Mesaj Panosu

Navigasyon
Ana Sayfa
Forumlar
Arama
Pano klavuzu
İçerik şikayeti!
Puan Kazanın
Puan kontrolü
Bugünkü Mesajlar
Davet Edin
Giriş Geçmişi
Haber arşivi
Haber dizini
RSS

Seçtiklerimiz

CAD/CAM/CAE

Muhendislik Dalları

Programlama
- Excell/MS yazilimlari - Access/Mysql - Cisco/Mcse
- SAP-ERP-ORACLE
- VB/C/Fortran.
- Fortran kodları
- C++ kodları
- Vb kodları
- Asp.net/vb.net - Flash/Dreamweaver - 3DSmax/Photoshop
- Modeller
- Pluginler
- Derslerimiz
- Php/asp/java
- Php scriptler
- asp scriptler
- Delphi/Pascal - Matlab
- Matlab videoları
- Matlab Youtube

Son Mesajlar
» Makine Mühendisliği Toplu Ders Notu
by Montesque on 23/10/2014, 13:19

» notebook secimi
by Montesque on 23/10/2014, 13:11

» PUAN KONUSUNDA SIKINTISI OLAN ÜYELERE YARDIMCI OLUYORUM
by matador on 23/10/2014, 12:24

» Dinamik Çıkmış Sorular - YTÜ
by Montesque on 22/10/2014, 23:48

» Plastik enjeksiyon ve viskoz kalıp tasarımı
by havadansudan on 22/10/2014, 22:13

» Proje Ödevi yardım-Mısır tanelerini ayırma makinesi
by havadansudan on 22/10/2014, 21:08

» Autocad Offset komutuyla ilgili bir sorun..
by havadansudan on 22/10/2014, 21:07

» dairesel çoğlatma
by havadansudan on 22/10/2014, 21:06

Yardım Başlığı

Staj Dosyaları

Son Eklenen Çizim Dosyaları

En Çok İndirilenler
1. Solidworks Eğitim Videolari (7878 )
Montajlama -yüzey modelleme
2. WEB tasarım eğitim kitapları (1gb direk..) (1117 )
1gb'lık ebook arşivi
3. SOLİDWORKS 2007 EĞİTİM SETİ (1.57 GB'LIK ARŞİV) (1022 )
4. autocad egitim seti (2 cd)(bütün autocad sürümleri için) (915 )
autocad 2005 videolu görsel eğitim seti
5. 3D Studio Max 5 video eğitim linkleri(TÜRKÇE ) (881 )
520 mb ,rardan çıktıktan sonraki hali ise 700 mb'dır

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNİN MALİYET HESABI

Mesaj Panosu

Makine     Enerji Çeşitleri&Sistemleri

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Co.Admin
Co.Admin
Durum:Offline
Üye No: 92

MesajTarih: 15/5/2008, 00:15    Mesaj konusu: GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNİN MALİYET HESABI Alıntıyla Cevap Gönder

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNİN MALİYET HESABI

Ekonomik açıdan güneş pillerinin ilk yatırım maliyeti yüksek kabul edilmektedir. Birim enerji maliyeti 25 -40 cent/kWh civarında değişmektedir. Uygulamada fotovoltaik elektriğin kullanımı, elektrik dağıtım sisteminin, yani şebekenin erişemediği yerlerde ekonomik olabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde elektrik şebekesine bağlı PV sistemlere yönelim artmıştır. Henüz fosil kaynaklı santralarda üretilen enerjiye göre pahalı enerji üreten sistemler olmasına rağmen temiz ve bakımsız sistemler olmaları ve akü gerektirmemeleri yönünden cazip sistemlerdir.
Son yıllarda akü masraflarının yüksek olmasından ve elektrifikasyonun büyük ölçüde sağlanmasından dolayı şebeke bağlantılı sistemlere yönelim artmıştır. Teknolojiyi izlemek açısından, 2 Haziran 1998' de Ülkemizde ilk kez EİE İdaresi Genel Müdürlüğü Didim Güneş ve Rüzgar enerjisi Araştırma Merkezinde 4.8 kW'lık Ankara’da da 1.2 kW’lık şebeke bağlantılı güneş pili sistemleri kurulmuştur. Günlük üretilen ortalama enerji; bir kW lık sistem için 5 kWh civarındadır.

