Mühendislik

Kombi Bozulması ve Proje Firması

Kombi konusu herkesin dertli olduğu bir konudur. Bu yazımızda Bursa’da kış günü kombisi bozulan, Daikin kombi alarak garantisi olsun diye proje firmasından tadilat projesi yaptırarak garantili ve olması gerektiği şekilde kullanan birinin (bu kişi ben oluyorum) başından geçenleri yazıyorum. İleride sıkıntı yaşamamak adına firma isimleri, kişi isimleri yoktur.

Murphy kanunlarını bilirsiniz, olacak olan şeyler en kötü zamanda olur ve işiniz rast gitmez. Kombi arızası da tam bu şekilde oldu.

Kışın ortasında Demirdöküm marka çok eski kombim artık çalışmak istemiyorum dedi ve çalışmayı bıraktı. Zorla çalışmaya ikna ettim ama değiştirme vaktinin geldiğini her an kombiyi elime alacağımı anladım bu nedenle kombiyi değiştirmeye karar verdim. Başımdan geçenleri aşama aşama anlatayım.

Kombi değiştirmek için öncelikle bir kombi almalı, ardından gaz dağıtım şirketinin yetkilendirdiği bir firmaya tadilat projesi yaptırmalı, proje gaz dağıtım şirketi tarafından onaylanmalı, gaz dağıtım şirketi personeli evinize gelerek tesisat kontrolü yapmalı ve en son olarak kombi servisi gelerek kombiyi devreye almalıdır. Bu işlemler normalde 2 gün aksilik çıkarsa 3 günde tamamlanmalıdır.

Kombi Satın Alma

Kombim bozulduğu gibi internetten kombi araştırdım ve uygun fiyatlı buldum. Sevdiğim bir abim Daikin bayisi olduğu için kendisine danıştım ve çok iyi bir fiyat verdi. 6 yıl garantisi olduğu için Daikin tercih ettim ve siparişi verdim. Siparişin gelmesi 1 hafta sürdü. İnternetten alsaydım muhtemelen 3 günde gelmiş olacaktı. Aksilikler burada başlamış aslında. İşlerimin rast gitmeyeceğini bu aşamadayken anlamalıydım.

Daikin Kombi
Daikin Kombi

Daikin kombi kargo ile geldikten sonra işlemleri hızlandırmaya çalıştım.

Proje Firması

Pazartesi

Proje Firması ile daha önce konuşmuştum. Gaz dağıtım şirketinden yetki almış bir firmaydı ve 2 günde bilemedin 3 günde kombiyi kullanabileceğimi söyledi. Pazartesi gelerek tesisatı kontrol edip hemen çalışmalara başlayacaktık. Dakika 1 gol 1 misali proje firması pazartesi akşam 6 gibi geldi. Haliyle projeyi salı günü çizerek gaz dağıtım şirketine göndereceğini söyledi. Daha burada 1 gün öteleme oldu.

Salı

Salı günü öğlen gibi proje firması ile görüştüm, projeyi gaz dağıtım şirketine gönderdiklerini ve henüz onaylanmadığını söyledi. 1 ay önce gaz dağıtım şirketinden ayrıldığım için hala orada tanıdıklarım var. Bu nedenle proje durumu hakkında bilgi almak için arkadaşımı aradım. Projenin gaz dağıtım şirketine gelmediğini öğrendim.

Tekrar proje firmasını aradım, projenin gitmediğini söyledim. Bu bilgiyi aldığımı duyunca şaşırdı tabi. Sonrasında sigortanın onaylanmadığını, tekrar sigorta yapıp 1-2 saat içinde gaz dağıtım şirketine gönderileceğini söyledi.

Çarşamba

Tahmin edeceğiniz üzere salı günü proje firması tadilat projesini göndermedi. Çarşamba günü sabahtan aradığımda projeyi gönderecek olan personelin arabasının bozulduğunu, tamire gittiğini o yüzden gönderemediğiniz 1-2 saate kesin gönderileceğini söyledi. Gaz dağıtım şirketi ile görüştüğümde proje hala gitmemişti. Çarşamba günü akşam 16.45’te projeyi gönderdiler. Gaz dağıtım şirketindeki arkadaşımı arayıp durumu sordum, onaylandığını ve proje firmasının tesisat kontrolü için randevu alması gerektiğini söyledi.

Hemen (16.55) proje firmasını aradım ve randevu alırlarsa yarın tesisat kontrolüne geleceklerini söyledim. Randevu alacak personelin mesaisinin bittiğini ve randevuyu yarın sabahtan alacaklarını, gaz dağıtım şirketinin yarın geleceğini söyledi.

Perşembe

Proje firması perşembe sabahı hala randevu başvurusu yapmamıştı. Yine aradım, baskı yaptım, öğleden sonra anca randevu başvurusu yaptılar. Haliyle perşembe günü tesisat kontrolüne gelinmesi yalan oldu. Tesisat kontrolü Cumaya kaldı.

Cuma

Cuma günü saat 14:00’da gaz dağıtım şirketinin tesisat kontrolüne geleceğini proje firmasını arayarak öğrendim ve beklemeye başladım.

Gaz dağıtım şirketi geldi, tesisat kontrol etti ve bilin bakalım ne oldu. Proje firması projede tek değiştirdiği yer olan kombinin adını yanlış yazmış. Daikin olan kombi Baymak yazılmış. Gaz dağıtım şirketi haliyle tesisatı onaylamayacağını, projenin hatalı olduğunu, tekrar tadilat projesi çizilmesi gerektiğini ve tekrar randevu alması gerektiğini söyledi.

Eski gaz dağıtım şirketi çalışanı olduğumu bu nedenle biraz beklemesini istedim. Proje firması tesisat kontrolünde yanımızdaydı. Hemen projeyi revize etmesini ve hatayı düzeltmesini istedim. Gaz dağıtım şirketi yanımızda olduğu için projeyi 2 dakikada düzeltti ve onaya gönderdi! Daha önce 3 gün sürmüştü. Gaz dağıtım şirketi hemen onayladı, proje firması tekrar randevu başvurusu yaptı ve gaz dağıtım şirketi çalışanı randevuyu alarak yanımızda onayladı.

Hemen Daikin servisini aradım, saatin geç olduğunu bugün gelemeyeceklerini, cumartesi sabahtan gelerek kombiyi açabileceklerini söylediler.

Cumartesi

Kombi servisi sabahtan geldi ve kombiyi devreye alarak garanti işlemini başlattı. Kombiyi kullanarak ısınmaya başladım.

Sonuç

Yukarıda göreceğiniz üzere herşey çok hızlı olduğunda yarım saatte halledilebilecek bir işlem proje firmasının sorumsuzluğu nedeniyle 6 günde halloldu. 2 yaşında bebek ile kış günü kombisiz kalmayı hayal edin.

Proje firmasının genelde söylediği projeyi gaz dağıtım şirketine gönderdik onlar onaylamıyor lafının doğru olmadığını görmüş oldum. Gaz dağıtım şirketi hemen onayladı, hiç bekletmedi. Bir randevu almayı bile ertesi güne bırakan proje firması güven kaybetti. Malesef bir çok proje firması da bu durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici

Reklam engelleyici eklenti kullandığınızı fark ettik. Muhendisiz.Net web sitesini verimli kullanabilmek için lütfen reklam engelleyiciyi kapatınız.