Mühendislik

Aracınız İle Yakıt Tasarrufu Yapın

Yakıt Tasarrufu yapılması gerekir iken Arabaların yaygınlaştığı günümüzde neredeyse her evde iki adet araba var. Sayısı hızla artan araçlar çevre kirliliğinde büyük rol oynadığı bilinen bir gerçek. Araçlar yeni teknolojileri ile emisyon değerlerini düşürseler dahi araç satışı arttığından dolayı çevreye verilen zarar da artıyor. Son olarak elektrik otomobiller çevreye zararsız olarak görülüyor. (Bkz. Elektrikli Araba ve Türkiye)

Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de bir aracınız var ve yakıt tüketiminden şikayetçi olup yakıt tüketiminizi düşürmenin yollarını arıyorsunuz. Bu yazımız tamda size göre. Aracınızın yakıt tüketimini nasıl düşürebilirsiniz? Daha az yakıt tüketmek için en gibi önlemler alabilirsiniz? Hepsi bu yazımızda.

Güvenli Sürüş ile Yakıt Tasarrufu Yapın

Araç kullanırken az yakıt yakmanın temeli güvenli bir sürüşten geçiyor. Yollarda belirlenen hız sınırları güvenlik ve yakıt tüketimi için. Hız kurallarına uyarak aracınızı kullandığınızda yakıt tüketiminizin düştüğünü göreceksiniz.

Trafikte yol alırken olabildiğince sakin, olabildiğince hız yapmadan araç kullandığınızda yakıt tüketiminiz doğrudan etkilenecektir. Ani hızlanma, makas atma gibi eylemlerin cebinize yansıyacağını unutmayınız. Trafik akışına uyan, mümkün olduğunca az fren yapan, trafik lambalarına yaklaşırken gaza basmayan ve trafik lambasının dibinde frene basmayan kişiler yakıt tasarrufu sağlayacak ve güvenli bir sürüş yapmış olacaktır.

Yakıt tüketimini düşürmeye çalışırken güvenliği arka plana atmamak gereklidir. Sizin ve çevrenizdekilerin güvenliği herşeyden önce gelir.

Yüksek Viteste Düşük Devirde Kullanın

Yeni nesil araçlarda vites önerileri kokpit ekranında görünmektedir. Bu vites önerilerine uymak size yakıt anlamında fayda sağlayacaktır. Aracınız düz vitesli ise yüksek viteste ve düşük devirde kullanmak aracınızın rahat yol almasını sağlayacağı gibi tükettiğiniz yakıtı da düşürecektir.

Yeni nesil araçlar 50 km/h hız ile giderken beşinci viteste gidebilmektedir. Aracınız vuruntulu / sarsıntılı çalışmadığı sürece yüksek viteste kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olmadığı müddetçe vites değiştirmemenin size yarar sağlayacağını unutmayın.

Yüksek viteste sürmeye çalışırken konfordan kayıp vermemelisiniz. Aksi durumda aracınıza zarar verebileceğiniz gibi sürüş zevkiniz de kalmayacaktır.

Yakıt Kesme (Cut-Off) Sistemini Aktif Olarak Kullanın

Yeni nesil araçlar teknolojik yenilikler ile donatılmış şekilde geliyor. Hemen hemen tüm araçlarda yakıt kesme sistemi (Cut-Off) bulunmaktadır. Yakıt kesme sistemini kullanmak için yokuş aşağı inerken veya yüksek hızdan düşük hıza doğru düşerken ayağınızı gazdan çekmeniz yeterlidir. Tabi bu esnada aracınız viteste olmalıdır.

Araç daha uzun mesafe gitsin diyerek vitesi boşa almak daha fazla yakıt tüketilmesine sebep olacaktır. Yakıt kesme sistemi kullanıldığında tekrar gaza basana kadar aracınız sıfır yakıt tüketecektir.

Yakıt Kesme (Cut-Off) Sistemi
Yakıt Kesme (Cut-Off) Sistemi

Yokuş aşağı gitmeseniz bile kırmızı ışıklara yaklaşırken boşa atmak yerine ayağınızı gazdan çekerek viteste ilerlemek size yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Klima Kullanımınızı Sınırlandırın

Klimalar lüks olmaktan ziyade artık bir ihtiyaç bir zorunluluk olup hemen hemen her arabada artık standart olarak gelmektedir. Klima araçların yakıt tüketimini artırmaktadır.

Yazın en sıcak günlerinde klimasız yolculuk düşünülemez fakat sabah saatlerinde, akşam saatlerinde klimayı kapatmak size tasarruf sağlayacaktır. İhtiyacınızı analiz ederek sadece gerekli zamanlarda klima kullanımı yapılmalı, gereksiz durumlarda kapatılmalıdır.

Lastik Basıncı

Aracınızın lastikleri aracınızın ayakları gibidir. Lastik basıncı doğrudan yakıt tüketimine etki etmektedir. Lastiklerinizin inik olması lastiğin yere temas ettiği yüzeyi artıracak olup direnç artacaktır. Direncin artması ile daha fazla güç gerekecek ve daha fazla güç için de daha fazla yakıt tüketilecektir. Bu nedenle lastiklerinizin basıncını sık sık kontrol etmelisiniz.

Gereksiz Yük Taşımayın

Araçların ağırlığı arttıkça gereken güç ve haliyle tüketilen yakıt artmaktadır. Aracınızdaki gereksiz, kullanmadığınız eşyaları bırakmalısınız. Hepimizin bagajında lazım olmayan ve uzun süredir bagajda bulunan bir çok eşya vardır. Yakıt tüketiminizi azaltmayı hedefliyorsanız öncelikle bagajınızı boşaltmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.