Güneş pili üretiminde, gelişen teknoloji ile maliyetlerde geçmişe göre çok hızlı bir azalma görülmektedir. Bu alanda yapılacak Ar-Ge yatırımları, devletlerin bu çalışmaları desteklemeleri ile geliştirilecek teknikler sonucu, fiyatların daha da düşeceği öngörülmektedir. Bugün güneş pillerinin fiyatları 5-6 $/Wp’dır.

Yıllık güneş pili piyasasının 500 milyon ABD doları ve güneş pili üretim kapasitesinin yıllık 50 MW olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakamlar, Dünyadaki enerji kullanımı göz önüne alındığında küçük görünse de, gerek bu alandaki teknolojik gelişmeler, gerekse kullanım alanlarının giderek çeşitlenmesi ve çevre dostu bir enerji üretimi niteliği olması, bu alanda hızlı gelişmelerin beklendiğine işaretler olarak ortaya çıkmaktadır.

Türkiye 42–36 Kuzey enleminde yer almaktadır bu yüzden kışın ve yazın
Güneş ışığında ortalama 30 derecelik açı değişikliği olmaktadır.
Güneş ışınları yazın 21 Haziranda en dik açı ile yere ulaşır,
21 Aralık da ise açı azalarak değişim gösterir, her iki tarihte gündüz ,
12–13 saatleri esnasında güneş ışınlarına panel dik olacak şekilde
ayarlamak gerekir. Aksi takdirde verim az olur. Karlı bölgelerde panelleri kardan temizlemek gerekir.En az 6 ayda bir açı ayarı ve yüzey temizliği yapılmalıdır.

File Details:
File Name is: tez.pdf
File Size is: 910.52KB
Your file was uploaded to:

Kod:
http://www.muhendisizbiz.net/uploadlar/92/tez.pdf
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Müteşekkir Olan Üyeler
1 bu mesaj sahibine müteşekkir oldular.

Üye
Üye
Üye No: 14388

MesajTarih: 11/11/2008, 17:54    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sağol
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder

Etkin Üye
Etkin Üye
Üye No: 18

MesajTarih: 16/9/2013, 21:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Güneş Enerjisi ile Elektrik üretimi
Üst Bölüm

Aktif Üye
Aktif Üye
Üye No: 14

MesajTarih: 26/4/2014, 19:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Güneş
dünyamızın en büyük
enerji kaynağıdır. Tüm
canlılar yiyecek ve
ısınma gibi
gereksinimlerini
doğrudan ve dolaylı
yollardan güneşten
sağlamaktadır. Ancak
Đnsanlar güneş
enerjisini birçok farklı
yolla kullanmaktadır.
Örneğin fosil yakıtlar,
bitkisel ve hayvansal
atıkların geçmiş
jeolojik yıllarda sıkışmasıyla bugün ki fosil yakıtlara dönüşmüştür. Bu yakıtlar ulaşım ve
elektrik üretimi için kullanılmıştır. Diğer taraftan Güneş Kaynağından elektrik üretimi
sağlayabilen Güneş pilleri güneş ışınlarını hiçbir hareketli parça gerektirmeden, çevreyi
kirletmeden ve sessiz bir şekilde doğrudan elektrik enerjisine çevirerek temiz bir enerji
kaynağı sağlamaktadır. Üstelik güneş pilleri diğer elektrik enerjisi üretim sistemlerine göre
daha uzun ömürlü ve masrafsızdır. Güneş pilleri bilgisayar teknolojilerinden olan CDROM
teknolojisiyle temelde ve materyal olarak aynı teknolojiyle üretilmektedir.

