Mühendis Maaşları

2024 Makine Mühendisi Maaşları Nedir?

2024 Makine Mühendisi Maaşları nedir sorusunu merak edenler için sadece 2024 yılını değil geçmiş yılların istatistiğini de içerek bir yazı hazırladık. Makine mühendisliği alanını tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesi maaş konusudur. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Makine Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Ülkemizde en fazla tercih edilen ve en fazla iş imkan olan mühendislik bölümlerinden bir tanesi makine mühendisliğidir. Bu bölümün en fazla tercih edilme sebeplerinin başında iş istihdam oranının en yüksek bölümlerin başında olması gelmektedir.

Makine Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Makine Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Öncelikle 2024 yılı için özel sektör, kamu sektörü, TMMOB’nin açıkladığı taban maaş ve yurtdışı makine mühendisi maaşlarını sizlere aktaracak olup yazının sonunda her yıl yaptığımız bu istatistiğin toplanmış ve yıl yıl bilgilerin olduğu tabloyu sizlere aktaracağız.

Makine Mühendisi Maaşları

Makine Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Makine Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Makine Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2023 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Makine Mühendisi Maaşı

Pozisyon En Düşük (TL) Ortalama (TL) En Yüksek (TL)
Makine Mühendisi (Başlangıç) 17.200 19.500 47.500
Kıdemli Makine Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
21.300 26.600 53.400
Uzman Makine Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 24.700 30.900 75.000

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 17.200 TL’den başlayan maaşlar Uzman Makine mühendisi seviyesine gelindiğinde 75.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

Deneyime Göre Makine Mühendisi Maaşları
Deneyime Göre Makine Mühendisi Maaşları

Kamuda Makine Mühendisi Maaşı 2024

Kamuda Mühendis Maaşları 2024
Kamuda Mühendis Maaşları 2024 (Görsel: AA)

Kamuda mühendis maaşları 2024 Ocak ayında gelen %50’lik zam ile birlikte 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü makine mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir makine mühendisinin 2024 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 48.003 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2023 yılı itibariyle açıklayamamaya başladı. İnşaat mühendisleri ve diğer mühendislik odaları birleşerek 2024 yılı için asgari mühendis maaşının 33.750 TL olması gerektiğini bildirdi.

Yurt Dışında Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında makine mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında makine mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Avusturya: 60.100 € / yıl
 • ABD: 91.000 $ / yıl
 • Almanya: 69.995 € / yıl
 • İngiltere: 43.700 £ / yıl
 • Fransa: 49.600 € / yıl
 • Kanada: 88000 CA$ / yıl

Öneri: Makine Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Elektrik-Elektronik Mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Elektrik-Elektronik Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Geçmiş Yıllarda Makine Mühendisi Maaşları

Bu yazımızda 2024 yılı makine mühendisi maaşlarını detaylı olarak sizlere aktarmaya çalıştık. Her yıl yaptığımız analizi geçmiş yıllarda da yapmış olup aşağıdaki tablodan geçmiş yılların makine mühendisi maaşlarını görebilirsiniz.

2021 2022 2023 2024
Özel Sektör          4.200 ₺      6.300 ₺    17.250 ₺    26.600 ₺
Kamu          8.025 ₺    11.440 ₺    21.295 ₺    50.869 ₺
TMMOB          5.750 ₺      7.850 ₺    17.500 ₺    33.750 ₺
Yurt Dışı (Ortalama) 4.580 € 5.083 € 5.666 € 5.975 €

Makine Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani makine mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası makine mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

2024 yılına ait makine mühendisi maaşlarını yurt içi özel sektör, kamu sektörü ve yurt dışı olarak merak ediyorsanız Elektrik Mühendisi Maaşları konumuzu incelemenizi önermekteyiz.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Makine Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Makine Mühendisliği 2022 taban puanlarını inceleyebilir.

SIK SORULAN SORULAR

2024 yılı makine mühendisi maaşı özel, kamu ve yurtdışı olmak üzere değişkenlik göstermekle birlikte TMMOB'nin belirlediği asgari makine mühendisi maaşı 33.750 TL (brüt) olarak kayıtlara geçmiştir.

2024 Özel Sektör Makine Mühendisi Maaşı mühendisin tecrübe durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 26.600 ₺ civarındadır.

Kamuda mühendis maaşları 2024 Ocak ayında gelen %50'lik zam ile birlikte 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

Yurtdışında ülkelere göre makine mühendisi maaşı çok değişken olmakla birlikte ortalama bir maaş belirlemek gerektiğinde aylık 5.975 € öne çıkmaktadır.

2024 yılı için TMMOB tarafından belirlenen en düşük (asgari) mühendis maaşı 33.750 TL (brüt) olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.