Hoş Geldin, Mühendis!

Tüm mühendislerin ve mühendis adaylarının yer aldığı forum sayfamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra tüm ders notlarına, teknik dokümanlara erişim sağlayabilecek, sorularınızı sorup cevaplar verebileceksiniz. Sitemiz tamamiyle ücretsiz olmakla birlikte Mühendis Puanı sistemi uygulamaktadır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Premium Abonelik 📢

Premium abonelik ile sitemizi reklamsız gezebilir, dosyaları sınırsızca indirebilirsiniz.

Daha Fazlası

[Muhendisiz.NET] Tekrar Sizlerleyiz! 🎭

Mühendisiz.NET sitesi forum ve blog sayfası olarak tekrar yayın hayatına başladı. 🤩 Sizlerde forum sayfamıza üye olabilir ve mühendis topluluğumuza katılabilirsiniz.

Daha Fazlası

Mühendis Puanı Sistemi🏆

Bilgi paylaştıkça çoğalır felsefesini benimsemiş olmamız nedeniyle Mühendis Puanı sistemini uygulamaya aldık. Dökümanları indirebilmek için bazı paylaşımlarda bulunmalısınız. 📨

Daha Fazlası
  • Dosya indirebilmek için 2 Mühendis Puanına ihtiyacınız var. Konuya yorum atarak 1 MP Not paylaşarak 6 MP kazanırsınız.
    Bilgi Paylaştıkça Çoğalır. (Mühendislik Puanı (MP) Nedir?)
  • Mühendis Puanı kazanmaya vakti olmayanlar için ücretli premium üyelik sistemi aktif edilmiştir.
    (Premium Üyelik SATIN AL)

AUTOCAD ÇİZİM

turkmedia

Moderatör
Katılım
8 Ara 2022
Mesajlar
760
Mühendis Puanı
1,612
AutoCAD, bilgisayar destekli olarak çizim yapılmasına olanak sağlayan kapsamlı bir programdır. Türkiye’de en çok kullanılan bilgisayar destekli çizim programlarından olan AutoCAD programı ile her amaca yönelik iki ve üç boyutlu tasarımlar yapılabilir. Mekanik ve makine parçalarında, inşaat çizimlerinde ve mimaride kullanılan üç boyutlu çizimler yapılabilen AutoCAD programında; klasik teknik resim teknikleriyle iki boyutlu çizim de yapılabilir.

AutoCAD Nedir?​

Mühendis ve teknik ressamların kâğıt üzerinde yaptığı teknik resimlerin bilgisayar ortamında kolayca yapılmasını amaçlayarak 1980'li yıllarda geliştirilmeye başlanmış bir çizim programıdır. Yaklaşık 55 yıldır sürekli geliştirilen AutoCAD, her geçen gün daha da işlevsel hal alan fonksiyon ve komutlarıyla kullanıcıya etkili bir çizim deneyimi sunar. AutoCAD programı kullanılarak; iki boyutlu ve üç boyutlu çizimler yapılmasının yanı sıra, yapılan çizimler üzerinde çeşitli ışık ve gölge efektleri ayarlanarak render alınabilir.

AutoCAD Çizim

AutoCAD Nasıl Kullanılır?​

Ülkemizde en çok tercih edilen üç bilgisayar destekli tasarım programından biri olan AutoCAD programı, geleneksel Windows uygulamaları ile benzer kullanıma sahiptir. Kullanıcıların aşina olduğu arayüzü ile vektör tabanlı bir çizim fırsatı sunar. Üstün erişilebilirliğe sahip olan AutoCAD programı, hemen hemen her platforma olan desteği ile kolayca kullanılır. Microsoft Windows, Mac OS X, Android, iOS gibi masaüstü ve mobil cihazlarla tam uyumlu olarak çalışır.

AutoCAD Çizim

AutoCAD Komutları​

AutoCAD programının temel klavye komutları, Windows komutlarıyla paralel bir şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede programı kullanmaya yeni başlayacak kullanıcılar daha önceden bildikleri komutları bu programda da kullanabilirler. Tıpkı diğer Windows programlarında olduğu gibi; Ctrl+S komutu kaydetmek, Ctrl+O komutu açmak, Ctrl+V yapıştırmak için kullanılır.

AutoCAD programında, her biri ayrı ayrı işlerde kullanılan çok sayıda komut bulunmaktadır. Bu komutlar, ekranın üst kısmında bulunan komut ikonlarına basılarak kolayca çalıştırılabilir. Daha pratik kullanım için sık kullanılan komutlara atanan klavye kısayolları ile hızlı bir çizim yapılması sağlanır. AutoCAD programında, geometrik şekillerin çizileceği komutlar o şeklin İngilizce anlamının klavyeden girilmesi ile çalıştırılabilir. Klavyeden; line yazarak çizgi, circle yazarak çember, elipse yazarak elips, polygon yazarak da çokgen çizimi yapılabilir.

AutoCAD Çizim

AutoCAD Nasıl Öğrenilir?​

Kullanıcılara etkili ve kolay bir biçimde teknik resim çizimi imkânı sunan AutoCAD programı, çok çeşitli yollarla öğrenilebilir. Hobi olarak çizim yapmak isteyen kullanıcılar programı bilgisayarlarına kurarak deneme yanılma yöntemi ile veya basılı veya dijital olarak satışı yapılan AutoCAD Öğreniyorum türündeki eğitim setleriyle programı öğrenebilirken, çizim işini profesyonel olarak yapan kullanıcılar ise programa tamamen hâkim eğitmenlerden AutoCAD eğitimi alarak işe başlayabilirler.

AutoCAD Çizim

AutoCAD Eğitimi​

Çok çeşitli ve geniş bir kullanım alanına sahip olan AutoCAD programı, çizim açısından ülkemizde sanayi ve iş dünyasında bilgisayar destekli programlar arasında en çok tercih edilenlerin başında gelir. Programın bu kadar talep görmesi, kolay kullanımı ve üretim ekipmanları ile uyumuna bağlıdır.

AutoCAD programını profesyonel olarak kullanmak isteyen kişilere yönelik verilen AutoCAD eğitimi ile, kullanıcılar bu programın kusursuz bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenirler. Temelden başlayarak uygulamalı olarak yapılan AutoCAD eğitimleri, dersler sırasında yapılacak çizim örnekleri ile pekiştirilir. AutoCAD programı konusunda hiçbir bilgisi olmayan kullanıcılar bile deneyimli eğitmenler tarafından verilecek bir dizi AutoCAD dersi sonunda profesyonel bir biçimde çizim yapmaya başlayabilirler.

AutoCAD Sertifikası​

Günümüzde sanayide en çok tercih edilen bilgisayar destekli tasarım programlarının başında gelen AutoCAD programı, şirketlerin teknik eleman alma politikalarında da etkin rol oynar. Teknik eleman arayan şirketler, çizim konusundaki iş ilanlarında çoğunlukla “AutoCAD programını bilen” kriterini koyarlar. AutoCAD eğitimine katılan kullanıcılar, eğitimi başarıyla tamamladıklarında AutoCAD sertifikası almaya hak kazanırlar. Kullanıcılar, alacakları bu sertifika ile özgeçmişlerini güçlendirerek yapacakları iş başvurularında rakiplerinden bir adım öne çıkarlar.
 

Son kaynaklar