1950’li yıllardan bu yana giderek büyüyen ve gelişen güneş pili teknolojisi bugün
kullandığımız fosil kaynaklı yakıtlara bir alternatif oluşturmaktadır. 1960’lı yıllarda uzay
araştırmalarında kullanılmaya başlamasıyla birlikte büyük sıçrama yapan güneş pili
teknolojisi, bu yıllarda Ar-Ge çalışmaları büyük hız kazanmıştır. 1973 yılındaki petrol kriziyle
birlikte güneş pilleri tüm dünyada alternatif enerji kaynağı olarak cazibe kazanmaya
başlamıştır. Kriz döneminde kısa süreli yapılan mali teşviklerle birlikte güneş pilleri güç
üretim sistemleri arasında yerini almıştı. Güneş pilleri, hesap makineleri ve kol saatlerin gibi
küçük uygulamalarda kullanılmaya başladı. 1980’li yıllarda silikon güneş pillerinin
verimliliğini artırmak için araştırmalar çeşitli teşviklerle desteklenmiş ve 1985 yılında %20
verimlilik sağlanmıştır. Ve bu verim oranı güneş pilinin gelişimi için dönüm noktası olmuştur.
Sonraki 10 yıl içinde güneş pili üretim pazarı %15 - %20 oranında büyük ve istikrarlı bir
gelişme kaydetmiştir. 1997 yılından bu yana %38 büyüme kaydetmiştir

2) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulabilir mi?
Evet, kurulabilir.
3) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak lisanssız elektrik üretim tesisleri için kurulu güç sınırı var mıdır?
Evet, vardır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri azami 500 kWe gücünde kurulabilir ve sisteme en fazla 500 kWe olarak bağlanabilir.
4) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulması halinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik kime satılabilir? Satışa ilişkin sınır var mıdır?
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulacak elektrik üretim tesislerinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı tesisin kurulduğu bölgede görevli perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi aracılığıyla YEK Destekleme Mekanizması kapsamında değerlendirilmektedir. Bir satış kısıtı yoktur. Ancak abonelik çerçevesinde üretim tesisi ile ilişkilendirilen tüketim tesisinde sürekli bir tüketimin olması gerekir. YEK destekleme mekanizması TEİAŞ tarafından işletilen piyasa bazlı bir satın alma mekanizması olup elektriği devlet satın almamakta ancak devlet sistemin işleyişini garanti altına almaktadır.
5) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak lisanssız elektrik üretim tesisi kurulması halinde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik kime hangi fiyattan kaç yıl süreyle satılabilir?
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak kurulan elektrik üretim tesislerinden üretilen elektriğin ihtiyaç fazlası kısmı YEK Kanununa ekli I sayılı Cetvelden 10 yıl süreyle satın alınacaktır. 10 yıl sonra ne olacağı ilgili kanun hükümlerinde yapılacak düzenlemeyi müteakip açıklığa kavuşacaktır.
6) Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri YEK Kanununa ekli II sayılı Cetvelden yararlanabilir mi? Yararlanabilirse hangi tarihten itibaren kaç yıl süreyle yararlanabilir?
Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesisleri YEK Kanununa ekli II sayılı Cetvelde öngörülen yerli aksam destek bedeli ödemesinden 5 yıl süreyle yararlanabilir. Bu yararlanma tesisin işletmeye girdiği tarihten başlayacaktır.
7) Lisans almaksızın kojenerasyon tesisi kurulabilir mi? Bu durumda kurulu güç sınırı var mıdır?
Evet, kurulabilir. Lisanssız kurulacak kojenerasyon tesisleri için bir kurulu güç kısıtı yoktur.
Cool Kojenerasyon tesisi kurulması halinde üretilen elektrik kime satılabilir?
Lisanssız kurulacak kojenerasyon tesislerinden üretilecek ihtiyaç fazlası enerji satılamaz. Bu tesisler sadece tesisi kuran kişinin elektrik ihtiyacını karşılamak için kurulabilir. Bu tesislerde üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlası kısmı sisteme verilemez, gün öncesi ve dengeleme güç piyasalarında satılamaz, bir başka kişiye satılamaz.

Ne kadar güneş o kadar enerji
Evinizin çatısına 10 kW’lık güneş enerjisi elektrik üretimi tesisi kurduğunuzu varsayalım. Tesisin bir gün içinde 10 saat güneş ışığı aldığını düşünürsek, bir gün içinde tesiste 10×10 kW=100 kWh elektrik enerjisi üretilecektir. Aynı şekilde, günlük tüketimin de 10 kW olduğunu varsayarsak, üretilen elektrik enerjisinden şebekeye aktarılacak olan miktar 90 kW olacaktır.

