Mesaj Panosu

Navigasyon
Ana Sayfa
Forumlar
Arama
Pano klavuzu
İçerik şikayeti!
Puan Kazanın
Puan kontrolü
Bugünkü Mesajlar
Davet Edin
Giriş Geçmişi
Haber arşivi
Haber dizini
RSS

Seçtiklerimiz

CAD/CAM/CAE

Muhendislik Dalları

Programlama
- Excell/MS yazilimlari - Access/Mysql - Cisco/Mcse
- SAP-ERP-ORACLE
- VB/C/Fortran.
- Fortran kodları
- C++ kodları
- Vb kodları
- Asp.net/vb.net - Flash/Dreamweaver - 3DSmax/Photoshop
- Modeller
- Pluginler
- Derslerimiz
- Php/asp/java
- Php scriptler
- asp scriptler
- Delphi/Pascal - Matlab
- Matlab videoları
- Matlab Youtube

Son Mesajlar
» SAP2000 V10 Türkçe Eğitim videosu
by wasudoku on 23/9/2014, 00:47

» Microsoft Excel Makro Türkçe Eğitim videoları
by wasudoku on 23/9/2014, 00:43

» XSTEEL Türkçe eğitim videoları 900 mb
by wasudoku on 23/9/2014, 00:29

» ANSYS Türkçe Tercüme Sunumları
by emre.soykara on 21/9/2014, 23:54

» ANSYS DERS NOTLARI (PDF)
by Bizzzt on 21/9/2014, 13:16

» Ansys Eğitim Pdf
by Bizzzt on 21/9/2014, 12:46

» Termodinamik Tablolar - Yeni - Türkçe
by MehmetOzerr on 21/9/2014, 12:06

» c++ dökümanlarım
by researcher on 21/9/2014, 03:48

Yardım Başlığı

Staj Dosyaları

Son Eklenen Çizim Dosyaları

En Çok İndirilenler
1. Solidworks Eğitim Videolari (7878 )
Montajlama -yüzey modelleme
2. WEB tasarım eğitim kitapları (1gb direk..) (1117 )
1gb'lık ebook arşivi
3. SOLİDWORKS 2007 EĞİTİM SETİ (1.57 GB'LIK ARŞİV) (1022 )
4. autocad egitim seti (2 cd)(bütün autocad sürümleri için) (915 )
autocad 2005 videolu görsel eğitim seti
5. 3D Studio Max 5 video eğitim linkleri(TÜRKÇE ) (881 )
520 mb ,rardan çıktıktan sonraki hali ise 700 mb'dır

Derin Çekme Tanımı ve Analizi

Mesaj Panosu

Makine

Yeni Başlık Gönder
Cevap Gönder   

« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj

Co.Admin
Co.Admin
Durum:Offline
Üye No: 92

MesajTarih: 26/4/2008, 13:45    Mesaj konusu: Derin Çekme Tanımı ve Analizi Alıntıyla Cevap Gönder

DERİN ÇEKME

Saç levhalardan silindirik şeklinde kaplar elde etmek için kullanılan yöntemlerin en önemlisi derin çekmedir.Parçanın derinliği çapına göre daha büyük olduğunda ,işlem derin çekme adını alır.Şekil 1 de D çapında dairesel bir puldan(çekme saçı) ,iç çapı d olan silindirik bir kabın derin çekilmesi görülmektedir.

Şekil 1. silindirik bir kabın derin çekilmesi

Çekme saçının kalınlığı e olsun. Şekil 1 de ,d çapındaki daire üzerinde,aralarında daire yayı uzunluğu e olan noktalar alarak, o daire merkezine birleştirelim.Böylece d çapındaki daire üzerinde aralıkları e olan yaylar elde edilir.Bu yayları d çapındaki daireye kadar uzatalım ve d ile D çapındaki bu iki dairenin sınırladıkları halka üzerinde kenar uzunlukları e ve h olan dikdörtgenleri çizelim. Bu dikdörtgenleri birbirinden ayıran üçgenlere karakteristik üçgen denir. D çapındaki çekme saçından d çapında bir kap elde edilmesi için kenar uzunlukları e ve h olan dikdörtgenleri d çapındaki daire etrafında π/2 kadar kıvırmak yeterlidir.Böylece karakteristik üçgenlere ait olan malzemenin gereksiz olduğu görülmektedir.

Teorik olarak malzeme kalınlığı çekme sırasında farklılık göstermez,fakat pratikte silindir duvarlarında incelmeler oluşabilir.İncelme derecesi ıstampayla matris arasındaki açıklığa bağlıdır.Malzeme kalınlığındaki bu farklılık incelterek çekme işlemi (ironing) uygulanarak giderilebilir.

Derin çekme analizinde,çekme saçı X,Y ve Z diye üç bölgeye ayrılırsa,X bölgesinde malzeme matrisle,Y bölgesinde başlangıçta matris ve ıstampayla temasta bulunmadığı ve Z bölgesinde ise sadece ıstampanın tabanıyla temasta bulunduğu gösterilmektedir.(Şekil 2 )

Şekil 2 Başlangıçtaki temas bölgeleri

Derin çekme sırasında takip eden beş proses şöyledir:

1. Matris ve pot çemberi arasında radyal çekme
2. Matris üzerinden kayma ve eğilme
3. Istampa ve matris arasında gerilme
4. Istampa kenarı üzerinden kayma ve eğilme
5. Istampa burnunda kayma ve gerilme

