Mühendis Maaşları

Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları Nedir? (2021)

Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları bu bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenciler başta olmak üzere bu alanda çalışan mühendislerin de merak ettiği ve her yıl araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık ve sizler için bir içerik oluşturduk.

Ülkemizde en fazla tercih edilen ve en fazla iş imkan olan mühendislik bölümlerinden bir tanesi elektrik ve elektronik mühendisliğidir. Bu bölümün en fazla tercih edilme sebeplerinin başında iş istihdam oranının en yüksek bölümlerin başında olması gelmektedir.

Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Elektrik – Elektronik Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları

Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Elektrik – Elektronik Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Elektrik – Elektronik Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2021 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Elektrik ve Elektronik Mühendisi Maaşı

Pozisyonlar En Düşük (TL) Ortalama (TL) En Yüksek (TL)
Elektrik Elektronik Mühendisi (Başlangıç) 3250 5555 6710
Kıdemli Elektrik Elektronik Mühendisi (+2 yıl tecrübe) 4350 5750 7260
Uzman Elektrik Elektronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 7752 8365 12058

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 3250 TL’den başlayan maaşlar 12058 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kamuda Elektrik ve Elektronik Mühendisi Maaşı

Kamuda Elektrik - Elektronik Mühendisi Maaşları
Kamuda Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları

Kamuda mühendis maaşları çok fazla değişkenlik göstermemekle birlikte 2021 ocak ayı itibari ile 8.025 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü elektrik elektronik mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir elektrik elektronik mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları ‘da TMMOB tarafından asgari düzeyde belirlenmiştir ve bununla ilgili çalışmalar sürekli yapılmaktadır.

MMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi.
Elektrik – Elektronik Mühendisi Maaşları TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik elektronik mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında elektrik elektronik mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 59000 €/yıl
 • ABD: 91765 $/yıl
 • Fransa: 42000 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 37230 £/yıl
 • Kanada: 79000 C$/yıl
 • Avustralya: 87612 A$/yıl

Öneri: Elektrik Elektronik Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Elektrik mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Elektrik mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası elektrik elektronik mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.