Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

VOC değerinin düşürülmesi için neler yapılır?

Kirkbir

Mühendis
Katılım
8 Ara 2022
Mesajlar
100
Mühendis Puanı
238
Uçucu Organik Bileşik (VOC) örneklemeleri genellikle proses bacalarında yapılır. Yakılan yakıt ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Proseste kullanılan kimyasallardan ve ürünün yapısınından ayrıca yüksek sıcaklıktaki reaksiyon koşullarından dolayı VOC çıkar. dolayısı ile yapılması gerekenin öncelikle kullanılan hammadde ve kimyasalların organik bileşik içermeyen muadilleri ile değiştirilmesi olabilir. (tabi mümkünse) mümkün değilse bacaya konulacak aktif karbon filtresi de işinizi görebilir. Tabi bunun için baca gazı VOC konsantrasyonunun yoğunluğunu ve kullanılabilecek uygun aktif karbon filtresinin seçimi gerekir. Aktif karbon filtrelerinin de belli dönemlerle değiştirileceğini dolayısı ile işletme maliyeti getireceğini unutmayın.
 

muratr

Mühendis
Katılım
10 May 2024
Mesajlar
26
Mühendis Puanı
0
BÖLÜM
Çevre Müh
yıkamada yapabılırsınız örnegın kumaş uretımı ıse yıkama ıle suya alınabılır
 

Son kaynaklar