X bölgesinde1,2 ve 3 , Y bölgesinde 2,3,4 ve Z bölgesinde ise 3,4 ve 5 prosesleri kabul edilebilir.İlk proses metali kalınlaştırırken ,3 ve 5 nolu prosesler ise inceltirler.
Derin çekme işlemi sırasında ,çekme saçı çapının dış kısımları radyal çekme gerilmeleri ve çevresel gerilmelere maruz kalır ve bu gerilmelerin büyüklüğü kritik değeri aştığında ,flanş boyutuna bağlı olarak,buruşuklular oluşur.
Eğer flanş pot çemberi tarafından desteklenmiyorsa ,teorik olarak kararsızlık şu sınırlar içerisindedir:

0.46( tD )≤ σoEo ≤ 0.58 (tD ) (1)
σθ çevresel gerilme,t başlangıçtaki malzeme kalınlığı,D başlangıçtaki çekme saçı çapı ve Eode plastik bükülme modülü ise
Eo = 4EP(√E +√P)2 (2)

E elastisite modülü, P de gerçek gerilme-gerçek şekil değiştirme eğrisinin eğimi.

Derin çekme olayında düşünülmesi gereken iki önemli şey vardır.Birincisi, deformasyonun en çok meydana geldiği flanş ve diğeri flanşta deformasyon olması için gerekli kuvveti sağlamak zorunda olan duvarlardır.Eğer çekme saçı çapı çok büyük olursa, saçı matris üzerinden çekmek için duvara transfer edilen kuvvet fazla olur ve duvarlarda incelme veya kopma görülür.Bu nedenle şekillendirme çekme oranı sınırıyla(LDR) açıklanabilir.Çekme oranı sınırı en büyük saç çapının,hatasız çekilme olarak,kap çapına yada ıstampa çapına olan oranıdır.

Aşağıdaki basitleştirilmiş kabuller derin çekmede uygulanabilir:

1. Eğerek tada eğmeyerek yapılan iç ve dış sürtünme kayıpları işi başlangıçta ihmal edilebilir ve daha sonra verimlilik faktörü kullanılarak izah edilebilir.Başlangıçta deformasyon verimi η %100 yada η=1 düşünülebilir.
2. Deformasyon sertleşmesi üssünün çekme oranı sınırına küçük bir etkisi olduğunda,ideal bir plastik malzeme için n=0 dır
3. Malzeme kalınlığı sabit kalmaktadır.
4. Bir plaka saçtan farklı doğrultularda alınan çekme deneyi örneklerinde değişik R değerleri bulunabilir.Böyle bir saçta düzlemsel anizotropi olduğu söylenir.Düzlemsel anizotrop için ortalama değer tarif edilir.Ortalama dikey anizotropi parametresi:

__
R= (Ro + 2R45 + R90 )4 (3)
5.Hill’in plastik teorisi uygulanır.

Şekil 3 Kısmen çekilmiş bir kabın koordinat sistemi ve boyutsal
notasyonu
İlk olarak flanşta meydana gelen deformasyonu düşünelim(Şekil 3).Düzlemsel şekil değişimi olduğu farz edilirse εz=0 ,yüzey alan sabit kalır:

Πρo2=π ρ2 +2πrh = sabit (4)

İki tarafın türevi alınırsa :
2πρ dρ +2πr1 dh=0
Üst Bölüm
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Mesajları göster:   

Yeni Başlık Gönder    Mesaj için teşekkür et
Cevap Gönder   

Mesaj Panosu

Makine

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti gönderemezsiniz
Bu forumdan eklenti indiremezsiniz

Bookmark this page to Facebook Bookmark this page to Twitter Bookmark this page to GoogleBookmark this page to Delicious Bookmark this page to Digg Bookmark this page to Blogmarks Bookmark this page to Blinklist Bookmark this page to Furl Bookmark this page to linkaGoGo Bookmark this page to Reddit Bookmark this page to Simpy Bookmark this page to Technorati Bookmark this page to Spurl Bookmark this page to Yahoo!

Benzer Başlıklar
Başlık Yazar Forum Cevap Son Mesajlar
Yeni mesaj yok Önemli: SAP2000 ile yapıların statik-dinamik ... huso İnsaat Mühendisleri/Mimarlar 1 21/2/2008, 14:25 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Önemli: Yüksek Lisans Tezi(Fmea-6sigma-pareto... caglareng Endüstri Mühendisleri 47 17/3/2014, 16:52 Son gönderilen mesajlar
rotorsan
Yeni mesaj yok Ansys de Adım Adım Derin Çekme Analiz... kaygisizm ANSYS 0 28/11/2012, 16:50 Son gönderilen mesajlar
kaygisizm
Yeni mesaj yok Derin Çekme,Yuvarlatma, Şekillendirme mericucan Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 0 31/3/2009, 18:02 Son gönderilen mesajlar
mericucan
Yeni mesaj yok Derin Çekme Hesaplamaları ve Uygulama... reddiye Kalıpçılık & Döküm 0 9/11/2009, 18:50 Son gönderilen mesajlar
reddiye
Yeni mesaj yok Kare ve Silindirik Kapların Derin Çek... voicekiLLer Ders notları/Föyler/Lab.lar(makine müh) 0 19/5/2013, 22:40 Son gönderilen mesajlar
voicekiLLer
Yeni mesaj yok Derin Temeller, kazıklar huso İnsaat Mühendisleri/Mimarlar 0 29/9/2009, 13:47 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Betonun tanımı, eisentein Betonarme 0 14/6/2009, 21:34 Son gönderilen mesajlar
eisentein
Yeni mesaj yok Vidanın Tanımı ve Çeşitleri huso Makine 0 24/9/2009, 18:37 Son gönderilen mesajlar
huso
Yeni mesaj yok Lpg Nedir? Tanımı ve Özellikleri silistre Maden/Petrol&Doğalgaz Mühendisleri 0 15/12/2006, 18:29 Son gönderilen mesajlar
silistre