Mühendis Maaşları

2022 Uçak Mühendisi Maaşları Nedir?

2022 Uçak Mühendisi Maaşları bu alanı tercih eden, tercih etmek isteyen ve bu alanda çalışmakta olan herkesin merak ettiği ve araştırmalar yürüttüğü konulardan bir tanesidir. Maaş konusu bir çok kişi için gizli bilgi olsa da başka mühendislerin maaşlarını herkes merak eder. Bu yazımızda genel hatları ile Uçak Mühendisi Maaşları konusunu ele aldık.

Uçak mühendisleri, ülkemizde yeni yeni yükselmeye, iş alanları artmaya başlarken asıl görevleri uçakların sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde güvenli uçuş yapabilmesi için tüm aletleri ve aygıtları denetlemek, bakım ve onarımını yapmak / kontrol etmek ve yeni uçuş / uçak tasarımları geliştirmektir.

2022 Uçak Mühendisi Maaşları

Uçak Mühendisliği bölümü tercihlerine yazmadan önce her öğrencinin merak ettiği konuların başında Uçak Mühendislerinin aldıkları maaş gelmektedir. Maaş skalası oldukça geniş olmakla birlikte kişiye doğrudan bağlı bir etkendir. Sizi diğer mühendislerden ayıran ne kadar fazla özellik var ise maaşını o kadar artacaktır.

Uçak Mühendisleri için özel sektör ve kamu sektörü için 2022 yılında alınan maaşları genel olarak yazalım. Daha önce belirttiğimiz gibi özel sektörde maaşlar çok değişken olmakla birlikte kamuda biraz daha sabittir.

Özel Sektör Uçak Mühendisi Maaşı

Pozisyon Minimum Maaş Ortalama Maaş Maksimum Maaş
Yeni Mezun Uçak Mühendisi 5500 TL 7000 TL 7800 TL
Kıdemli Uçak Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe) 7550 TL 10250 TL 12400 TL
Uzman Uçak Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe) 13600 TL 16.020 TL 30.770 TL

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere 5500 TL’den başlayan maaşlar uzman uçak mühendisi seviyesine gelindiğinde 30.770 TL’ye kadar çıkabilmektedir. (Maaşlar net olarak yazılmıştır.)

Kamuda Uçak Mühendisi Maaşı

2022 Kamuda Mühendis Maaşı
2022 Kamuda Mühendis Maaşı

Kamuda mühendis maaşları 2021 ocak ayında 8.025 TL, 2021 Temmuz ayında 8.669 TL, 2022 Ocak ayında ise 11.440 TL olarak belirlenmiştir.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü uçak mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir uçak mühendisinin 2022 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 10.809 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi. Uçak Mühendisi Maaşları’da TMMOB tarafından asgari olarak belirlenmiştir.

2022 Mühendis Taban Maaşı
TMMOB 2022 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 7850 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Uçak Mühendisliği Maaşları

Uçak mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında uçak mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır.

Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında uçak mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Avusturya: 66.794 € / yıl
 • ABD: 62.976 $ / yıl
 • Almanya: 63.726 € / yıl
 • İngiltere: 33.163 £ / yıl
 • Fransa: 40.776 € / yıl
 • Kanada: 61.673 CA$ / yıl

Öneri: Elektrik – Elektronik Mühendisi maaşlarını öğrenmek isteyen bir çok mühendis adayı Uçak mühendisi maaşlarını da merak etmekte; sizin için hazırladığımız Elektrik-Elektronik Mühendisi maaşları isimli içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uçak Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani uçak mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası uçak mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

2021 yılına ait uçak mühendisi maaşlarını yurt içi özel sektör, kamu sektörü ve yurt dışı olarak merak ediyorsanız 2021 Uçak Mühendisi Maaşları konumuzu incelemenizi önermekteyiz.

Eğer sizde Mühendis maaşlarını merak ediyorsanız, Güncel bilgiler ile sizlere her dalda mühendislerin almış oldukları maaşları takip edeceğiniz, Mühendis maaşları kategorimizi takip etmeye davet ediyoruz. Konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından soru sormaktan çekinmeyiniz. Uzman kadromuz, bilgimiz ve tecrübemiz doğrultusunda sizlere en doğru bilgiyi, en hızlı şekilde vermeyi amaçlamaktayız.

Ayrıca Uçak Mühendisliği bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenci arkadaşlarımız Uçak Mühendisliği 2022 taban puanlarını inceleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.