ElektrikEnerji

Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün

Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün! denildiğinde çok iddialı gelebilir fakat küçük tasarruf önlemleri ile Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün! sözünün ne kadar kolay uygulanabildiğini görebilirsiniz.

Koronavirüs pandemisi, ekonomik zorluklar ve döviz kuru göz önüne alındığında her yıl enerji fiyatlarına gelen zamlar herkesi büyük oranda etkiliyor. Özellikle elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamlar insanların belini büker hale geldi.

Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün

Elektrik günümüzde her yerde kullanılıyor. Evlerimizde aydınlatma, ısıtma, soğutma, bilgisayar, ev aletleri, dışarı ise ulaşım gibi aklınıza gelecek her yerde elektrik bulunuyor. Elektrik bu kadar fazla kullanılınca elektriğin cebimize olan etkisi de haliyle epey büyük oluyor.

Enerji kaynaklarının giderek azalması ve elektrik üretimi için başka enerji kaynaklarının kullanılması (Doğalgaz, Kömür, Nükleer vb.) nedeniyle elektrik fiyatları sürekli artış trendi içinde oluyor.

Bu nedenle evinizde yapacağınız küçük tasarruf önlemleri ile elektrik faturanızı düşürmeniz mümkün. Bu yazımızda sizler için elektrik tüketiminizi düşürmeye yönelik bazı küçük tiyoları paylaşmak istedik.

Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün
Evinizde Elektrik Faturanızı Düşürün

Evde Yapılabilecek Elektrik Tasarrufu Önerileri

Aydınlatma

Pek fazla fark etmesek bile evimizde tükettiğimiz elektriğin %20’si aydınlatma için kullanılmaktadır. Bu nedenle kullandığınız aydınlatmada yapacağınız küçük değişiklikler elektrik faturanıza doğrudan etki edecektir. Küçük değişiklikleri sıralayalım.

  • Gereksiz aydınlatmaları kapatın: Evinizde çok sık kullanmadığınız, gereksiz gördüğünüz aydınlatmaları kapatmak size büyük tasarruf sağlayacaktır. Özellikle tuvalet lambaları genelde açık unutulmakta ve boşa elektrik tüketmektedir.
  • LED aydınlatmaya geçin: 100 Watt’lık bir akkor lambanın vereceği ışık miktarını 10 Watt’lık bir LED lamba verebilmektedir. LED aydınlatmaların fiyatı biraz yüksek olsada evinizdeki aydınlatmalar bozulduğunda yeni alırken LED tercih edebilirsiniz. LED’ler daha az enerji tüketmekle birlikte daha uzun ömürlüdür.
  • Sensörlü lamba kullanın: Merdiven boşluğu, depo, kiler, otopark, kapı girişi gibi alanlarda hareket sensörlü lamba kullanmak büyük tasarruf sağlamaktadır. Örneğin otoparkta tüm aydınlatmaların çalışması yerini kişinin arabasına giderken sadece o bölgedeki aydınlatmaların çalışması diğerlerinin kapalı kalması büyük tasarruf sağlayacaktır.
  • Enerji sınıfına dikkat edin: Elektrik tüketen yeni bir cihaz alırken enerji sınıfına bakarak satın alma yapabilirsiniz. Aynı özellikteki iki cihazın (örneğin buzdolabı) enerji sınıfları çok farklı olabilmekte ve yıllık enerji tüketiminde büyük fark ortaya çıkabilmektedir.
  • Elektrik süpürgenizi temizleyin: Elektrik süpürgeleri en fazla elektrik tüketen cihazlardan biridir ve her evde her gün çalıştırılmaktadır. Elektrik süpürgelerinin toz torbalarının dolması, süpürgenin hava emişini ve atışını zorlaştırdığı için elektrik süpürgesinin çektiği elektrik miktarını da arttırmaktadır. Bu nedenle toz torbasını sık sık temizlemeniz veya değiştirmeniz size tasarruf olarak dönecektir.
  • Sıcak su için güneş enerjisi: Evlerde sıcak su daimi bir ihtiyaçtır. Bir çok evde doğalgaz ile sıcak su elde edilir iken bir çok evde elektrikli cihazlar ile sıcak su elde edilmektedir. Evinizin çatısına koyacağınız sıcak su kollektörü ile sıcak su ihtiyacınızı güneşten (yenilenebilir enerji) sağlayabilirsiniz. Bu sayede sıcak su için tükettiğiniz enerji cebinizde kalacaktır.
  • Stand-by konumunda bırakmayın: Evinizde bulunan elektrik ile çalışan televizyon, dvd player, uydu alıcı, müzik seti, telefon şarj aleti gibi cihazlar stand-by bekleme konumunda enerji harcamaya devam etmektedir. Bu cihazları bekleme konumunda bırakmak yerine tamamen kapatmak size elektrik faturanızın düşmesi olarak geri dönecektir.
  • Kapı ve Pencere kaçaklarını giderin: Evlerde kapı ve pencere kenarları bir süre sonra hava sızdırmaya başlamaktadır. Kışın ısıtma yazın ise soğutma yapar iken şartlandırılan hava pencere ve kapı kenarlarından kaçarak şartlandırmak için enerji harcadığınız hava dışarıya gitmektedir. Kapı ve pencere kenarları izolasyon bantları ile kapatılarak hava kaçışı önlenebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  • Kurutucu kullanmayın: Çamaşırları kurutmak için bir çok evde kurutucu kullanılmaktadır. Kurutucuların bir prosesi 3 saat, 4 saat bazen 5 saat sürdüğü için elektrik tüketimleri fazla olmaktadır. Eğer imkanınız var ise ve dış hava koşulları elverişli ise çamaşırlarınızı kurutucu yerine asarak kurutmak enerji tüketiminizi büyük oranda düşürecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.