Mühendislik

Düşük Yakalama Olasılığı LPI Nedir?

Düşük Yakalama Olasılığı LPI, bir radarın emisyonlarının başka bir uçakta veya yerde bir önleme  alıcısı tarafından yararlı bir şekilde tespit edilmesi olasılığının düşük olması için kullanılan bir  terimdir. Geleceğin hava savaşı için LPI gereklidir. Geleneksel hava taşıtlarında LPI için en önemli  ihtiyaç, elektronik karşı önlemlerden kaçınmaktır. Düşük gözlemlenebilir uçaklarda, LPI ayrıca  sürpriz unsurunu güçlendirir ve düşmanın avcılarının radar önleme kuyruğunu kullanmasını  reddeder. Her iki tipteki uçakta LPI, antiradyasyon füzelerinin başarılı saldırılarını önler.[6]

Bu bölümde, genel yakalama alıcı türlerini gözden geçireceğiz ve onları yenmek için hangi  stratejilerin kullanılabileceğini göreceğiz. Daha sonra, düşük bir engelleme olasılığı sağlamak için bir  radara dahil edilebilecek belirli tasarım özelliklerini ele alacağız. Son olarak, YG’nin maliyetini çok  kısaca değerlendireceğiz ve YG tasarımında gelecekteki olası eğilimleri dikkate alacağız.

Düşük Yakalama Olasılığı LPI
Düşük Yakalama Olasılığı LPI

Genel Önleme Sistemleri

Bir savaş uçağı, dört genel tipte önleme alıcı sistemle karşılaşabilir:

  • Radar uyarı alıcıları (RWR)
  • Elektronik karşı önlem (ECM) sistemlerinin alıcı bölümlerini engelleyin
  • Yer bazlı pasif tespit ve takip sistemleri
  • Radyasyon önleyici füzeler (ARM)

Bu sistemlerin genel yetenekleri Tablo 1’de özetlenmiş ve aşağıda kısaca özetlenmiştir. Tablo 3.1 Genel Önleme Sistemleri

Sistem Algılar ROL
Main

lobe

Slide

lobe

Hava

dan

RWR X   • Hava ekibini olası saldırılara karşı uyarın.  • Cue kaçınma manevraları ve ECM.
ECM

Rcvr.

X X • Jammer açma, kurma ve işaret etme.  • Gelişmiş aldatma ECM’sini destekleyin.
Zemin

dayalı

DOA

&

EL

  X • İzinsiz giren uçağı tespit edin ve bulun.  • Saldırıya geç veya kaçınmayı etkinleştir.
Füze ARM   X • Emisyonlar ana sayfası.

• Füzeyi yayıcıya yönlendirin.

Düşük Yakalama Olasılığı LPI

RWR

RWR, potansiyel olarak düşman bir uçakta bir radardan gelen ana küre emisyonlarını algılayarak,  pilotun kaçamak manevra yapmasını ve savunma önlemleri almasını sağlayarak, hava ekibini  yaklaşan saldırı konusunda uyarır.

ECM Sistem Alıcıları

Öncelikle radarın yan kanat bölgelerinde çalışan, havadan veya yer temelli bir ECM sisteminin  önleme alıcı kısmı, parazit gücünü radarın frekansında ve radarın yönünde yoğunlaştırmanın yanı  sıra karmaşık aldatma önlemlerini kullanmak için gerekli olan işaretlemeyi sağlar.

ECM Sistem Alıcıları
ECM Sistem Alıcıları

Yer Tabanlı Sistemler

İzinsiz giren uçağın yaklaşmasına karşı savunma kuvvetlerini işaret etmeyi amaçlayan bu sistemler,  geniş bir şekilde ayrılmış alanlarda bulunan önleme alıcılarını kullanır. Dar huzmeli tarama antenleri  ile alıcılar, konumunu belirlemek için bir uçağın radarından gelen yan kanat emisyonlarını eşzamanlı  olarak algılar ve izler. Sistemler iki temel tiptedir. Biri, varış yönü sistemi (DOA), tespit  edilen darbelerin kaynağının yönünü ölçer ve konumunu nirengi ile belirler. Diğeri, yayıcı  konumlandırıcı (EL), yayıcının konumunu, darbelerinin varış zamanını ölçerek belirler.

Düşük gözlemlenebilir hava taşıtlarına karşı, DOA sistemleri, hava aracına pozisyon hatları  sağlamak için kullanılabilir. EL sistemleri daha sonra gerçek konumlarını belirleyerek savaşçıların  veya ARM’lerin onları engellemesini sağlayabilir.

ARM, bir uçağın radarının yan kanat emisyonlarını tespit ederek, kaçamak manevralarına rağmen  uçağa yerleşir, dolayısıyla radar kullanan herhangi bir uçak için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu pasif  “tehditlerin” dördü, (1) radar taşıyan uçağın hava mürettebatının operasyonel stratejileri ve (2) radar  tasarımcısının stratejilerinin bir kombinasyonu yoluyla yenilebilir.

Bu stratejiye, radarın “açık” süresinin sınırlandırılması ve görev hedeflerine ulaşmak için kesinlikle  gerekli olandan daha yüksek bir güçle çalıştırılmasıyla yaklaşılabilir.

Gizli yasaklama görevlerinde, mümkün olan her yerde, hava mürettebatı yardımcı istihbarat ve keşif  bilgilerini kullanmalıdır. Dikkatli bir görev planlaması sayesinde, sadece birkaç dakikalık hatta birkaç  saniyelik radar operasyonu ile tüm bir görevi yerine getirebilirler.

Sürekli durum farkındalığının gerekli olduğu havadan havaya savaş durumlarında, hava ekibi  yerleşik pasif sensörler – RWR veya ESM sistemi, IR arama izleme seti veya ileriye dönük IR seti  kullanmalıdır. Potansiyel olarak düşman bir uçak tespit edildiğinde, radar, pasif sensörlerin  sağlamadığı menzili ve muhtemelen hassas açıyı ölçmek için kullanılabilir. Ancak, yalnızca kısa  aralıklarla çalıştırılmalı ve daha sonra yalnızca pasif sensörlerin hedefin gösterildiğini gösterdiği dar  sektörü araştırmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.