Tabii, her gün güneşli olacak değil, bir de tesisin bir gün içinde 5 saat güneş ışığı aldığı senaryodan gidelim: Bu durumda, tesis 5×10 kW=50 kWh elektrik üretirken, günlük tüketimin 15 kW olduğu durumda, şebekeye 35 kW aktarım olacaktır.

Peki bu iş bütçelerimiz açısından kârlı mı değil mi?

Hesabını yapalım:

Ayın 15 günü güneşli, 15 günü de kapalı geçsin; (15×90)+(15×35)=1875 kW bir aylık ihtiyaç fazlası. Güneş enerjisi için destek bedeli olan 0,133 doları, şebekeye verdiğimiz 1875 kW ile çarptığımızda, aylık olarak 249,37 dolar (498,75 TL) gelirin elde edileceğini görürüz. Dahası, aylık elektrik tüketimimiz olan 375 kW’den 99,75 liralık tutarın da cebimizde kalacağı unutulmamalıdır. Yani, kurulacak 10 kW’lık güneş enerjisi sisteminden aylık yaklaşık olarak 600 liralık kazanım elde edilecektir. İyi para.

Türkiye şartlarında güneşlenme süresinin, kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saat olduğu göz önüne alındığında, kurulacak üretim tesislerinin çok kısa bir süre içerisinde amorti edilebileceği görülmektedir. Daha da önemlisi, dış ticaret açığımızın %65′ini enerji ithalatının oluşturduğu düşünüldüğünde, lisanssız elektrik üretiminin kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılması yolundaki adımların, enerji ithalatına olan bağımlılığının azaltılması, gelecekteki enerji politikalarımızın belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığı da ortadadır.
Üst Bölüm
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Makine     Enerji Çeşitleri&Sistemleri

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: GÜNEŞ ENERJİSİ KOLLEKTÖR SEÇİMİ ve HE... 1-3-7 Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 1 3/5/2010, 17:07 Son gönderilen mesajlar
miramax
Yeni mesaj yok Önemli: GÜNEŞ ENERJİSİ ELEKTRİK ÜRETİMİ SOLAR... energy2000 Enerji Çeşitleri&Sistemleri 0 27/11/2008, 16:20 Son gönderilen mesajlar
energy2000
Yeni mesaj yok Önemli: HİDROELEKTRİK SANTRALLER VE MALİYET H... huso Enerji Çeşitleri&Sistemleri 0 22/5/2009, 23:29 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ENERJİSİN... kayserili_sinyor Enerji Çeşitleri&Sistemleri 0 27/3/2009, 22:19 Son gönderilen mesajlar
kayserili_sinyor
Yeni mesaj yok Önemli: BİNALARDA ISI KAYBI HESABI alpermus Freeware/Demo Mühendislik yazılımları 0 13/1/2010, 22:49 Son gönderilen mesajlar
alpermus
Yeni mesaj yok Önemli: ASANSÖR MOTOR GÜCÜ HESABI huso Asansör Sistemleri/Projeleri 1 25/8/2014, 11:31 Son gönderilen mesajlar
gokmen1722
Yeni mesaj yok Önemli: Hidrolik Asansör Piston Hesabi huso Asansör Sistemleri/Projeleri 0 14/4/2008, 14:16 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: HAVALANDIRMA PROJESİ ISITMA SOĞUTMA H... huso Isıtma&Soğutma/Tesisat/Doğalgaz/Kombi&Klima..vb Sistemler 3 16/2/2014, 13:21 Son gönderilen mesajlar
burak198861
Yeni mesaj yok Önemli: Güneş enerjisi ve kollektörler falconmare Enerji Çeşitleri&Sistemleri 71 6/10/2014, 14:16 Son gönderilen mesajlar
ramazangunes
Yeni mesaj yok Önemli: Güneş Enerjisi Tesisat Çizimi huso Enerji Çeşitleri&Sistemleri 181 22/10/2014, 18:48 Son gönderilen mesajlar
wetkopat