan döşemelerde, su yalıtım membranı uygulanacaksa, döşeme betonunun ve ısı yalıtım levhalarının altında veya üstünde uygulanabilir. Isı yalıtım levhaları sudan ve toprakta bulunan diğer kimyasallardan etkilenmemelidir.
 • Döşeme betonu ısı yalıtımında oluşabilecek deformasyonlardan etkilenir. Isı yalıtım malzemesi bünyesine su emmeyen ve bu nedenle deforme olmayan tipte olmalıdır.
 • Isı yalıtımı altındaki zemin, ısı yalıtım levhalarının serilmesine uygun hale getirilmelidir. Isı yalıtım levhaları birbirleri ile iyi kenetlenmiş olmalı ve aralarında boşluk kalmadan zemine serilmelidir.
 • Isı yalıtım malzemesi, yeterli basma ve uzun süreli yüklere karşı sünme mukavemetine sahip olmalıdır. Öngörülen tüm döşeme ve hareketli yükler gözönüne alınmalıdır.
 • Isı yalıtım levhaları ve su yalıtım membranı uzun süre serili olarak bırakılmamalıdır. Döşeme betonu dökülmeden hemen önce serilmelidir.
 • Beton dökülürken sivri cisimlerle su ve ısı yalıtımı zedelenmemelidir. Ayrıca donatı demirleri yerleştirilirken aynı titizlik gösterilmelidir.
 • Isı yalıtım levhaları sürekliliği bozulmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Özellikle duvarbirleşimlerinde ısı köprüleri oluşmayacak şekilde detaylar çözülmelidir.
 • Duvar yalıtımı yapılırken ısı yalıtımı döşeme kalınlığının alt hizasında başlayacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Zemin etüdü ve zemindeki su durumunu zemin rutubeti, basınç yapmayan sızma su ve basınçlı su olarak incelendikten sonra kullanılacak ısı ve su yalıtım malzemelerinin  seçimi ve dizilişi yapılmalı.

KULLANILAN MALZEMELER

Isı Yalıtım Malzemeleri

A) XPS Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli yanma sınıfı minimum B1 olan, minimum yoğunluğu 30 kg/m3, %10 deformasyonda basınç gerilmesi minimum 300 kPa (C3 Sınıfı) olan, Ekstrüde polistiren köpük levhalar. Statik yüklerin gereklerine uygun olarak yüksek mukavemetli (radye temel altı 400 veya 500 kPa gibi) ürünler seçilmelidir.

B-) XPS Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı minimum B1 olan, minimum 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti minimum 200 kPa (C2 Sınıfı) Ekstrüde polistiren köpük levhalar.

C-) Taşyünü Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 901 EN 13162 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı A sınıfı olan minimum 100 kg/m3 yoğunlukta taşyünü levhalar.

BETONARME DÖŞEME ÜSTÜNDE ISI YALITIMI

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Isı yalıtımı, döşeme betonu üzerine serilir. Su yalıtımının, döşeme betonu üzerinde olması gerekir. Isı yalıtım malzemesi yeterli basma ve sünme mukavemetine sahip ve rijit olmalıdır. Isı yalıtım levhaları doğrudan ahşap vb. döşeme kaplamaları altında kullanılabilir.
 • Döşeme betonunun yüzeyi düzgün, temiz, toz ve atıklardan arındırılmış olmalıdır.
 • Şap kalınlığı, döşeme kaplaması ve yükler göz önüne alınarak, yeterli basma mukavemetine sahip olmalıdır.
 • Kapı altlarına gelen veya herhangi bir ekipmanın döşemeye tespit edilmesi gereken bölgelerde şap kalınlığının taşıyıcı olarak yeterli olmaması durumunda gereken önlemler alınmalıdır.
 • Mineral yünler ile ısı yalıtımı yapıldığında, ısı yalıtımı üzerine 0.12 mm kalınlığında polietilen folyo serilmelidir. Aksi halde şap içerisindeki nem ısı yalıtımı bünyesine nufuz edecektir. Rijit ısı yalıtımı kullanıldığında yalnızca ek yerlerine bant çekmek yeterli olacaktır.
 • Eğer sürme su yalıtımı kullanılıyorsa, ısı yalıtımı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Isı yalıtım tabakası, şap tabakası dökülürken zedelenmemelidir.
 • Ahşap vb. nemden etkilenen döşeme kaplamalarının, nemden etkilenmemeleri için şap tabakası üzerine polietilen folyo serilmelidir.
 • Döşeme betonu üzerinde kullanılan su yalıtımı ister sürme, isterse membran şeklinde olsun duvara döndürülmelidir. Süpürgeliklerin kaplama ile birleştikleri noktalar, su geçişini önleyecek şekilde yalıtılmalıdır.
 • Ahşap kaplamalı döşemelerde, döşeme betonu üzerinde su yalıtımı yoksa, ısı yalıtımı ile kaplama arasında buhar kesici konulması gerekir. Rijit ısı yalıtım levhaları ile yapılmış kompozit panel kullanılıyorsa, buhar kesici tabaka ısı yalıtımı altında olabilir.
 • Şap tabakalı döşemelerde, ısı yalıtım malzemesi üzerinde ayırıcı bir katman kullanılmalıdır. Kaplama tabakası yapılmadan önce şap tabakasının kuruması sağlanmalıdır.
 • Döşemedeki ısı yalıtımı ile içten duvara yapılan ısı yalıtımı birbiri üzerine bindirilerek ısı köprüleri engellenmelidir. Sandviç duvar yalıtımı yapılırken, ısı yalıtımı döşeme kalınlığının alt hizasından başlayacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Şap tabakalı kaplamalarda, ısı yalıtımı şap kalınlığı boyunca yukarı döndürülmelidir. Ancak duvara döndürülen ısı yalıtımı, duvar kaplaması ve süpürgelik ile kapatılabilmelidir.
 • Borular ile delinen su yalıtımı veya buhar kesici membranlar sızdırmaz hale getirilmelidir. Soğuk su boruları ısı yalıtımlı olmalıdır.

ARAKAT DÖŞEMELERİNDE ISI YALITIMI

Müstakil ısıtma yapılan katlar arasında, döşeme betonu üzerinde mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır. Şap dökülmeden önce ısı yalıtım malzemesi üzerine ayırıcı bir polietilen folyo kullanılması gerekir.

KULLANILAN MALZEMELER

Isı Yalıtım Malzemeleri

A) EPS Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 7316 EN 13163 standardına göre TSE belgeli, minimum 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti minimum 200 kPa, yanma sınıfı minimum B1 sınıfı olan genleştirilmiş (Ekspande) polistiren köpük levhalar.

B) XPS Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli, minimum 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti minimum 200 kPa (C2 Sınıfı), yanma sınıfı minimum B1 sınıfı olan Ekstrüde polistiren köpük levhalar.

C) Taşyünü Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 901 EN 13162 standardına göre TSE belgeli, yanma sınıfı A sınıfı olan minimum 100 kg/m3 yoğunlukta taşyünü levhalar.

Su Yalıtım Malzemesi

TS 11758/1’e göre üretilmiş Polimer Bitümlü örtüler, Sentetik membranlar ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.